10 marca 2017

Krótki przegląd mijającego tygodnia (10.03)

Czternastolatek, praca domowa i wrak samolotu z 1944

Okazuje się, że przygotowania do lekcji historii mogą przerodzić się w prawdziwą przygodę. Takiej doświadczył 14 letni Duńczyk – Daniel Kristiansen, który podczas niewinnych zabaw z wykrywaczem metalu wraz z ojcem odnalazł… wrak niemieckiego samolotu myśliwskiego z czasów II wojny światowej. Messerschmitt znajdował się pod ziemią na polu nieopodal Birkelse (północna Dania), na terenie farmy należącej do Kristiansenów. Do poszukiwań zachęcał chłopca ojciec – Klaus Kristiansen. “Kiedy mój syn Daniel ostatnio otrzymał pracę domową dotyczącą II wojny światowej, zażartowałem żeby wyszedł na zewnątrz i znalazł samolot, który miał się rozbić w przeszłości na polu” – wyjaśniał. Klaus nawiązujący w tym zdaniu do katastrofy samolotu z listopada 1944 r., o której opowiadał mu ojciec, zapewne nie spodziewał się, że chłopak rzeczywiście go odnajdzie. Jeśli jakiś samolot rzeczywiście rozbił się na polu w trakcie wojny, to na pewno wrak został usunięty wiele lat temu – tak nakazywał mu myśleć rozsądek.
Jednak teraz  to właśnie Daniel ma się czym pochwalić. Dużo błota, kawałki metalu, kości, szczątki ubrań pilota oraz jego rzeczy osobiste, a w końcu cały wojskowy niemiecki samolot. Na miejscu wciąż pracują służby wezwane przez Kristiansenów, które zabezpieczają amunicję i inne niebezpieczne materiały, znajdujące się do tej pory głęboko pod ziemią. Kurator Muzeum Historycznego w Północnej Jutlandii przekazał, że już niedługo jego zespół, będzie w stanie potwierdzić tożsamość mężczyzny, którego kości zostały odnalezione. A co do Daniela… trzeba przyznać, że po mistrzowsku poradził sobie z pracą domową ;)

Wirtualne graffiti na zabytkach Florencji

Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji, nazywana przez Włochów Il Duomo stanie do cyfrowej walki z wandalizmem. Konserwatorzy z Museo dell’Opera del Duomo, którzy na co dzień zmagają się z usuwaniem wszelkich napisów, podpisów i innych “pamiątek” pozostawianych na ścianach zabytku, postanowili uprzedzić kolejne niszczycielskie działania odwiedzających zabytek oraz jego okolice. W tym celu przygotowali specjalną aplikację Autography, dzięki której każdy będzie miał możliwość na złożenie wirtualnego autografu na wybranym przez siebie fragmencie zabytku. Wszystko to w czasie rzeczywistym, tuż przed ścianami Il Duomo. Zainteresowani do wyboru mają mury katedry lub przylegającą do niej Dzwonnicę Giotta. Dostępne w aplikacji narzędzia (m.in. długopisy, markery, pędzle, spraye i ołówki) oraz barwy pozostawiają odwiedzającym prawdziwe pole do popisu i kreatywności. Wszystkie wirtualne ślady obecności, po zatwierdzeniu i akceptacji, trafiają do cyfrowego archiwum muzeum dzieł sztuki pochodzących z florenckiej katedry. Więcej na temat projektu Autography App znajdziecie na stronie mu poświęconej (w języku angielskim).

Zapowiedź: Podziemny Bach w Warszawie

Już niebawem, bo w następny weekend 18/19 marca br., w warszawskim metrze odbędą się… urodziny Bacha, podczas których będzie można się przekonać na ile znamy jego muzykę. Urodziny Bacha w Metrze odbywają się w ramach projektu „Bach in the Subways”, który został zapoczątkowany w Nowym Jorku przez Dale’a Hendersona. Akcja, organizowana przez Hendersona od 2010 r., a dziś posiadająca zasięg międzynarodowy, ma na celu popularyzację muzyki klasycznej wśród publiczności pozbawionej z nią kontaktu na co dzień. W Polsce „podziemny” Bach na żywo zawita po raz pierwszy za sprawą młodej flecistki Antoniny Styczeń oraz innych zaproszonych przez nią muzyków. Póki co lokalizacje, w których odbędą się koncerty są owiane tajemnicą, ale organizatorzy zdradzają, że miejsca te z pewnością Was zaskoczą. Zainteresowanym polecamy śledzenie wydarzenia na Facebooku Bach in the Subways Warszawa 2017, gdzie stopniowo będą pojawiać się bardziej szczegółowe informacje.

Statek i skarb krzyżowców – odkrycia u wybrzeży Izraela

W pobliżu portu Akka w Izraelu archeolodzy natknęli się na wrak statku z XIII w. oraz cenne skarby znajdujące się na jego pokładzie. Szczątki odkryto podczas badania dna w porcie przylegającym do dawnego średniowiecznego miasta. Wrak, uszkodzony w wyniku pogłębiania, został wydatowany metodą radiowęglową (z użyciem izotopu 14C) na lata 1062-1250. W tym okresie Akka przeżywała swój złoty okres związany z pełnieniem funkcji stolicy Królestwa Jerozolimskiego, państwa założonego przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej (1096-1099). Na pokładzie statku odnaleziono duże ilości ceramiki lokalnej i importowanej z Europy. Znajdowały się tam również drobne przedmioty metalowe, takie jak gwoździe, podkowy czy kotwice. Niespodzianką okazało się odkrycie 30 złotych florenów – monet, zidentyfikowanych jako wybite we Florencji w 1252 r. Specjaliści przypuszczają, że statek z kosztownościami mógł zatonąć 18 maja 1291 r. podczas ucieczki krzyżowców, gdy Akka będąca ówcześnie ostatnim bastionem Europejczyków w Ziemi Świętej, uległa oblegającym go wojskom muzułmańskim. Opisujący oblężenie kronikarz zakonu templariuszy wspominał o bogatych mieszkańcach miasta, którzy płacili złotem i kosztownościami za pomoc w dostaniu się na statki weneckie czekające na redzie. Jest pewne, że część z tych osób utonęła wraz ze swoimi skarbami, których skromną część prawdopodobnie właśnie odnaleziono.

Debiut nowego domu aukcyjnego

Na kolekcjonerskim rynku sztuki już wkrótce zadebiutuje nowy Dom Aukcyjny Libra. Na pierwszej aukcji, która odbędzie się 20 marca br. o godz. 19:00, pojawią się prace najbardziej uznanych polskich klasyków sztuki nowoczesnej i współczesnej. Wśród nich znajdzie się rzadko spotykana, kolorowa praca autorstwa Ryszarda Winiarskiego „Obszar 148”, „Na plaży” Jerzego Nowosielskiego, portret Jadwigi autorstwa Witkacego czy heliografika Karola Hillera z 1939 roku. To szczególny ukłon w stronę obchodów Roku Awangardy 2017. W katalogu pierwszej aukcji Libry znajdują się nazwiska najważniejszych polskich artystów, którzy tworzyli historię sztuki XX wieku, wliczając w to Władysława Strzemińskiego z pracą „Rzeźba grecka”, Edwarda Dwurnika z olejem na aksamicie „Niech żyje wojna”, Marię Jaremę, Jonasza Sterna, Jana Tarasina, Teresę Pągowską, Henryka Stażewskiego oraz Natalię LL. Wszystkie te dzieła będzie można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej zaaranżowanej na 40 piętrze Hotelu InterContinental przy ul. Emilii Plater 49 w Warszawie, na wysokości… zegara Pałacu Kultury i Nauki. Katalog w wersji online dostępny jest na stronie internetowej Domu Aukcyjnego.