14 lipca 2017

Krótki przegląd mijającego tygodnia (14.07)

Zabytki Tarnowskich Gór na Liście UNESCO

Dobiegła końca 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która rozpoczęła się w Krakowie w ubiegłym tygodniu. Dla Polski szczególnie znaczącym wydarzeniem jest fakt wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa zabytków Tarnowskich Gór oraz ich otoczenia. Tym samym nasz kraj wzbogacił się o kolejny, 15. już obiekt na liście. „To wyjątkowe uczucie. Jestem tak wzruszony, że brak mi słów. To wielki dzień dla Tarnowskich Gór, dla nas, dla Górnego Śląska, dla Polski” – powiedział w niedzielę, 9 lipca br., Zbigniew Pawlak – wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Zabytki Tarnowskich Gór (w tym Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga) były jedynym obiektem przemysłowym wśród 33 tegorocznych wniosków o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenach Tarnowskich Gór, sąsiednich Zbrosławic czy Bytomia funkcjonowało dawniej ponad kilka tysięcy kopalń rud srebra, ołowiu i cynku. Powstało tam blisko 20 tys. szybów i ponad 150 km podziemnych wyrobisk. Zabytki od lat figurują na liście Pomników Historii, a od 2014 r. Zabytkowa Kopalnia Srebra jest tzw. punktem kotwicznym sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Obiekty te należą też do Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Teraz usłyszał o nich cały świat.

Nowe monety kolekcjonerskie od Narodowego Banku Polskiego

W środę, 12.07 br., do obiegu trafiły dwie nowe monety kolekcjonerskie wyemitowane przez Narodowy Bank Polski w ramach serii “Skarby Stanisława Augusta” i “Historia monety polskiej”. Pierwszą jest moneta z wizerunkiem Zygmunta I Starego, która dołącza do 11 pierwszych obiektów, mających odwzorowywać słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski, powstałą na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Moneta o nominale 500 zł będzie dostępna w nakładzie do 600 egzemplarzy w cenie 12 000 zł brutto. Z kolei druga moneta – „100 dukatów Zygmunta III” – o nominale 20 zł (max 18 tys. sztuk, 190 zł brutto) to replika oryginału autorstwa medaliera gdańskiego Samuela Ammona. Zamówił ją najprawdopodobniej sam król, stąd stanowi jedną z najokazalszych monet polskich w historii. Do dziś zachowało się zaledwie kilka monet z epoki. Kolejna emisja kolekcjonerskich obiektów NBP planowana jest na 27.07 br. Do obiegu zostanie wprowadzona moneta o nominale 10 zł – „Rzeź Woli i Ochoty”.

Więcej informacji na temat monet i ich edycji (zarówno wydanych, jak i planowanych) można znaleźć w folderach emisyjnych na stronie NBP.

Nie taki diabeł straszny jak go… odkopują!

Od kilku tygodni trwają prace archeologiczne przy budynku plebani kościoła farnego pw. Stanisława Biskupa w Łańcucie. Naukowcy z gotowością przystąpili w tym miejscu do poszukiwań pozostałości legendarnego zamku mającego należeć do rotmistrza Stanisława Stadnickiego. Stadnicki, zwany “Diabłem Łańcuckim” (1551 – 1610 r.), uważany jest za największego awanturnika w dziejach Rzeczypospolitej. Walczył z Gdańskiem, Cesarstwem Rosyjskim i Turkami. Prowadził wojny z sąsiadami, napadał na dwory i miasteczka, grabił prywatne dobra. To właśnie za jego czasów dwór w Łańcucie, jak i samo miasto, zostały doszczętnie zniszczone. Dziś jednak archeolodzy potwierdzają – odnaleźli dawny zamek! A dokładniej jego fundamenty i okruchy wspomnień z XV-XVII w.: kafle piecowe, fragmenty naczyń ceramicznych, a nawet ludzki szkielet. Kto wie, może są to szczątki samego łańcuckiego Diabła?

Kilka słów o łyżce, kuflu i dzbanku do kawy

Zbiory Muzeum Narodowego w Gdańsku (MNG), a konkretnie tzw. kolekcja metalowa, powiększyły się o cztery nowe cenne nabytki. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego władze muzeum zdołałby zakupić gdańską srebrną łyżkę z lat 90. XVII w. z warsztatu Nathaniela Pressdinga II, cynowy kufel z końca XVII w. autorstwa gdańskiego konwisarza Carla Frantza, srebrny dzbanek do kawy wykonany w 1783 r. w warsztacie gdańskiego złotnika Carla Ludwiga Meyera oraz gdański srebrny puchar – noszący znak warsztatowy Carla Benjamina Schulza, wykonany w latach 1829-1833. Zabytki wzbogaciły pokaźną, bo 1,5 tysięczną kolekcję zabytków metalowych Muzeum. „Wiele cennych obiektów zaginęło podczas II wojny światowej, tym większe znaczenie mają nabytki, które uzupełniają kolekcję o typy wyrobów dotychczas w niej niereprezentowane lub wypełniają luki powstałe w wyniku strat wojennych” – powiedziała Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowy MN w Gdańsku. Nowe nabytki są już dostępne dla zwiedzających w Oddziale Sztuki Dawnej MNG przy ul. Toruńskiej 1, w Galerii Złotnictwa, w gablocie poświęconej prezentacji obiektów zakupionych dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powstaje nowoczesne muzeum Tadeusza Kościuszki

Rok 2017 Sejm ogłosił Rokiem Tadeusza Kościuszki. Skoro więc o bohaterze narodowym mowa – należałoby zatem w odpowiedni sposób zadbać o pamięć o nim. Przy kopcu Kościuszki w Krakowie powstanie nowoczesne muzeum kościuszkowskie. W ostatnią środę, 12.07 br., podpisano umowę na realizację projektu i jego dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 6,3 mln zł. Muzeum o planowanej powierzchni 600 m2, zostanie umiejscowione w zabytkowym forcie Kościuszko. Wszystkie istniejące tam pomieszczenia będą zrewitalizowane, zmodernizowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Co więcej, powstanie tam nowoczesna, interaktywna wystawa stała „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”, która ma w szeroki, globalny sposób opowiadać o Kościuszce i Polsce. Wszystko będzie możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, m.in. prezentacjom 3D czy wirtualnym wizualizacjom. W pobliżu muzeum powstanie także strefa rekreacji – ogród kościuszkowski o powierzchni ok. 950 m2). Termin realizacji projektu planowany jest na wrzesień 2019 r. Wartość całej inwestycji opiewa na kwotę ponad 11 mln zł.

A tutaj możecie obejrzeć krótki film mówiący o tym, dlaczego warto przypomnieć Tadeusza Kościuszkę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *