12 stycznia 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (12.01)

Królewska licytacja w Nowym Jorku

Ile dziś może kosztować 100 polskich dukatów? Dokładnie… 2 mln 160 tys. dolarów! Tyle na nowojorskiej aukcji CNG (Classical Numismatic Group, Inc. Triton XXI Sessions) zapłacono za monetę z czasów króla Zygmunta III Wazy. Studukatówkę o wadze 349,5 g, próbie 0,967 i średnicy 7cm, wybito w mennicy królewskiej w Bydgoszczy z okazji zwycięstwa polskich wojsk nad Turkami pod Chocimiem w 1621 r. Została wykonana przez Samuela Ammona z Gdańska, jednego z najlepszych medalierów, działających w ówczesnej Polsce. Na awersie znalazło się popiersie króla Zygmunta III, data 1621 r. oraz grawer Samuela Ammona (“S. A.”) Z kolei na rewersie umieszczono herb Korony Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod dynastią Wazów, w kołnierzu „Złotego Runa” z dębowym wieńcem wokół. Na świecie znanych jest jedynie 6 egzemplarzy tej złotej monety.

Czytaj dalej

11 stycznia 2018

Jaką licencję Creative Commons wybrać? cz. II

Publikowanie zdjęć na licencji Creative Commons nie oznacza bynajmniej zrzeczenia się praw autorskich (te są zgodnie z prawem niezbywalne) ani tego, że wszyscy mogą od tego momentu dowolnie korzystać z Twoich zdjęć.

Creative Commons to bardzo elastyczny system. Zależnie od naszych potrzeb i oczekiwań licencje mogą być bardzo luźne lub bardzo restrykcyjne. Wystarczy wybrać najodpowiedniejszą dla siebie.

 

10 stycznia 2018

Jaką licencję Creative Commons wybrać?

Ok, a więc wiesz już, że każda licencja Creative Commons jest kombinacją wybranych z czterech warunków: oznaczenia autora, zgody na modyfikacje, zgody na użycie komercyjne i wymagania udostępniania dalej na takiej samej licencji. Ale jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że właśnie dodajesz nowy eksponat ze zdjęciem do swojego muzeum – jakie pytania musisz sobie zadać zanim wybierzesz najlepszą dla siebie licencję?

Poniższa infografika pomoże przejść Ci proces decyzji krok po kroku:

Klikając tutaj możesz pobrać infografikę w PDF

 

9 stycznia 2018

Cztery podstawowe warunki Creative Commons

Jak pamiętasz, licencje Creative Commons to możliwość udostępniania swoich zdjęć innym z zastrzeżeniem tylko części praw do nich. Przed publikacją sam decydujesz, czego oczekujesz od osób, które chciałyby wykorzystać potem Twoje zdjęcie. Czy chcesz, aby wyraźnie oznaczano Cię jako autora? Czy chcesz, aby Twoje zdjęcie było wykorzystywane tylko w celach niekomercyjnych? Czy inni mogą je w jakikolwiek sposób modyfikować? Czy po zmodyfikowaniu mogą dowolnie korzystać z powstałych na ich bazie utworów?

Odpowiedzi na te cztery pytania to tzw. cztery warunki Creative Commons. Każda z sześciu licencji Creative Commons składa się z różnych kombinacji tych właśnie czterech warunków.

Prześledźmy to jeszcze raz:

Jutro podpowiemy Ci, jak krok po kroku wybrać odpowiednią licencję dla swojego zdjęcia, aby potem tego nie żałować ;)

 

8 stycznia 2018

Some rights reserved? A co to znaczy?

Czy pamiętasz, że MyViMu daje Ci możliwość udostępniania swoich zdjęć (i nagrań!) na licencjach Creative Commons?

Creative Commons to system licencji stworzony jako kompromis między pełną, rygorystyczną ochroną praw autorskich (tzw. „wszelkie prawa zastrzeżone”, „all rights reserved”) a udostępnianiem ich w sposób zupełnie wolny w tzw. domenie publicznej. Do utworów (w przypadku MyViMu głównie zdjęć eksponatów) udostępnianych na licencji Creative Commons można by zastosować więc formułę „some rights reserved” – „pewne prawa zastrzeżone”.

To Ty z góry określasz, jakie prawa do zdjęć sobie zastrzegasz a jakich się zrzekasz.

Czytaj dalej

5 stycznia 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (05.01)

Niesamowity skarb z bydgoskiego prezbiterium

W środę 03.01. br. Sławomir Marcysiak, Miejski Konserwator Zabytków w Bydgoszczy, poinformował o odkryciu przez archeologów… skarbu! A dokładniej około 480 złotych monet oraz 200 innych zabytków, w tym broszek, biżuterii, paciorków czy dewocjonaliów. Niemal wszystkich ze szczerego złota! Większość ze znalezionych monet (z Gdańska, Poznania, Torunia, Austrii oraz Turcji) pochodzi z lat 40. XVII w., ale są wyjątki takie jak złoty dukat Zygmunta Augusta z 1570 r. Wszystkie znajdowały się pod posadzką prezbiterium w katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. Zostały odnalezione podczas rutynowych prac remontowych w świątyni. Ten pierwszy moment to niedowierzanie. Te monety są w tak znakomitym stanie, jakby wczoraj wyszły z mennicy, Przepiękne rzeczy. Wszystko dla archeologa jest czymś niesamowitym, prawdopodobnie jedna taka szansa w życiu, cieszę się, że ją uchwyciłem – powiedział archeolog Robert Grochowski. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego skarb znalazł się w bydgoskiej katedrze. Istnieją wstępne przypuszczenia, że został ukryty podczas potopu szwedzkiego w latach 1655-1660. Znalezisko trafiło pod skrzydła Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdzie zostanie zbadane i skatalogowane. Nie zdecydowano, gdzie ostatecznie znajdzie swoje miejsce.

Czytaj dalej

29 grudnia 2017

Krótki przegląd mijającego tygodnia (29.12)

Wirtualne spotkanie z Karolem Wojtyłą

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach umożliwiło wszystkim zainteresowanym zwiedzanie swojej placówki bez wychodzenia z domu! Dzięki nowej aplikacji mobilnej, dostępnej bezpłatnie w Google Play (dla systemu Android) i AppStore (dla systemu IOS) odwiedzający mogą odbyć wirtualny spacer po dawnym mieszkaniu Karola Wojtyły i obejrzeć zachowane po nim pamiątki, również te z działalności papieskiej. Filmy w 360 stopniach, animacje komputerowe i skany 3D prezentują eksponaty takie jak: kopia świadectwa dojrzałości (1938 r.), dyplom ukończenia studiów, rodzinne fotografie, zestaw ołowianych żołnierzyków, sutanna z pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka, a nawet replika Drzwi Świętych z Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Wirtualną wystawę uzupełniają nagrania dźwiękowe i elementy tekstowe pozwalające na zapoznanie się z historią udostępnionej w aplikacji kolekcji. Projekt został zrealizowany w ramach programu „Kultura cyfrowa”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj dalej

26 grudnia 2017

„My już od Lublina do Was idziemy” Pierwszy Samodzielny Morski Batalion Zapasowy

Marynarze! Pamiętajcie, że jesteście pierwszą jednostką morską w wyzwolonej Ojczyźnie. Bądźcie pilni, aby to pierwszeństwo utrzymać. Gorliwa nasza praca będzie cegiełką pod fundament silnej, niepodległej, demokratycznej Polski.

kmdr Karol Kopiec

 

W świetle ogromnego wysiłku bojowego Polskiej Marynarki Wojennej walczącej podczas drugiej wojny światowej u boku Royal Navy historia Pierwszego Samodzielnego Morskiego Batalionu Zapasowego jest właściwie znikomym epizodem. Warto jednak ten epizod przypomnieć, gdyż właśnie z uwagi na swoją znikomość jest on skazany na zapomnienie.

Marynarze Batalionu na terenie Stoczni Gdańskiej. Źródło: Rosarchiv

Czytaj dalej

22 grudnia 2017

Krótki przegląd mijającego tygodnia (22.12)

Zabytkowe żurawie będą chronione

Stocznia Gdańska doczekała się ochrony! Historyczny zespół budowlany został wpisany do rejestru zabytków prowadzonego przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W obszar ochrony włączono założenie przestrzenne wraz z obiektami i zabytkami techniki, powstałymi od okresu funkcjonowania Stoczni Cesarskiej aż do 1989 r. Wpis do rejestru zabytków pozwoli, po latach zaniedbań, na zapewnienie skutecznej ochrony dziedzictwa Stoczni Gdańskiej. Ochrona konserwatorska tego miejsca służyć powinna nie tylko zachowaniu cennych świadectw historii NSZZ Solidarność, ale i zrównoważonemu kształtowaniu tego wyjątkowego miejsca o szczególnej wartości dla tożsamości wszystkich Polaków – powiedziała prof. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków. Decyzja przemawiająca za uznaniem Gdańskiem Stoczni za ważny element dziedzictwa kultury nie była trudna. Miejsce narodzin Solidarności, dziesięciomilionowego związku zawodowego i ruchu społecznego, który odegrał kluczową rolę w obaleniu systemu komunistycznego w XX w. w Europie, bez wątpienia zasługuje na należytą ochronę.

Czytaj dalej