8 września 2017

Krótki przegląd mijającego tygodnia (08.09)

Wrak statku na dnie Martwej Wisły

W sobotę, 3 września br., zakończyły się badania dna Martwej Wisły w sąsiedztwie gdańskiej Twierdzy Wisłoujście prowadzone przez archeologów podwodnych i nurków z firmy Archcom. Rozpoczynając prace badawcze uczestnicy liczyli na odkrycie tzw. „Żółtego Lwa” – pierwszego okrętu wojennego polskiej floty, który zatonął w tych rejonach w 1628 r. Szukali, szukali i… znaleźli. Ale nie “Żółtego Lwa”, a fragmenty wraku statku pochodzącego z XVII-XVIII w. O jego historii niewiele wiadomo, jednak Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które sprawuje pieczę nad Twierdzą Wisłoujście, w przyszłym roku planuje przeprowadzić jego szczegółowe badania. Oprócz wraku na dnie Martwej Wisły znaleziono też obiekty z metalu i ślady drewnianych palowań.

Badanie dna Martwej Wisły przeprowadzono w ramach wartego 103,5 tys. zł projektu „Podwodne rozpoznanie obszaru wokół Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku”, na którego realizację MHMG pozyskało dofinansowanie z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Historia medycyny na Piwnej w Warszawie

Na ul. Piwnej 31/33, niemal w samym sercu Starego Miasta w Warszawie, już niedługo zostanie otwarta nowa wystawa. W istniejącym tam od jedenastu lat Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej (oddział Muzeum Warszawy) przygotowywana jest nowa ekspozycja główna „Res pharmaceuticae”, dotycząca historii farmacji, leków, trucizn, a nawet… narkotyków. W pięciu salach wystawowych pojawi się pięć wiodących tematów: „Officina sanitatis” , „Materia medica”, „Kolor i szlif”, „Forum magistry Antoniny Leśniewskiej” i „Leki Kampo w japońskiej tradycji”. W zrekonstruowanych wnętrzach dawnych aptek poznamy postacie słynnych farmaceutów, znajdziemy naturalne surowce służące do produkcji leków, tajemnicze receptury, kolorowe flakony i szklane naczynia, a także poznamy historię japońskiej medycyny.

Tę ostatnią Muzeum Farmacji może przybliżyć nam dzięki kontaktom prof. Iwony Arabas, pomysłodawczyni wystawy, nawiązanym podczas stypendium w Japonii, darowi rodziny Kashimoto z Osaki oraz współpracy m.in. z prof. Shoji Asadą z Uniwersytetu w Kobe.

Mroźna Norwegia, samotny wiking i tajemniczy miecz

W południowej Norwegii, na wysokości 1640 metrów n.p.m., dwóch łowców reniferów odnalazło świetnie zachowany… miecz wikinga. Obiekt odsłoniła ustępująca pod wpływem temperatury zmarzlina. Po konsultacji z Muzeum Historii Kultury oraz władzami Parku Narodowego dwóch członków zespołu “Secrets of the ice” wraz z lokalnym archeologiem detektorystą postanowiło dokładnie przeczesać okoliczny teren w poszukiwaniu innych skarbów z epoki. Dzięki współrzędnym GPS poszukiwaczom prędko udało się ustalić dokładną lokalizację przypadkowego odkrycia łowców reniferów. Poza bronią nie odnaleziono jednak żadnych śladów po dawnych kulturach. Ani nawet po zbłąkanym na tych terenach wikingu. Pozostaje zagadką, w jaki sposób miecz znalazł się na tak niedostępnym “pustkowiu”.

Więcej o historii tajemniczego miecza można przeczytać w relacji członków grupy “Secrets of the ice” na secretsoftheice.com

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

Już jutro startuje pierwszy weekend pełen wydarzeń związanych z obchodami 25. Europejskich Dni Dziedzictwa, których polska edycja przebiegnie pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. EDD, największe w Europie wydarzenie promujące dziedzictwo kulturowe, ma na celu przede wszystkim popularyzację i upowszechnianie wiedzy o zabytkach w atmosferze zabawy – dzięki koncertom, grom plenerowym, licznym wystawom i imprezom towarzyszącym.

Tym razem EDD skupią się na szeroko pojętym krajobrazie, na miastach, miasteczkach i wsiach oraz na środowisku i przestrzeni. Mają wzmocnić trwającą właśnie kampanię społeczną „Krajobraz mojego miasta” prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Poprzez wszystkie działania zaplanowane podczas Dni chcemy stworzyć podstawy zrozumienia przez społeczeństwo konieczności ochrony krajobrazu kulturowego, którym jesteśmy otoczeni” – powiedziała prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor NID. EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków.

W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 r. EDD odbędą się w okresie dwóch weekendów – 9-10 i 16-17 września br. Pełen program na stronie EDD.

Co Anglia ma wspólnego z Rzymem?

Grupa archeologów prowadząca badania w pobliżu brytyjskiej wsi Boxford (hrabstwo Berkshire, południowa Anglia) natrafiła na niemal 10-metrową mozaikę wstępnie datowaną na 380 r. n.e. Znalezisko z czasów rzymskich należy do najbardziej spektakularnych, jakie dotąd odkryto w Wielkiej Brytanii.

Mało brakowało a mozaiki z przedstawieniem mitologicznego herosa Bellerofonta na uskrzydlonym koniu Pegazie nigdy by nie odkryto! Grupa archeologów pracująca na tym terenie od 2015 r., odkrywając szczątki dużej rzymskiej willi, łaźni oraz budynku gospodarczego, już za dwa tygodnie miała zakończyć swój projekt badawczy. O mały włos, a przepiękna mozaika wciąż tkwiłaby ukryta tuż pod ziemią! „Nie spodziewaliśmy się tak wspaniałego efektu, kiedy zaczynaliśmy w 2015 roku.” – powiedział Joy Appleton, organizator Boxford Heritage Project. Wszyscy uczestnicy projektu są zgodni, że odkrycie mozaiki to wspaniałe zakończenie badań.

 

 

Jedna myśl nt. „Krótki przegląd mijającego tygodnia (08.09)

  1. Tomator

    Jak widać na zdjęciu w poprzek wykopaliska „biegnie” ruda kanalizacyjna wyglądająca całkiem współcześnie. Wynika z tego, że układający tę rurę trafiki na mozaikę wcześniej, ale zupełnie ją zignorowali, nie zawiadomili służb archeologicznych i bezmyślnie zniszczyli część wykopaliska (czyli barbarzyńcy są wszędzie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *