Krótki przegląd mijającego tygodnia (10.11)

Historia amerykańskiego wizjonera zaklęta w fotografiach

We wtorek, 07 listopada br., w Muzeum Narodowym w Szczecinie rozpoczęła się wystawa czasowa Amerykański wizjoner: Życie i czasy Johna F. Kennedy’ego. Ekspozycja to przede wszystkim prezentacja złotego wieku fotografii prasowej w Ameryce, a przy tym jej głównego tematu – osoby słynnego prezydenta. Wizerunek Kennedy’ego jest najbardziej rozpowszechnionym w historii polityki, stąd na szczecińskiej wystawie znalazł się bogaty przekrój wybranych fotografii tytułowego “wizjonera” i jego rodziny. Prezentacja prowadzi przez młodzieńcze lata i podróże polityka, osławiony ślub z Jacqueline Bouvier, drogę do Białego Domu i rolę wodza naczelnego, aż po tragiczną śmierć w Dallas w 1963r. Zdjęcia pochodzą z Biblioteki Kennedy’ego, zbiorów Getty Images, prywatnych kolekcji oraz archiwów rodziny Kennedych. Wystawa jest oparta na książce JFK: A Vision for America [JFK: Wizja dla Ameryki] i została zorganizowana przez Lawrence’a Schillera z Wiener Schiller Productions, we współpracy z John F. Kennedy Library Foundation przy dodatkowym wsparciu Stephena Kennedy’ego Smitha i Getty Images. Współorganizatorami przedsięwzięcia są Ambasada USA w Polsce oraz American Center Warsaw. Wystawa potrwa do końca tego miesiąca.

Niemiecka szabla paradna w rogowskim polu

4 listopada br., w ramach poszukiwań w obrębie pola znajdującego się niedaleko miejscowości Rogowo koło Białogardu (woj. zachodnipomorskie) członkowie Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta” natrafili na niemiecką oficerską szablę paradną. Nie jest jeszcze znana konkretna data i nazwisko właściciela, ale odkrywcy mają nadzieję, że podczas prac konserwatorskich odnajdą na szabli odpowiedź w postaci historycznej inskrypcji. Niemiecka szabla ze swojego pierwotnego przeznaczenia użytecznej broni stała się elementem składowym umundurowania wyjściowego. W Armii Niemieckiej stało się to na początku I Wojny Światowej. Dojście Hitlera do władzy w 1933 roku zaowocowało powstaniem nowych w wyglądzie wzorów, różniących się kształtem rękojeści oraz ornamentyką. Regulamin przewidywał noszenie szabli przez generałów, oficerów oraz starszych podoficerów do munduru paradnego. W związku z ograniczeniami ekonomicznymi w maju 1943 roku wstrzymano produkcję szabel paradnych. – wyjaśnia Jan Orliński, Przewodniczący Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parstęta” na co dzień działającej przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Szabla nie była jednak jedynym znaleziskiem na terenie Rogowa. Eksploratorzy odkryli wcześniej również topór z okresu wczesnego średniowiecza oraz szereg monet datowanych na XIX i XX w. Muzeum w Koszalinie już ogłosiło plan powrotu i ponownych poszukiwań cennych artefaktów.

 

Wirtualne muzeum Tadeusza Kościuszki

Już jutro, 11 listopada br., w kraju startuje szereg wydarzeń towarzyszących obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Wśród nich jest rozpoczęcie działalności wirtualnego muzeum poświęconemu Tadeuszowi Kościuszce. W wyjątkowym muzeum znajdzie się około 100 zdigitalizowanych eksponatów składających się na opowieść o narodowym bohaterze. Będą to różnego rodzaju dokumenty, listy, czy rzeczy osobiste Naczelnika. U nas przedmioty nie są schowane za szkłem. Choć na ekranie komputera, to są bliżej widza niż gdziekolwiek indziej. Można obrócić medal i zobaczyć, co jest wygrawerowane z tyłu. Można otworzyć urnę z sercem Kościuszki. Mało kto wie, że w środku jest niewielki, metalowy sejf – opowiada Maciej Piwowarczuk, kustosz wirtualnego muzeum Tadeusza Kościuszki. Po wirtualnej instytucji będzie można podążać tropami Kościuszki w dowolny sposób: podróżując po mapach Polski z drugiej połowy XVIII w., Ameryki Północnej z okresu amerykańskiej wojny o niepodległość oraz świata z początku XIX w. Projekt realizowany jest przez Fundację Pamięć i Tożsamość przy udziale Narodowego Centrum Kultury oraz finansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i Fundacji PZU.

 

Sztuka mięsa na białoruskiej wystawie

Artystka Nastasija Hanczarawa na jednej z wystaw w witebskiej galerii sztuki współczesnej zaprezentowała niedawno instalację 12 noży w plecy rewolucji, mającą być ironicznym komentarzem do obchodów związanych z setną rocznicą rewolucji październikowej. Jej główną atrakcją okazała się głowa Włodzimierza Lenina wykonana z… galarety wieprzowej! Głowa rosyjskiego polityka podparta kiszonym ogórkiem nie cieszyła się jednak ani powszechnym uznaniem ani długim terminem “przydatności do spożycia”. Kontrowersyjną instalację zdemontowano zaledwie po dwóch dniach od momentu jej ukazania. Według niezależnego Radia Swaboda ekspozycję zdecydowano się zamknąć ze względu na sytuację polityczną i uczucia osób, dla których Włodzimierz Lenin wciąż jest znaczącą postacią. Sama autorka nie miała złych intencji To taki subtelny sarkazm, żart na temat tego, co już dawno o Leninie wiadomo. Wiele osób go potępia, wiele osób nie uważa, że jego wkład w światową historię był szczególnie pozytywny – powiedziała artystka.

 

Nie całkiem stracone

Zaliczony do polskich strat wojennych obraz “Taniec wśród mieczów” (jedna, najmniejsza z czterech wersji kompozycji) autorstwa Henryka Siemiradzkiego odnalazł się na jednej z aukcji dzieł sztuki w Londynie! Płótno pojawiło się w jako “rosyjskie” w katalogu londyńskiego domu aukcyjnego Sotheby’s, gdzie aukcja planowana jest na 28 listopada br. Wystawiona na aukcji wersja kompozycji jest tożsama z tą zarejestrowaną w bazie strat wojennych MKiDN. Wydział ds. Strat Wojennych sprawdza teraz wojenne losy obiektu oraz podjął działania mające na celu jego wycofanie ze sprzedaży – zakomunikowało już Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki interwencji ministerstwa możemy liczyć, że obraz szczęśliwie powróci do ojczyzny. W ciągu ostatnich pięciu lat odzyskano ponad 340 obiektów należących do polskiego dziedzictwa, sprowadzające je z Niemiec, Austrii, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Baza strat wojennych prowadzona jest na stronie internetowej dzielautracone.gov.pl.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *