23 lutego 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (23.02)

Unikatowa złotówka za 130 tysięcy

Zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie wzbogaciły się o kolejne ciekawe obiekty. Tym razem do kolekcji trafiła złotówka portretowa Jana Kazimierza z 1664 r., cztery medale: z przedstawieniem szturmu wojsk polskich na obóz turecki podczas oblężenia Chocimia w 1673 r., medalik króla Augusta II Mocnego oraz dwa srebrne medale z „z serii królewskiej Stanisława Augusta” z wizerunkami Kazimierza Jagiellończyka oraz Henryka Walezego. Wszystkie zostały zakupione przez muzeum na zasadach pierwokupu podczas jednej z ostatnich aukcji. Placówka szczególnie dumna jest z tzw. tymfa z portretem Jana Kazimierza, za którego zapłaciła 130 tys. zł. Jesteśmy dumni, że udało nam się uzyskać tę monetę. Ona podnosi rangę kolekcji przynajmniej o klasę – powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, prof. Wojciech Fałkowski.
Nowe nabytki trafią na stałą wystawę Gabinetu Numizmatycznego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Czytaj dalej

16 lutego 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (16.02)

Staruszek walec przejdzie renowację!

Zabytkowy, stuletni parowy walec drogowy firmy Chataignier przejdzie renowację! To jedna z czterech zachowanych (obok francuskiej, angielskiej i belgijskiej) tego typu maszyn na świecie, znajdująca się pod opieką łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Po wojnie walec pracował w Wieluniu. Gdy przyszła era maszyn spalinowych, które są wygodniejsze w eksploatacji, trafił do obwodu drogowego w Dobroniu. Mimo pozornej niezgrabności, maszyny parowe mają swój wdzięk i duszę. – powiedział Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiej GDDKiA. Maszyna przejdzie teraz generalny demontaż, piaskowanie, uzupełnianie ubytków, naprawę części uszkodzonych, skompletowanie brakujących detali, zabezpieczenie antykorozyjne oraz malowanie. Wszystko po to aby walec mógł w niedalekiej przyszłości pełnić rolę atrakcyjnego eksponatu, którego ustawienie planowane jest przed siedzibą GDDKiA w Łodzi.

Czytaj dalej

9 lutego 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (09.02)

Unikatowe znalezisko w kaliskim kościele

W remontowanym obecnie kościele klasztornym franciszkanów pw. św. Stanisława Biskupa w Kaliszu (woj. wielkopolskie) archeolodzy odkryli… pieniądze! Dokładnie odnaleziono aż dwadzieścia cennych monet, w tym niepopularny i rzadko spotykany na ziemiach polskich – matapan, czyli grosz wenecki. Moneta kaliska jest prawdopodobnie południowosłowiańską odmianą słynnego grosza weneckiego, emitowaną najczęściej w Bułgarii, Serbii czy Raguzy (tereny obecnej Chorwacji). Rysunek na monecie jest inny niż na oficjalnych monetach bułgarskich i serbskich. Znalezisko tego typu jest niezmiernie rzadkie na terenie Polski. Jak dotąd odnotowane są zaledwie trzy pojedyncze grosze weneckie i ich serbskie odpowiedniki, dwa z Kołobrzegu i jeden z Elbląga, dokąd dostały się drogą morską. Ciekawe, jaką droga dotarł do Kalisza nowo odkryty matapan. – mówi archeolog dr Adam Kędzierski. A jak monety znalazły się w kościele? Istnieje prawdopodobieństwo, że znalazły się tam w XIX w. podczas podnoszenia posadzek, do których użyto ziemi z dawnego cmentarza na obecnym pl. św. Stanisława w Kaliszu. Być może zagadka już niedługo zostanie rozwiązana.

Czytaj dalej

2 lutego 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (02.02)

Wystawa dzieł zrabowanych

Luwr postanowił stworzyć ekspozycję składającą się z obrazów, które najprawdopodobniej zostały zagrabione przez nazistów we Francji w latach 1940 – 1945. Od zakończenia II wojny światowej ponad 45 000 przedmiotów szczęśliwie odnalazło prawowitych właścicieli, jednak wciąż ponad 2 000 pozostaje nieodebranych. Aż 296 obrazów przechowywanych jest w dawnym pałacu królewskim w Paryżu. Najnowsza wystawa ma na celu określenie ich proweniencji, by po latach mogły trafić we właściwe ręce. Te obrazy nie należą do nas. Muzeum w przeszłości sprawiało wrażenie grabieżcy, ale dziś naszym celem jest zwrócenie obrazów ich spadkobiercom– powiedział Sebastien Allard, szef działu malarstwa w Luwrze. Muzeum, oprócz wystaw czasowych, opracowało również wirtualny katalog zagrabionych dzieł sztuki (Musées Nationaux Récupération), który umożliwia identyfikację przedmiotów bez wychodzenia z domu. Pełna lista znana jest dzięki Rose Valland, francuskiej kuratorce, która ryzykowała życiem, notując każde dzieło sztuki, które naziści przywozili do Luwru podczas działań okupacyjnych.

Czytaj dalej

26 stycznia 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (26.01)

Wirtualny spacer po czesko-polskich świątyniach

Muzeum Śląska Cieszyńskiego (woj. śląskie) zapowiada kolejny ciekawy projekt! Tym razem nie w siedzibie placówki ale w… internecie! Już w najbliższym miesiącu na stronach muzeów w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie możliwe będzie wirtualne zwiedzanie wnętrz aż 22 dwóch drewnianych kościołów i kaplic po polskiej i czeskiej stronie granicy. Z czasem świątynie mają pojawić się również na portalach katolickich diecezji – bielsko-żywieckiej w Polsce i ostrawsko-opawskiej w Czechach. Wirtualne panoramy 360 stopni opatrzone opisami przybliżającymi ich historię, pozwolą internautom na poznanie takich świątyń jak kościół św. Mikołaja w Nydku, kościół św. Michała Archanioła Rzepiszczu, parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Olbrachcicach na Zaolziu czy kościół św. Wawrzyńca w Bielowicku. Żądni tradycyjnego zwiedzania dodatkowo znajdą na stronie współrzędne GPS każdego z obiektów. Projekt dofinansowano z funduszy Unii Europejskiej.

Czytaj dalej

19 stycznia 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (19.01)

W poszukiwaniu zaginionej księżniczki


We wtorek, 16 stycznia br., oficjalnie ogłoszono, że rozpoczęły się prace wykopaliskowe w rejonie słynnej Doliny Królów Biban al-Muluk (Teby Zachodnie, Egipt), które mają przyczynić się do odnalezienia żony Tutanchamona, faraona z XVIII dynastii. Ponieważ królowa Anchesenamon po śmierci pierwszego męża (który był jednocześnie jej bratem!) została żoną jego następcy Aya (uwaga! swojego dziadka!) – właśnie w pobliżu jego grobowca archeolodzy postanowili rozpocząć poszukiwania. Ostatnie wykopaliska w tym rejonie pozwoliły zidentyfikować aż cztery warstwy fundamentów, które mogą wskazywać miejsce spoczynku królowej. Jesteśmy pewni, że jest tam grobowiec, ale nie wiemy na pewno, do kogo należy – mówi archeolog Zahi Hawass. Zespół badaczy uważa i ma nadzieję, że każdy nieodkryty grobowiec może należeć właśnie do niej. Nie wiadomo, kiedy i jak Anchesenamon zmarła, a miejsce jej spoczynku do dziś pozostaje tajemnicą. Ani w grobowcu Tutanchamona ani Aya nie ma śladu po pięknej małżonce. Wraz z jej śmiercią ostatecznie zamknięty został tzw. okres amarneński w dziejach Egiptu. Wykopaliska, które są finansowane przez kanał Discovery, właśnie się rozpoczęły.

Czytaj dalej

12 stycznia 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (12.01)

Królewska licytacja w Nowym Jorku

Ile dziś może kosztować 100 polskich dukatów? Dokładnie… 2 mln 160 tys. dolarów! Tyle na nowojorskiej aukcji CNG (Classical Numismatic Group, Inc. Triton XXI Sessions) zapłacono za monetę z czasów króla Zygmunta III Wazy. Studukatówkę o wadze 349,5 g, próbie 0,967 i średnicy 7cm, wybito w mennicy królewskiej w Bydgoszczy z okazji zwycięstwa polskich wojsk nad Turkami pod Chocimiem w 1621 r. Została wykonana przez Samuela Ammona z Gdańska, jednego z najlepszych medalierów, działających w ówczesnej Polsce. Na awersie znalazło się popiersie króla Zygmunta III, data 1621 r. oraz grawer Samuela Ammona (“S. A.”) Z kolei na rewersie umieszczono herb Korony Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod dynastią Wazów, w kołnierzu „Złotego Runa” z dębowym wieńcem wokół. Na świecie znanych jest jedynie 6 egzemplarzy tej złotej monety.

Czytaj dalej

11 stycznia 2018

Jaką licencję Creative Commons wybrać? cz. II

Publikowanie zdjęć na licencji Creative Commons nie oznacza bynajmniej zrzeczenia się praw autorskich (te są zgodnie z prawem niezbywalne) ani tego, że wszyscy mogą od tego momentu dowolnie korzystać z Twoich zdjęć.

Creative Commons to bardzo elastyczny system. Zależnie od naszych potrzeb i oczekiwań licencje mogą być bardzo luźne lub bardzo restrykcyjne. Wystarczy wybrać najodpowiedniejszą dla siebie.

 

10 stycznia 2018

Jaką licencję Creative Commons wybrać?

Ok, a więc wiesz już, że każda licencja Creative Commons jest kombinacją wybranych z czterech warunków: oznaczenia autora, zgody na modyfikacje, zgody na użycie komercyjne i wymagania udostępniania dalej na takiej samej licencji. Ale jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że właśnie dodajesz nowy eksponat ze zdjęciem do swojego muzeum – jakie pytania musisz sobie zadać zanim wybierzesz najlepszą dla siebie licencję?

Poniższa infografika pomoże przejść Ci proces decyzji krok po kroku:

Klikając tutaj możesz pobrać infografikę w PDF