Krótki przegląd mijającego tygodnia (14.08)

Wykuj z nami kuźnię!

grzybowo

Pracownicy Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie tworzą własną, w pełni wyposażoną i funkcjonalną, rekonstrukcję kuźni sprzed tysiąca lat. Sam budynek został już ukończony – teraz tylko trzeba go zaopatrzyć w kowadła, młoty, szczypce, miechy, nożyce, przecinaki i wiele innych. Aby móc zrealizować ten ambitny projekt, muzealnicy postanowili skorzystać z pomocy platformy crowdfundingowej działającej na zasadzie finansowania społecznego (wspomóc budowę kuźni możecie tutaj do 18 września b.r.). Pracownicy rezerwatu mają nadzieję, że dzięki tej akcji, jak i dzięki innym przedsięwzięciom rozwijającym infrastrukturę grodu (który był jedną z większych konstrukcji obronnych w czasie formowania się państwa Piastów), Grzybowo w najbliższej przyszłości przerodzi się w ważne miejsce na polskiej mapie edukacyjnej i turystycznej. Trzymamy kciuki!

Rowy, rafa koralowa i broń z czasów Napoleona

Foto: Urząd Morski w Słupsku.
Foto: Urząd Morski w Słupsku.

Podczas budowy sztucznej rafy koralowej, w okolicach Rowów nad Bałtykiem, odnaleziono kilkadziesiąt sztuk broni. Znajdowały się one w odległości ok. 200 m od linii brzegowej, na głębokości 3 m. Ogółem nurkowie wydobyli ponad 60 elementów ładowanych przez lufę pistoletów skałkowych oraz drewniane fragmenty beczki, w której broń mogła się znajdować. Znalezisko, datowane przez specjalistów na przełom XVIII i XIX w., zostało już przekazane do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Elitarny pochówek z XI w. odkryty w Sandomierzu

W trakcie wykopalisk obok Bramy Opatowskiej w Sandomierzu archeolodzy odkryli okazały grób w formie drewnianej konstrukcji palisadowej zagłębionej w ziemię. W jego sąsiedztwie znajdowały się również fragmenty rozbitych naczyń oraz ślady palenia ognia, być może będące śladem po obrzędach pogrzebowych. W tego typu grobach, zwanych komorowymi, które odkryto w Polsce w zaledwie kilku miejscach, przeważnie grzebano wojowników wchodzących w skład drużyn książęcych pierwszych Piastów, a także kupców oraz ich rodziny, chociaż w części będących obcego pochodzenia (Skandynawia i tereny Rusi). Grobowi komorowemu towarzyszą również mniejsze pochówki, w drewnianych trumnach. Znalezisko to jest bardzo ważne dla badaczy pod względem naukowym – owe pochówki są z pewnością najstarszymi wczesnośredniowiecznymi pochówkami w Sandomierzu i rzucają nowe światło na historię początków miasta.

Legendarny grobowiec królowej Nefertiti odnaleziony?

Jak donosi Huffington Post, jedna z największych tajemnic starożytnego Egiptu właśnie mogła zostać rozwiązana. Naukowcy podejrzewają, że nigdy nie odnaleziony grobowiec królowej Nefertiti może czekać na odkrycie tuż za ścianą komory grobowej Tutenhamona, jej przybranego syna. Wskazują na to przeprowadzone w ostatnim czasie skany ścian grobowca, które ujawniły ślady po dwóch zamurowanych przejściach (prawdopodobnie nietkniętych od antyku). Jedno z nich prawdopodobnie prowadziło do pomieszczenia pełniącego rolę spiżarni z czasów Tutenchamona, podczas gdy drugie wiedzie do starszej, królewskiej komory grobowej – jak mówi Nicholas Reeves z Uniwersytetu w Arizonie. Badacze są zgodni co do konieczności podjęcia dalszych kroków, aby lepiej zbadać nowo odkryte struktury. Jeśli prace potwierdzą hipotezę Reevesa, będzie to bez wątpienia jedno z największych archeologicznych odkryć wszech czasów.

Gdański pomnik Anny Walentynowicz

W najbliższą sobotę w Gdańsku Wrzeszczu o godz. 16:30, przy skwerze u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Waryńskiego, zostanie odsłonięty pomnik legendarnej działaczki Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i współzałożycielki NSZZ „Solidarność” – Anny Walentynowicz. Uroczystość zaplanowano dokładnie w dzień 86. rocznicy jej urodzin.

Podziel się tym artykułem!