Krótki przegląd mijającego tygodnia (01.07)

Odkryto pancerne drzwi prowadzące do kompleksu Riese

Chociaż o pancernych drzwiach prowadzących do wnętrza poniemieckiego kompleksu Riese (Jugowice Górne) ich znalazca Krzysztof Szpakowski poinformował już w zeszłym roku, to dopiero teraz przyległy teren został przygotowany pod eksplorację. Już w sobotę poszukiwacze, podczas V Międzynarodowego Zjazdu Eksploratorów, sprawdzą, co kryje się za tajemniczymi drzwiami. Jak pisze na Facebooku Szpakowski: „Woda zagospodarowana, cała spływa do przydrożnego rowu, do soboty teren wokół wejścia powinien obeschnąć. Niespodzianka – kabel telefoniczny (…) poniemiecki który wchodził do sztolni. Zapowiada się dobrze”. Odnalezione drzwi do jedno z siedmiu wejść do kompleksu, ale za to jedyne posiadające betonową futrynę. Z niecierpliwością czekamy na dalsze wieści!

Poznański mural w 60. rocznicę Czerwca ’56

W poniedziałek, na terenie Zakładów Cegielskiego w Poznaniu, odsłonięto mural upamiętniający 60. rocznicę Czerwca ’56. Jak mówi wojewoda wielkopolski oraz przedstawiciele Zakładów, ta duża grafika o powierzchni ok. 300 mkw – prezentująca tłum niosący biało-czerwony sztandar, ma szanse stać się nowym symbolem Poznania. Inspiracją do powstania muralu były materiały archiwalne dokumentujące poznańskie wydarzenia z 1956 r. „Zależało nam, by uzyskać klimat dawnej fotografii, by pokazać zawarte w dawnych zdjęciach emocje: wzburzenie, krzyk. Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce na mural o takiej tematyce” – powiedział współautor dzieła, Marek Laskowski. Autorzy na muralu, ponad idącymi postaciami i flagą polską umieścili napis „Pomaga nam wiara” oraz trzy daty wpisane w oś czasu: rok 1846, w którym Hipolit Cegielski – właściciel Zakładów, rozpoczął działalność, 1956 – rok Poznańskiego Czerwca oraz datę współczesną dopełniającą całości i podkreślającą 170-letni okres istnienia firmy.

Orzeł i Krzyż – największe widowisko historyczne w Polsce

orzełikrzyż

Już od 30 czerwca przez cały lipiec w Murowanej Goślinie koło Poznania można obejrzeć niemal dwugodzinne plenerowe widowisko „Orzeł i Krzyż” będące niezwykłą podróżą po historii Polski – od czasów założenia państwa, przez koronację Bolesława Chrobrego, po triumfy husarii, Solidarność i przesłanie Jana Pawła II. „Orzeł i Krzyż” to przedsięwzięcie, które łączy dobrą zabawę z nauką historii i patriotyzmu, wykorzystujące zaawansowane techniki multimedialne. W podróż zabierze nas główna postać przedstawienia, czyli Stańczyk, a towarzyszyć mu będzie ok. 300 aktorów-wolontariuszy. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziecie na stronie parkdzieje.pl – zapraszamy!

Gwiazdy wracają do gdańskiej Bazyliki Mariackiej

Na sklepieniach największego ceglanego kościoła na świecie, czyli w gdańskiej Bazylice Mariackiej, zainstalowano 21 pierwszych pozłacanych gwiazd, z których każda symbolizuje osobną darowiznę wpłaconą na rzecz świątyni, a także jest próbą przywrócenia sklepieniom kościoła dekoracji, które ozdabiały je przez kilka wieków. Gwiazdy tworzone są w ramach akcji „Pokolenia dla Bazyliki”, w której ramach – dzięki wpłaceniu na rzecz kościoła 1,3 lub 10 tysięcy złotych, otrzymuje się prawo do umieszczenia na rewersie jednej z gwiazd własnej dedykacji. Do tej pory na zadedykowanie komuś gwiazdy zdecydowało się 21 fundatorów, z czego niemal wszyscy to osoby prywatne. Największa gwiazda, opatrzona numerem 1, została ufundowana przez parafian Bazyliki i zadedykowana papieżowi Janowi Pawłowi II. Gwiazdy wykonywane są z miedzi pokrytej 14-karatowym złotem. Organizatorzy akcji przewidują umieszczenie na sklepieniach maksymalnie 800 gwiazd. Choć przed wojną było ich około 200 więcej, to zamontowanie wszystkich w ich historycznych miejscach jest dziś niemożliwe.

34-metrowy tunel odkryty na Litwie

tunel litwa

W lesie w Ponarach (Litwa), ok. 10 km od Wilna, międzynarodowy zespół badaczy natrafił na 34-metrowy tunel, którym 80 oczekujących na śmierć żydowskich więźniów uciekło z hitlerowskiego obozu. Kilkudziesięciu z nich przetrwało tę ucieczkę, przedostając się do lasu oraz rzeki, mimo ostrzału prowadzonego przez obozowych strażników. Jakie znaczenie ma dla nas dokonane odkrycie? Dobrze podsumował to Jon Seligman z Izraelskiego Urzędu do Spraw Zabytków: 'Jako Izraelita pochodzenia litewskiego, wybuchłem płaczem po odkryciu tunelu w lesie w Ponarach. To znalezisko jest pokrzepiającym dowodem zwycięstwa nadziei nad desperacją. Odsłonięcie tunelu umożliwi nam nie tylko zaprezentowanie horroru Holokaustu, ale też przemożnej woli życia”.

Podziel się tym artykułem!