Krótki przegląd mijającego tygodnia (13.07)

Rozpoczęto budowę Muzeum Historii Polski

6 lipca br. na terenie Cytadeli Warszawskiej (tzw. Park Niepodległości) oficjalnie rozpoczęła się budowa stałej siedziby Muzeum Historii Polski. To jest nasz obowiązek, żeby jak najszybciej oddać nową siedzibę Muzeum Historii Polski Polakom – powiedział Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Placówka będzie tworzyła kompleks muzealny wraz z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskim. W jego centralnej części znajdzie się plac Gwardii. Muzeum Historii Polski będzie jednym z najnowocześniejszych muzeów powstających obecnie w Polsce i Europie. Oprócz przestrzeni wystawowych, powstaną tam sale edukacyjne i warsztatowe, audytoryjne, projekcyjne, gastronomia, pracownie konserwatorskie, magazyny muzealiów. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Otwarcie wystawy stałej Muzeum Historii Polski planowane jest na luty 2021 r.

Rzymski skarb odnaleziony w malowniczej Gruzji

Polsko-gruziński zespół archeologów działający przy pracach wykopaliskowych na terenie dawnego fortu Apsaros (dziś nazywanego fortecą Gonio) w gruzińskim rejonie Adżaria, odnalazł skarb brązowych i srebrnych monet z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Jak oceniają naukowcy najstarsze monety wybito za panowania cesarza Hadriana (117-138 lat n.e.), a najmłodsze w ostatnich latach władzy Septymiusza Sewera (pocz. III w.). Jest to najprawdopodobniej jedynie część większego skarbu, dlatego międzynarodowy zespół archeologów do końca lipca będzie nadal eksplorował tereny fortu. Jak wiadomo Gruzja słynie z szerzenia różnego rodzaju mitów i legend. Jedna z nich głosi, że na terenie fortecy znajduje się grób świętego Macieja, jednego z dwunastu apostołów. W związku z tym rząd gruziński stanowczo zabronił prowadzenia wykopalisk w pobliżu cmentarza, a prace archeologiczne przeprowadzane w pobliżu fundamentów fortecy, dotyczą głównie czasów rzymskich. Dotąd archeologom udało się odnaleźć część budynku łaźni, mozaikę z pomieszczenia kąpielowego dowódcy garnizonu oraz 40 srebrnych monet, z których najmłodsze pochodzą z czasów panowania Karakalli (pocz. III w.).

Warszawa na wyciągnięcie ręki – nowa aplikacja mobilna

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości oraz warszawskich obchodów „Stolica wolności 1918-2018” powstała mobilna aplikacja zrealizowana przez agencję interaktywną – Grupę Me & My Friends. Aplikacja „Wasza Warszawa 1918/2018” jest multimedialnym przewodnikiem po losach miasta i jego mieszkańców, którzy wraz z końcem I wojny światowej odzyskali wolność i niepodległość. Postanowiliśmy wykorzystując nowe technologie opowiedzieć w ciekawy sposób o tym co się działo 100 lat temu w Warszawie i jakie okoliczności doprowadziły do tego, że Polska odzyskała niepodległość. Staraliśmy się w tej aplikacji maksymalnie urozmaicić poznawanie dziejów. – powiedział Dariusz Krajewski z Domu Spotkań z Historią. Aplikacja to interaktywne kalendarium, fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe, dokumenty, ciekawostki historyczne, gry miejskie, quizy oraz spacery. To “spotkanie” z ważnymi dla kraju postaciami – m.in. Józefem Piłsudskim, Ignacym Janem Paderewskim, Julianem Tuwimem, Januszem Korczakiem, czy Marią Dąbrowską. Wasza Warszawa 1918/2018 jest dostępna bezpłatnie w sklepach App Store i Google Play.

Łódzka kolekcja etnograficzna wróciła do domu

Ponad 100 eksponatów utraconych w czasie II wojny światowej wróciło do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Dokładnie 124 zabytki etnograficzne i 14 fotografii, które dotąd znajdowały się w Grassi Muzeum Etnograficznym w Lipsku udało się zidentyfikować jako polską stratę wojenną. Łódzka kolekcja etnograficzna przed wojną liczyła ponad 1300 zabytków przybliżających życie i kulturę ludów zamieszkujących tereny Afryki, Azji oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Po wojnie uległa rozproszeniu. Część, którą udało się teraz odzyskać stanowią m.in. cenne gliniane figurki, narzędzia, instrumenty muzyczne, amulety oraz elementy ubioru. Utracone zabytki na nowo zostaną scalone w jedną kolekcję i uzupełnią zbiory łódzkiego muzeum czyniąc jego kolekcję etnograficzną jedną z najcenniejszych w Polsce. To przyczyni się do rozkwitu naszego muzeum, które będzie miało większą siłę przyciągania. Pragnę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby te cenne eksponaty miały właściwe warunki przechowywania i ekspozycji. Temu celowi ma służyć generalny remont muzeum, który zostanie przeprowadzony dzięki wsparciu MKiDN oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi – powiedział prof. Ryszard Grygiel, dyrektor łódzkiej placówki.

Udane zakupy anonimowego miłośnika sztuki

Akwarela anonimowego artysty okazała się pracą słynnego angielskiego impresjonisty Williama Turnera. Niesygnowany obrazek przedstawiający Waltera Scotta oraz jego rodzinę, kilka lat temu został kupiony na aukcji w londyńskim domu aukcyjnym za niespełna kilkadziesiąt dolarów. Anonimowy nabywca zasięgnął jednak opinii ekspertów co do proweniencji dzieła i jak słusznie przypuszczał – praca okazała się o wiele cenniejsza niż zakładano. Chociaż William Turner był znany przede wszystkim z romantycznych pejzaży, krajobrazów i marin to eksperci nie mają wątpliwości – jest to wczesna praca malarza. Obecnie akwarela znajduje się na wystawie w Abootsford, szkockiej posiadłości, w której Walter Scott żył od 1812 roku do śmierci w 1832 roku. Dziś akwarela może być warta nawet kilkaset tysięcy funtów.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora