Krótki przegląd mijającego tygodnia (06.07)

Cenny obraz powrócił do Gdańska

Do Muzeum Narodowego w Gdańsku trafił obraz Zesłanie Ducha Świętego autorstwa gdańskiego malarza Izaaka van den Blocke. Dzieło z pocz. XVII w. przez kilkadziesiąt lat było uważane za utracone dobro kultury. Obraz, który pierwotnie znajdował się w drugiej kondygnacji niezachowanego, późnobarokowego ołtarza głównego z kościoła św. Brygidy w Gdańsku zniknął w 1945 r. Dopiero w 2007 r., udało się trafić na jego ślad, co zapoczątkowało wieloletni, niełatwy proces odzyskiwania dzieła. Proces tzw. restytucji dzieł sztuki wymaga m.in. przeprowadzenia szczegółowych badań proweniencyjnych, rekonstruujących i dokumentujących jego pochodzenie. Zadanie przed nami jeszcze długie i duże, ponieważ mamy w rejestrze dzieł utraconych około 63 tys. rekordów – zidentyfikowanych, opisanych, udokumentowanych dzieł, które staramy się odnaleźć. Teraz będzie już o jeden rekord mniej, dzięki odnalezieniu tego obrazu. Liczę na to, że nasi specjaliści, konserwatorzy z Muzeum Narodowego w Gdańsku podejdą do tego dzieła z pietyzmem. I że zawiśnie ono w Sali Malarstwa Gdańskiego na stałe – powiedział Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obraz przejdzie teraz niezbędne prace konserwatorskie. Muzeum planuje wyeksponowanie go w stałej Galerii Nowożytnego Malarstwa Gdańskiego.

Wirtualny spacer po Śląskim Rzymie

Kto dotąd nie miał okazji zwiedzić Nysy, teraz ma możliwość. W dodatku… nie wychodząc z domu! W ramach nowego projektu „Śladami Małego Wiednia i Śląskiego Rzymu” realizowanego wspólnie przez miasta Nysa i Szumperk (czeskie miasto partnerskie, które również można zwiedzić online) każdy przed ekranem komputera może odbyć wirtualny spacer po mieście, obejrzeć jego najciekawsze zakątki i najważniejsze zabytki. A tych, pomimo wojennych (ponad połowa zabudowy) oraz powojennych (ponad 100 kamienic i kościół) zniszczeń, zachowało się w Nysie niemało. Szczególnie są to obiekty o funkcji sakralnej, przecież nie bez powodu jest dziś nazywana Śląskim Rzymem. Wirtualny spacer ma za zadanie uatrakcyjnić i wzbogacić ofertę turystyczną partnerskich miast polsko-czeskiego pogranicza. W systemie znaleźć można opisy poszczególnych obiektów dzięki czemu w prosty sposób użytkownicy mogą poznać historię Nysy, Projekt jest dostępny w dwóch wersjach językowych. Został współfinansowany w ramach programu Interreg VA Republika Czeska-Polska.

Kolekcjonerski znaczek z okazji rocznicy RP

Poczta Polska z okazji 550-lecia parlamentaryzmu Rzeczypospolitej wprowadziła do obiegu nowy znaczek okolicznościowy. Na znaczku przedstawiono miedzioryt obrazujący Sejm polski za króla Zygmunta III Wazy – posiedzenie połączonych izb w Sali Senatorskiej w obecności monarchy autorstwa Giacomo Lauro. Przedstawienie nawiązuje do 550. rocznicy 13 lipca 1468 r., gdy miał miejsce sejmik generalny w Kole, stanowiący wstęp do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego Sejmu Walnego w Piotrkowie 9 października 1468 r. Z ogromną satysfakcją przyjęłam wiadomość, że Poczta Polska pragnie uczcić okolicznościowym znaczkiem wyjątkowo ważny dla nas jubileusz 550-lecia parlamentaryzmu RP. Tradycje parlamentarne i obywatelskie wyróżniają nas bowiem spośród narodów Europy – powiedziała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. Znaczek o wartości 3,20 zł wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, o formacie: 40,5 x 40,5 mm, w nakładzie 160 tys. sztuk. Arkusz sprzedażny zawiera 20 sztuk znaczków. Z okazji obchodów rocznicy 550-lecia Parlamentaryzmu RP oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości 13 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Zgromadzenie Narodowe.

Odświeżona ekspozycja Royal Air Force Museum

W ubiegłym tygodniu londyńskie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (w Colindale na północy Londynu) zostało otwarte dla zwiedzających. Długi i kosztowny remont pozwolił na stworzenie nowych wystaw związanych z historią obchodzącego w tym roku stulecia istnienia RAF (Royal Air Force), w tym polskich pilotów walczących podczas II wojny światowej (w tym figura pułkownika Polskich Sił Powietrznych Franciszka Kornickiego, który we wrześniu 2017 roku – tuż przed swoją śmiercią w listopadzie – został wybrany przez internautów i czytelników dziennika „The Daily Telegraph” na bohatera wystawy w stulecie RAF). Na ekspozycji pojawiły się m.in. legendarny myśliwiec Spitfire, bombowiec Lancaster i helikopter medyczny Sea King, którym latał w trakcie swojej służby książę Cambridge William. Oprócz artefaktów pojawiają się również nowoczesne interaktywne gry, nowe technologie, dzięki którym odświeżone muzeum ma interesować, angażować, zachwycać, zmuszać do myślenia, a może i wzruszać (Peter Devitt, kurator wystawy). Wstęp dla zwiedzających jest bezpłatny.

Podwodna misja poszukiwawcza

W wodach oceanu atlantyckiego u wybrzeży Bretanii trwają poszukiwania dwóch statków sprzed ponad 500 lat. Ekspedycja kierowana przez Michela L’Hour z francuskiego Drassm (Département des recherches archéologiques subaquatiques et sous-marines) ma na celu odnalezienie wraku żaglowca „Marie la Cordelière” diuka Franciszka II z 1497 r. oraz jednostki HMS „Regent” angielskiego króla Henryka VIII. Przy pomocy sonarów i magnetometrów wskazujące na anomalie magnetyczne, robotów i płetwonurków francuscy naukowcy zakładają że w ciągu najbliższych trzech lat odnajdą podwodne zguby. Podwodną penetrację poprzedziła drobiazgowa kwerenda w archiwach francuskich i angielskich. Jeśli poszukiwania się powiodą, natrafimy na ogromną ilość drewnianych elementów konstrukcyjnych, dział, wszelkiego rodzaju przedmiotów i narzędzi, jakich używano na żaglowcach w XVI wieku. Szczególnie cenne byłyby informacje o sztuce szkutniczej z tamtego okresu – mówi Michel L’Hour. Pozostaje nam więc trzymać kciuki.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *