Krótki przegląd mijającego tygodnia (08.07)

Poszukiwań Bursztynowej Komnaty ciąg dalszy

Chociaż pierwsze odwierty przeprowadzone w Mamerkach nie przyniosły żadnych rezultatów i nie przybliżyły poszukiwaczy do potwierdzenia istnienia ukrytego pomieszczenia w bunkrach, w którym rzekomo może znajdować się Bursztynowa Komnata lub inne cenne przedmioty, to i tak na 12 lipca, czyli najbliższy wtorek, zaplanowano kolejne odwierty. Skąd ta decyzja? Pojawiła się ona po powtórzeniu badań georadarem – tym razem wykonanych jeszcze dokładniej, które dają 99% pewność, że jakieś nieznane pomieszczenie jednak istnieje. Tym razem georadar będzie dostępny również w czasie trwania wtorkowej akcji – dzięki ciągłemu skanowaniu fundamentu bunkra można będzie na bieżąco modyfikować miejsce odwiertu. Jeśli tym razem pomieszczenie zostanie znalezione, badacze wprowadzą do niego kamerę, która być może przyniesie nam w końcu odpowiedź na pytanie, co takiego jest ukryte pod ziemią w Mamerkach.

Pierwsza część konserwacji Koloseum zakończona

colosseo

Jak poinformował w ostatni piątek włoski minister kultury Dario Franceschini, zakończyła się pierwsza faza konserwacji rzymskiego Koloseum, tj. remont zewnętrznych ścian amfiteatru, obejmujący ich oczyszczenie i odnowienie. „To piękny dzień dla Rzymu i dla Włoch, nowina dla całego świata” – podsumował minister. Gruntowny remont jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie sfinansował włoski przedsiębiorca Diego Della Valle, przeznaczając na ten cel 25 mln euro. Prace trwały 3 lata, ale to nie koniec. Ich druga część będzie polegać na konserwacji wnętrza amfiteatru, zagospodarowaniu terenu przylegającego do zabytku i zmianie systemu oświetlenia. Z kolei do 2018 r., zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ma się zakończyć budowa sceny na arenie Koloseum, na której mają odbywać się „wydarzenia kulturalne najwyższej klasy”. Na ten cel wyłożono już 18 mln euro.

Średniowiecze da się lubić… w Krakowie!

Już od 2 lipca do 28 sierpnia b.r., zarówno miłośnicy kultury i obyczajowości średniowiecza, jak i osoby nie do końca przekonane do tej epoki, będą mogli poznać średniowiecze nie tylko poprzez ważne, historyczne momenty i zjawiska, ale również z tej bardziej „ludzkiej”, codziennej strony. A to wszystko dzięki projektowi Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Średniowiecze da się lubić”. W tym roku projekt realizowany będzie w wakacyjne weekendy. Większość sobotnich spotkań zorganizowana będzie w ramach bloku „Życie w średniowiecznym Krakowie” i obejmie ukazanie codziennego życia miasta w różnychjego odsłonach. Z kolei niedzielne popołudnia upłyną uczestnikom pod znakiem spacerów, podczas których będą się oni mogli dowiedzieć jak powstawał Kraków. Nie zabraknie również spektaklu dla dzieci p.t. „Zaczarowana księga”. Cały program, w ostatni weekend wakacji, wieńczyć będzie druga już edycja Turnieju róż, czyli turnieju rycerskiego, a także towarzyszącej mu prezentacji średniowiecznej kultury dworskiej. Więcej informacji znajdziecie na stronie MHK.

Monumental Art znów w Gdańsku

Na ścianach bloków i innych murach gdańskiej Zaspy, w ramach festiwalu Monumental Art 2016, powstają kolejne cztery wielkoformatowe malowidła. Tegoroczna edycja festiwalu jest ostatnią, a po jej zakończeniu kolekcja będzie liczyć 58 murali, co uczyni z niej największą kolekcję w Polsce. Prace przygotowane zostaną przez dwóch artystów z Argentyny – Davida Petroniego i Jorge Pomara oraz Polaków – Dariusza Milczarka, Jana Podgórskiego, Tomasza Prymona i Kamila Kuzko, i będą nawiązywać do hasła przewodniego, którym w tym roku zostało „Oczekiwanie”. Pomara w swoim malowidle umieści 25 państwowych flag, które stworzą konstrukcję zwieńczoną symbolem słońca. Petroni oprze swój projekt na fraktalach. Karol Kuzko odwoła się do techniki witrażu, a pozostali trzej artyści wspólnie przygotują mural, którego tematem przewodnim będzie zwielokrotniona ludzka postać. Całą kolekcję malarstwa monumentalnego można zwiedzać na Zaspie bezpłatnie przez całe lato (trzy razy w tygodniu) w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie IKM.

MyViMu poleca: Jedna 43-cia garażu

jedna 43cia

Jedna 43-cia garażu to godny Waszej uwagi fanpage na Facebook’u poświęcony modelom samochodowym – oczywiście w skali 1:43. Znajdziecie tam dobrej jakości zdjęcia modeli, którym często towarzyszą misternie wykonane dioramy. Czasem aż ciężko uwierzyć, że fotografia nie przedstawia prawdziwego samochodu! Oprócz tego prowadzący fanpage pokusił się o szczegółową instrukcję budowy gablotki na modele krok po kroku. Tego nie powinien przegapić żaden miłośnik modelarstwa i majsterkowania! Nie czekajcie więc i zajrzyjcie na Jedną 43-cią garażu!

Podziel się tym artykułem!