16 listopada 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (16.11)

Pałac Saski jako trwały pomnik niepodległości

W niedzielę 11 listopada prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie, zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. Podpisana deklaracja ma stanowić wyjątkowy trwały pomnik niepodległości, symbol ciągłości państwowej oraz przywiązania obywateli do rodzimej kultury i dziedzictwa, które stanowią dobro wspólne całego narodu. Władze nie zdradzają jednak szczegółów przedsięwzięcia, takich jak planowane rozpoczęcie budowy czy projekt przywrócenia dawnej świetności budowli. Barokowy Pałac Saski został wzniesiony w 1661 r. przez poetę Jana Andrzeja Morsztyna, następnie kupiony i rozbudowany przez króla Augusta II Mocnego. Przez lata był świadkiem polskiej historii, 28 grudnia 1944 r. wycofujące się z Warszawy oddziały Wehrmachtu wysadziły go w powietrze. Ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Czytaj dalej

9 listopada 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (09.11)

Dziewczyńska kolekcja o światowym znaczeniu

Zbiory Muzeum Okręgowego w Rzeszowie właśnie się powiększyły! Muzealna kolekcja damskiej garderoby, na co dzień udostępniana zwiedzającym w Galerii Rzemiosła Artystycznego, została uzupełniona o niemal 160 wyjątkowych obiektów, w tym o unikatowe torebki, wachlarze, buty, suknie, staniki, szale, nakrycia głowy, parasolki, pochodzące z niemal całego świata. Jest także m.in. francuski karnecik balowy, niemieckie szpilki do gorsetu, czy dwa srebrne etui (puderniczka i papierośnica). Pozyskane obiekty prezentują przemiany stylowe od drugiej połowy XIX wieku do lat 30. XX stulecia. Większość przedmiotów należała do kolekcjonerki Hanny Szudzińskiej. Nowe nabytki można oglądać od środy, 7 listopada br., jedna oficjalna prezentacja dla publiczności zaplanowana jest na niedzielę. Zakup został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podkarpackie.

Czytaj dalej

6 listopada 2018

Niepodległa! Budujemy rocznicową wystawę MyViMu

Powitanie Piłsudskiego na dworcu kolejowym w Warszawie 11.11.1918. Pocztówka z kolekcji Florentyny

11 listopada świętować będziemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To święto tak samo radosne jak i refleksyjne i pełne wspomnień.

Pamiętając, że nasza pamięć zbiorowa składa się z milionów drobnych ludzkich wspomnień, rodzinnych historii, pamiątek i przechowywanych skarbów, postanowiliśmy skomponować wystawę wspomnień związanych z odzyskaniem niepodległości z Waszych, Kustosze, zbiorów.

Chcielibyśmy, aby powstała ona wspólnie, abyście mieli swój w nią wkład. Tutaj znajdziecie wstępny trzon wystawy przygotowany przez nas.

Jeśli macie w swoich zbiorach eksponaty z tamtego okresu, związane z odzyskaniem niepodległości i odradzaniem się polskiego państwa lub świętowaniem kolejnych rocznic niezależnie od okoliczności, dołączcie je do wystawy!

W tym celu użyjcie przycisku „Zaproponuj eksponat” na ostatniej planszy istniejącej wystawy.

Wśród wszystkich, którzy zaproponują swoje eksponaty do wystawy, rozlosujemy nagrodę – zestaw gadżetów MyViMu (kubek, pendrive, smycz)

Tymczasem zapraszamy na wystawę!

 

2 listopada 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (02.11)

Wirtualny przewodnik po gdańskim cmentarzu

W Gdańsku zaprezentowano akcję Znani – Niezapomniani, która ma upamiętniać osoby ważne dla Gdańska, Pomorza i Polski, pochowane na cmentarzu Srebrzysko. W jaki sposób? W tym celu powstał wirtualny przewodnik, który dzięki stronie internetowej i aplikacji mobilnej umożliwia odnalezienie grobu konkretnej osoby, jak również poznanie jej biografii. W aplikacji mają się znaleźć biografie osób z różnych środowisk oraz grup zawodowych i społecznych, m.in. naukowców, historyków, działaczy opozycyjnych, lekarzy, artystów, społeczników, żołnierzy i harcerzy. Bardzo się cieszę z tej aplikacji bowiem ona kontynuuje ten długi marsz ku pamięci, ku odzyskiwaniu pamięci, bo jak wiemy historia jest jedna (…), ale każdy z nas ma pamięć – pamięć rodzinną, pamięć środowiska, z którego się wywodzi, czy pamięć firmy, organizacji, w której pracował czy pracuje – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Do tej pory w przewodniku znalazło się ponad 40 biografii oraz lokalizacji miejsc pochówku. Aplikacja ma być wciąż rozbudowywana.

Czytaj dalej

26 października 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (26.10)

Kobro i Strzemiński w paryskich odwiedzinach

We wtorek, 23 października, w paryskim Centrum Pompidou, odbył się wernisaż wystawy „Une avant-garde polonaise: Katarzyna Kobro et Władysław Strzemiński”. Na ekspozycji zostało zaprezentowanych ponad 180 prac polskiej pary artystów – malarstwo, rzeźba, projekty sztuki użytkowej, kompozycje przestrzenne, czy projekty architektoniczne. Narracja ekspozycji została rozbita na 6 chronologicznych części, od twórczości lat 20. po lata 40. XX w. Dzieła zostały wypożyczone m.in. z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Yad Vashem w Jerozolimie oraz z polskich i zagranicznych kolekcji prywatnych. Kuratorami ekspozycji są: dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosław Suchan i Karolina Ziębińska-Lewandowska z Centre Pompidou.
Ekspozycja została zorganizowana w ramach POLSKA 100, zagranicznego programu kulturalnego będącego częścią Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Potrwa do 14 stycznia 2019 r.

Czytaj dalej

19 października 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (19.10)

Barokowy obraz wyjeżdża z Polski

Smutna wiadomość dla miłośników malarstwa barokowego i twórczości Tomasza Dolabelli. Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki zwrócił Lwowskiemu Muzeum Historycznemu na Ukrainie obraz “Stanisław Żółkiewski przedstawia Zygmuntowi III i królewiczowi Władysławowi na sejmie w roku 1611 pojmanych carów Szujskich”. Dzieło wypożyczone w 2010 r., zaraz po przyjeździe do Polski przeszło szereg badań i prac konserwatorskich, wykonanych przez polskich specjalistów. Łączny koszt przeprowadzonych prac wyniósł 440 tysięcy złotych. Było to możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 r. obraz był prezentowany w reprezentacyjnych komnatach Zamku na Wawelu, w Sali Pod Orłem. Ukraina nie zdecydowała się przedłużyć umowy wypożyczenia. Obraz będzie odtąd zdobił ściany Lwowskiego Muzeum Historycznego. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraża jednak nadzieję, że środki, jakie strona polska włożyła w renowację dzieła przełożą się na dalszą udaną współpracę Polski i Ukrainy w zakresie opieki nad dziedzictwem kulturowym.

Czytaj dalej

13 października 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (12.10)

Tajemniczy skarb jubilera

Na stanowisku archeologicznym w okolicach Starego Czarnowa (woj. zachodniopomorskie) grupa naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryła skarb ponad 300 srebrnych przedmiotów z XI-XII w., w tym fragmenty biżuterii, kolczyków, paciorków, zausznic, kaptorgi, sztabek srebra, a nawet arabskiego dirhama. Z uwagi na to, że archeolodzy nie odnaleźli na miejscu żadnych fragmentów naczynia, w którym przed tysiącem lat skarb został ukryty, podejrzewa się, że mogło ono być wykonane z materiału organicznego. Dlaczego i przez kogo kosztowności zostały zakopane? Nie wiadomo. Nad Płonią funkcjonował w tamtym czasie gród w Kołbaczu, archeolodzy planują jednak poszukiwania osady słowiańskiej w Starym Czarnowie. Podejrzewają, że ziemia skrywa przed nimi jeszcze niejedną tajemnicę.

Czytaj dalej

28 września 2018

Krótki przegląd mijającego tygodnia (28.09)

Statek, pieprz i fragmenty chińskiej porcelany

Zespół ekspertów prowadzący podwodne badania archeologiczne w dystrykcie Lizbona, w pobliżu portu rybackiego w Cascais, natrafił na 400-letni wrak statku handlowego. Według naukowców jest to najważniejsze podwodne portugalskie odkrycie ostatniej dekady. Nie znamy nazwy statku, ale jest to portugalski statek z końca XVI lub początku XVII wieku. Odkrycie wiele mówi nam o morskiej historii Cascais. To wielkie odkrycie, a jego wielkość leży w tym, co mogą powiedzieć nam odnalezione artefakty – powiedział Jorge Freire, archeolog morski kierujący badaniami. Na stanowisku archeologicznym mierzącym ok. 100 m długości i 50 m szerokości, oprócz szczątków statku naukowcy odnaleźli również ziarna pieprzu, płaciwo w postaci muszli porcelanek „Cypraea moneta”, fragmenty chińskiej porcelany, a także części artylerii z brązu. To wskazuje na silne powiązania handlowe między Indiami a Portugalią.

Czytaj dalej

24 września 2018

MyViMu w Twojej kieszeni

Wszyscy to robimy. A przynajmniej zdecydowana większość. W każdej wolnej chwili, kiedy nie wiemy, co ze sobą zrobić, a przynajmniej co zrobić z rękami, wyciągamy telefon i przeglądamy cokolwiek się nam nawinie. Mamy dla Ciebie propozycję, która może umilić takie krótkie chwile z telefonem a nawet uczynić je pożytecznymi.

Oto i zapowiadana wcześniej nowość – MyViMu Micro do przeglądania nowości z MyViMu na urządzeniach mobilnych. Znajdziesz tu wszystkie ostatnio dodane eksponaty z całego serwisu lub z wybranych przez Ciebie kategorii oraz wszystkie ostatnie powiadomienia z Twojego konta.

Czytaj dalej