Krótki przegląd mijającego tygodnia (06.04)

Studnia pełna skarbów

W Lubaniu (woj. dolnośląskie) podczas prac archeologicznych odkryto… studnię pełną skarbów! O samej studni – XIX wiecznym obiekcie o głębokości ok. 7,5 m – badacze wiedzieli wcześniej. Nikt jednak nie przypuszczał, że na jej dnie zostaną odnalezione kolejne artefakty. Podczas wykopalisk wydobyto ok. 50 sztuk broni białej oraz palnej z przełomu XIX i XX w., przedwojenne hantle z nieistniejącego budynku sali sportowej, a także elementy radzieckiego uzbrojenia z okresu bitwy lubańskiej (1945 r.). Wszystkie “skarby” zostały przeniesione do magazynu Muzeum Regionalnego w Lubaniu, gdzie zostaną poddane pracom konserwatorskim. W okolicach samej studni znaleziono również inne przedmioty, w tym amunicję karabinową oraz niewybuchy, z czasów II wojny światowej. W związku z zagrożeniem eksplozji na teren wykopalisk wkroczyli saperzy. Podjęliśmy dziś jeden granat kalibru 82 mm, jest to radziecki granat moździerzowy z czasów II wojny światowej oraz czerep granatu moździerzowego, jedną lotkę czyli stabilizator granatu moździerzowego oraz granat polski wzór 33 – powiedział st. chor. szt. Radosław Mazur, dowódca Patrolu Rozminowania z 23. Pułku Artylerii z Bolesławca. 10 kwietnia br. o godz. 12:00 w Sali Ślubów lubańskiego ratusza odbędzie się konferencja prasowa poświęcona opowieściom oraz prezentacji znalezisk.

Portret dziewczyny Adolfa Hitlera

Powszechnie wiadomo, że Adolf Hitler zamiast politykiem o mały włos nie został malarzem. Na nieszczęście dla świata nie dostał się jednak do wymarzonej Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Paradoksalnie dziś jego prace kolekcjonerzy mimo wszystko pragną mieć w swoich zbiorach. W przyszłym tygodniu na aukcji Domu Aukcyjnego Weidler w Norymberdze można będzie wylicytować portret francuskiej kochanki Adolfa Hitlera – Charlotte Lobjoie, którego autorstwo przypisuje się samemu byłemu nazistowskiemu dyktatorowi! Cena wywoławcza wynosi 74 tys. dolarów (ok. 60 tys. euro). Obraz olejny o wymiarach 63 x 48 cm powstał najprawdopodobniej w 1916 r., podczas służby wojskowej Hitlera we Francji podczas I wojny światowej. Uważa się, że “Portret dziewczyny” został w ok. 1967 r. zakupiony przez przemysłowców flamandzkich, a następnie wystawiany m.in w japońskich galeriach sztuki. Jakim wynikiem zakończy się nadchodząca aukcja? W 2015 r, Dom Aukcyjny Weidler sprzedał akwarelę przedstawiającą zamek Neuschwanstein w Bawarii, która również jest uważana za dzieło Hitlera. Wówczas jej ostateczna wartość wyniosła 100 tys. euro.

Przegląd filmów zamiast urodzinowego przyjęcia

Dziś (06 kwietnia) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku obchodzi pierwszą rocznicę swojego powstania. Z tej okazji placówka zachęca do odwiedzin wystawy głównej w promocyjnej, symbolicznej cenie 1 zł. Z kolei bezpłatnie została udostępniona zwiedzającym Strefy VR Muzeum, znajdującej się na poziomie -3. Tam muzeum proponuje „Wirtualny spacer po Westerplatte” z zastosowaniem technologii VR i nowatorskim połączeniem współczesnych zdjęć panoramicznych z archiwalnymi fotografiami. To jednak nie koniec urodzinowych niespodzianek. W weekend, 7-8 kwietnia MIIŚW zaprasza na dwudniowy przegląd filmów filmów „Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal…” Komedie muzyczne II Rzeczpospolitej. Widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w prelekcjach, debacie filmoznawców pt. „II RP w krzywym zwierciadle”, a przede wszystkim w projekcjach muzycznych filmów komediowych z udziałem największych polskich gwiazd dwudziestolecia międzywojennego. Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Szczęśliwy finał wieloletnich poszukiwań – Cranach na aukcji

Po osiemdziesięciu latach obraz Lucasa Cranacha starszego z ok. 1530 r., należący niegdyś do kolekcji Fritza Gutmanna, powrócił do swoich prawowitych właścicieli. Portret elektora saskiego, Jana Fryderyka I zwanego Wspaniałomyślnym, podczas II wojny światowej został zrabowany przez nazistów. Potomkowie Gutmanna (syna założyciela Dresdner Bank) nigdy nie stracili jednak nadziei na odzyskanie dzieła. Wnuk kolekcjonera dzięki publikacji pt. „Zegar Orfeusza: Poszukiwanie skarbów sztuki skradzionych mojej rodzinie przez nazistów” trafił na trop zaginionego portretu i przy pomocy nowojorskiego Domu Aukcyjnego Christie’s odzyskał obraz. Teraz ten ma trafić na zbliżającą się 19 kwietnia br. Aukcję Dawnych Mistrzów organizowaną przez Christie’s. Szacuje się, że jego cena może wynieść nawet do 2 mln dolarów!

Polski dizajn na krakowskiej wystawie czasowej

Dziś, 06 kwietnia, w Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się wernisaż nowej ekspozycji czasowej – „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”. Na sześcioczęściowej wystawie o układzie chronologicznym i problemowym znajdą się rzeczy codziennego użytku oraz prezentacja polskiego wzornictwa lat 90. XX w., w sumie ponad 160 obiektów niemal 240 projektantów. Kuratorzy mieli na celu ukazanie polskiego dizajnu rodzącego się w warunkach pierwszych przejawów kapitalizmu, nurtów postmodernistycznych, przełomów wieku XX i XXI, a także jego współczesnych przejawów. Nie myślimy o tym, a po 1989 r. doszło do fundamentalnej przemiany, jeśli chodzi o projektowanie. Wystawa pokazuje: idee, wspaniałe koncepcje i twórców – rzeczy niedostrzegalne, ale które nam zawsze towarzyszą – powiedział Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja będzie czynna dla zwiedzających do 19 sierpnia br.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *