Krótki przegląd mijającego tygodnia (09.06)

Nowa odsłona internetowej bazy świadectw – Zapisy Terroru

Jeden z największych “zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy” – portal Zapisy Terroru, realizowany przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, zyskał nową odsłonę! Zapisy Terroru to nowoczesny projekt internetowy popularyzujący wiedzę o podwójnej (niemieckiej i sowieckiej) okupacji w Polsce i utrwalający pamięć o ofiarach totalitaryzmów. Przedsięwzięcie z pogranicza badań naukowych i szeroko rozumianej kultury pamięci to przede wszystkim ogromny zbiór relacji świadków okrutnej historii, protokoły przesłuchań oraz zeznania ofiar zbrodni totalitarnych, ich rodzin i bliskich. W nowej odsłonie portalu dodano nowe funkcjonalności. Od teraz funkcjonuje pełnotekstowa wyszukiwarka świadectw, treść świadectwa (skan oryginalnego dokumentu wraz z transkrypcjami w języku polskim i angielskim), rozbudowany system tagów umożliwiający szybkie kategoryzowanie plików, czy mapy lokalizacji najważniejszych lokalizacji, o których mowa w zeznaniach. Pojawiły się również nowe zdjęcia ofiar i świadków zbrodni niemieckich, które dołączone do poszczególnych relacji, umożliwiają poznanie twarzy osób, których historie opisano w relacjach. Co ważne pojawiła się również uniwersalna wersja anglojęzyczna portalu chroniclesofterror.pl. Spośród blisko 1400 świadectw, ponad 1000 zostało już przetłumaczonych. Zapisy Terroru są również dostępne w wersji mobilnej, dzięki której możliwe jest korzystanie z projektu w dostosowanej, pełnej wersji strony na urządzeniach mobilnych.

Aukcja stulecia – kolekcja miliardera warta miliony

W środę (07.06 br.) Dom Aukcyjny Christie’s ogłosił, że na rynku aukcyjnym szykuje się wielkie wydarzenie. W przyszłym roku, wiosną 2018 r. na sprzedaż trafi słynna kolekcja… wielkiego miliardera Davida Rockefeller’a! Zainteresowani już dziś wspominają o “aukcji stulecia”, która może niemal dwukrotnie przebić rekordowy wynik sprzedaży kolekcji francuskiego projektanta mody Yves Saint Laurent’a z 2009 r. (484 mln dolarów). Tym razem wartość zbiorów szacowana jest na ponad 700 mln dolarów! Bankier, filantrop, a przede wszystkim kolekcjoner sztuki – Rockefeller, zmarły w marcu br. w wieku 101 lat, z upodobaniem gromadził obrazy impresjonistów, postimpresjonistów i malarzy amerykańskich. W jego kolekcji znalazła się również sztuka azjatycka, chińska porcelana, europejska ceramika, srebra, czy meble oraz amerykańskie dzieła sztuki dekoracyjnej. Przez lata w zbiorach Rockefellera znalazły się ponad 2 tysiące dzieł sztuki, a zysk z ich sprzedaży zostanie przeznaczony, zgodnie z życzeniem zmarłego, na cele dobroczynne – zasili działalność kulturalną, edukacyjną, medyczną i ochronę środowiska. Najcenniejsze obiekty z kolekcji zostaną wcześniej publicznie zaprezentowane w Europie, Azji i USA. “Aukcja stulecia” odbędzie się w głównej siedzibie domu Christie’s w Nowym Jorku – Rockefeller Center, w centralnej części Manhattanu.

Odkrycie, które może zmienić mapy historii

W Chotyńcu pod Radymnem (powiat jarosławski, granica polsko-ukraińska) archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego odkryli grodzisko, które… może zmienić mapy historii! Mimo że badania w dolinie rzeki Wiszni rozpoczęły się już w ubiegłym roku, dopiero dziś naukowcy natrafili na ślady scytyjskiego grodu, sięgającego wgłąb wczesnej epoki żelaza (IX/ VIII-V w p.n.e.). Chociaż, jak ocenili badacze, grodzisko zachowane jest w „nie najlepszym stanie” (zniszczone przez orkę i budowę drogi), to spostrzeżono, że w jego centrum wyraźnie wyróżnia się dawna obszerna warownia chroniona wysokim wałem (3,5 m wys.). Na miejscu obok obronnych nasypów, odkryto fragmenty ceramiki, militaria, szklane paciorki, oporządzenie jeździeckie oraz zwierzęce kości. Niespodzianką okazał się również tzw. zolnik, kultowo-obrzędowe miejsce typowe dla grodzisk scytyjskich. “Kultura scytyjska jest niezwykle interesująca, opisywał ją Herodot. To barwne obyczaje, piękne złote i srebrne przedmioty i budowle, rozbudowana struktura społeczna z warstwą wodzowską, arystokracją i wojownikami. (…) Była to kultura wysoko rozwinięta i świadczy o tym także grodzisko w Chotyńcu. Budowa takiej warowni wymagała wiedzy, umiejętności i organizacji pracy.” – mówi dr Katarzyna Trybała-Zawiślak, zastępca dyrektora Instytutu Archeologii UR. Odkryta w Chotyńcu aglomeracja kilkunastu osad jest najdalej wysuniętym na zachód skupiskiem osad społeczności związanej ze scytyjskim kręgiem kulturowym – dlatego można w jej przypadku mówić o znalezisku mającym wymiar europejski. W Chotyńcu zaplanowano już dalsze badania geofizyczne całej powierzchni grodziska oraz badania wykopaliskowe na wybranych fragmentach majdanu. Badania są możliwe dzięki grantowi Narodowego Centrum Nauki.

Rycerz z bagien, czyli niecodzienne odkrycie pod Hrubieszowem

Kilkanaście kilometrów na południe od Hrubieszowa (woj. lubelskie) znajduje się… torfowisko. Torfowisko nie byle jakie bowiem może być miejscem spoczynku średniowiecznego rycerza, który w wyniku zbiegu nieszczęśliwych wypadków na zawsze został pochłonięty przez podmokły, bagienny teren. Skąd takie przypuszczenia? Wszystko przez niecodzienne odkrycie dokonane niespełna tydzień temu. W torfowisku odnaleziono niemal kompletnie zachowany XIV-wieczny miecz do walki oburącz – brak mu jedynie rękojeści. Doskonale wyważony, bardzo lekki, mierzący ok. 120 cm pierwotnie mógł być używany podczas szermierki. Na trzpieniu broni czytelny jest znak krzyża równoramiennego wpisanego w kształt tarczy herbowej. “To unikatowe znalezisko w skali regionu. Warto podkreślić, że co prawda w zbiorach muzealnych znajdują się podobne zabytki, ale często nie jest znane miejsce ich odkrycia, które stanowi bardzo ważną informację dla historyków i archeologów” – mówi Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, do którego przypadkowy znalazca przekazał miecz. Pracownicy placówki planują powrót na miejsce odkrycia zabytku w celu poszukiwań reszty ekwipunku średniowiecznego rycerza. Z kolei sam miecz zostanie teraz poddany specjalistycznym zabiegom konserwatorskim, po których trafi na główną wystawę w Muzeum w Hrubieszowie.

Zabawa w renesansowym stylu na Zamku w Lublinie

Wino, kobiety i śpiew na Jagiellońskim dworze? Muzyka i teatr w klimacie renesansu? Wszystko stało się rzeczywistością w minioną środę (07.06 br) za sprawą lubelskiego Festiwalu Renesansu! Na Zamku Lubelskim, w zamkowej Kaplicy Trójcy Świętej, w krużgankach i wirydarzu klasztoru ojców dominikanów rozpoczęła się największa renesansowa impreza w Polsce. Warsztaty dawnego tańca, wykłady o XVI-wiecznym Lublinie, spacery historyczne i spektakle to tylko niektóre z przygotowanych przez organizatorów atrakcji. Dworskie widowiska, barwne korowody i koncerty w zabytkowych przestrzeniach miasta na kilka dni mają przenieść uczestników w przeszłość. „Chcemy zwrócić uwagę na kulturę dawną, kulturę renesansu, kulturę dworską, która jest nie tylko elementem naszej historii, ale wciąż pozostaje inspiracją dla wielu twórców” – mówi Małgorzata Wojcieszuk, szefowa Fundacji Belriguardo – Okno na Historię i Sztukę, która jest organizatorem festiwalu. Wstęp na wszystkie warsztaty, wykłady, spacery historyczne, występy i parady oraz udział w grze miejskiej jest bezpłatny. Festiwal Renesansu w Lublinie potrwa do niedzieli. Cały program festiwalu dostępny jest na stronie:
www.belriguardo.pl/festiwal-renesansu/

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora