13 października 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (12.10)

Tajemniczy skarb jubilera

Na stanowisku archeologicznym w okolicach Starego Czarnowa (woj. zachodniopomorskie) grupa naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryła skarb ponad 300 srebrnych przedmiotów z XI-XII w., w tym fragmenty biżuterii, kolczyków, paciorków, zausznic, kaptorgi, sztabek srebra, a nawet arabskiego dirhama. Z uwagi na to, że archeolodzy nie odnaleźli na miejscu żadnych fragmentów naczynia, w którym przed tysiącem lat skarb został ukryty, podejrzewa się, że mogło ono być wykonane z materiału organicznego. Dlaczego i przez kogo kosztowności zostały zakopane? Nie wiadomo. Nad Płonią funkcjonował w tamtym czasie gród w Kołbaczu, archeolodzy planują jednak poszukiwania osady słowiańskiej w Starym Czarnowie. Podejrzewają, że ziemia skrywa przed nimi jeszcze niejedną tajemnicę.

Czytaj dalej

28 września 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (28.09)

Statek, pieprz i fragmenty chińskiej porcelany

Zespół ekspertów prowadzący podwodne badania archeologiczne w dystrykcie Lizbona, w pobliżu portu rybackiego w Cascais, natrafił na 400-letni wrak statku handlowego. Według naukowców jest to najważniejsze podwodne portugalskie odkrycie ostatniej dekady. Nie znamy nazwy statku, ale jest to portugalski statek z końca XVI lub początku XVII wieku. Odkrycie wiele mówi nam o morskiej historii Cascais. To wielkie odkrycie, a jego wielkość leży w tym, co mogą powiedzieć nam odnalezione artefakty – powiedział Jorge Freire, archeolog morski kierujący badaniami. Na stanowisku archeologicznym mierzącym ok. 100 m długości i 50 m szerokości, oprócz szczątków statku naukowcy odnaleźli również ziarna pieprzu, płaciwo w postaci muszli porcelanek „Cypraea moneta”, fragmenty chińskiej porcelany, a także części artylerii z brązu. To wskazuje na silne powiązania handlowe między Indiami a Portugalią.

Czytaj dalej

24 września 2018

MyViMu w Twojej kieszeni

Wszyscy to robimy. A przynajmniej zdecydowana większość. W każdej wolnej chwili, kiedy nie wiemy, co ze sobą zrobić, a przynajmniej co zrobić z rękami, wyciągamy telefon i przeglądamy cokolwiek się nam nawinie. Mamy dla Ciebie propozycję, która może umilić takie krótkie chwile z telefonem a nawet uczynić je pożytecznymi.

Oto i zapowiadana wcześniej nowość – MyViMu Micro do przeglądania nowości z MyViMu na urządzeniach mobilnych. Znajdziesz tu wszystkie ostatnio dodane eksponaty z całego serwisu lub z wybranych przez Ciebie kategorii oraz wszystkie ostatnie powiadomienia z Twojego konta.

Czytaj dalej

21 września 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (21.09)

Enigma trafi do Polski

Do Muzeum Historii Polski już niebawem trafi egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Złamanie kodu Enigmy przez polskich matematyków jest jednym z kluczowych elementów współczesnej historii Polski i świata. W naszym Muzeum znajdzie się największa w kraju ekspozycja o historii Polski i nie byłaby kompletna bez maszyny Enigma. Chcielibyśmy podziękować Prescient za zobowiązanie się do sfinansowania przyszłego zakupu. – powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. Amerykańska firma Prescient, jako innowacyjna firma technologiczna, postanowiła podjąć współpracę z polską placówką i sfinansować zakup unikatowej maszyny. Eksponat będzie można oglądać po otwarciu stałej siedziby Muzeum w 2021 roku.

Czytaj dalej

14 września 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (14.09)

Szczątki samolotu w gdańskich Kokoszkach

W ostatnim tygodniu członkowie gdańskiej Fundacji Latebra zajmującej się poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki oraz militariów odnaleźli szczątki niemieckiego samolotu z czasów II wojny światowej w zbiorniku wodnym na osiedlu Smęgorzyno w dzielnicy Kokoszki w Gdańsku. Części dwusilnikowego samolotu w tym koło i karabin już udało wyciągnąć na brzeg. Zniszczone elementy wskazują na bombowiec Junkers Ju-88 lub myśliwiec Messerschmitt Me-110. Dokładna analiza odnalezionych części samolotu być może pozwoli na precyzyjne określenie jego typu. Eksploratorzy podążając szczęśliwym tropem liczą na odnalezienie w pobliżu kolejnego zaginionego samolotu – rosyjskiego szturmowca Ił-2. Trzymamy kciuki za pomyślne poszukiwania!

Czytaj dalej

13 września 2018

MyViMu w Twojej kieszeni – zapowiedź

Co robisz, kiedy niespodziewanie utkniesz kolejce u lekarza czy w urzędzie? Kiedy autobus czy pociąg się spóźnia? Kiedy uda Ci się wyrwać na pięciominutową przerwę?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „Zaglądam do telefonu”, mamy dla Ciebie coś, co może umilić takie właśnie chwile!

MiViMu Micro jest mikro wersją naszego serwisu, którą możesz wygodnie przejrzeć na swoim urządzeniu mobilnym. Obejrzysz tu wszystkie najnowsze eksponaty – z całego serwisu lub tylko z wybranych przez Ciebie kategorii i sprawdzisz powiadomienia ze swojego konta. Nie martw się, że jakaś ciekawostka umknie Ci, jeśli kolejka wreszcie się skończy a autobus w końcu przyjedzie – każde znalezisko z Micro możesz zapisać w swoich Ulubionych i wrócić do niego później.

Premiera MyViMu Micro już wkrótce w Twoim telefonie!

 

7 września 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (07.09)

Wojskowy wrak samolotu odnaleziony dzięki suszy

W korycie rzeki Dunaj, 100 km na wschód od Budapesztu, obniżający się poziom wody odsłonił szczątki amerykańskiego bombowca 15. Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych z czasów II wojny światowej. 4-metrowy dźwigar skrzydła maszyny wraz z elementem mocującym silnika wskazują na samolot B-24G, który 30 lipca 1944 r. podczas ataku na Naddunajską Fabrykę Samolotów został zestrzelony przez węgierską obronę przeciwlotniczą. Bombowiec spadł pionowo do Dunaju, wbijając się w koryto rzeki. Przeżył tylko jeden członek załogi. Informacja o widocznych w Dunaju pozostałościach samolotu została niezwłocznie przekazana Instytutowi i Muzeum Historii Wojskowości oraz Węgierskiemu Towarzystwu Badania Wraków.

Czytaj dalej

31 sierpnia 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (31.08)

Nie tylko sól w Wieliczce

W Wieliczce (woj. małopolskie) odnaleziono około tysiąca cennych dokumentów z II poł. XIX w. i pocz. XX w. Archiwalia opowiadają o historii miasta oraz jego mieszkańców, są wśród nich m.in. spisy ludności żydowskiej z lat 1940-1942, pozwolenia na prowadzenie handlu podczas II wojny światowej, oryginalne budżety miasta, cmentarza i innych instytucji z początku XX wieku; książeczki spłat kredytów, dokumenty z działalności Rady Miejskiej, dokumentacja działalności burmistrza Franciszka Aywasa (burmistrz miasta w latach 1906 – 1914), czy projekty budowlane (w tym kanalizacji miejskiej i domów mieszczan wielickich). Wszystkie zostały zaprezentowane szerokiej publiczności w ostatni poniedziałek, 27 sierpnia, w Wielickiej Mediatece. Władze Miasta już zapowiadają, że dokumenty zostaną wpisane do rejestru i poddane badaniom przez historyków w porozumieniu i współpracy z Archiwum Narodowym oraz Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Czytaj dalej

24 sierpnia 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (24.08)

Biskupin z województwa podlaskiego

W Jatwiezi Dużej w gminie Suchowola (woj. podlaskie) archeolodzy z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku odkryli drugi… Biskupin. A dokładniej ślady osady sprzed ok. 2,5 tys. lat, czyli z okresu funkcjonowania słynnej osady w Biskupinie. Mamy do czynienia z dużym obiektem o charakterze obronnym. To jest taki majdan, który był być może w jakiś sposób wykorzystywany gospodarczo. Na tym majdanie mamy ślady przynajmniej czterech jam, z czego jeden z obiektów jest bardzo głęboki. Taka piwniczka zapewne służyła do przechowywania jakichś materiałów – mówi Adam Wawrusiewicz z Muzeum Podlaskiego. Osadę odnaleziono dzięki skanowaniu powierzchni Polski oraz powstałemu po tym cyfrowemu modelowi terenu. Ponadto na łąkach w rejonie Jatwiezi Dużej odnaleziono liczne fragmenty naczyń oraz kilkadziesiąt wyrobów krzemiennych z późnej epoki brązu związanej z kulturą łużycką. W badaniach uczestniczą także studenci instytutów archeologii z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, wspiera je także gmina Suchowola.

Czytaj dalej