Krótki przegląd mijającego tygodnia (15.04)

Caravaggio ze strychu

caravaggio

Odnaleziony dwa lata temu w Toulouse (południowa Francja) na strychu jednego z domów obraz, przedstawiający Judytę odcinającą głowę Holofernesowi, został wstępnie zidentyfikowany jako zaginione dzieło słynnego włoskiego artysty Caravaggia. Jeśli przypuszczenia ekspertów potwierdzą się, rynkowa wartość dzieła może wynieść ponad 120 mln euro. Jednak część historyków sztuki i konserwatorów nie podziela tej atrybucji – skłaniają się raczej do uznania obrazu za dzieło pozostającego pod wpływem Caravaggia flamandzkiego malarza Louisa Finsona. Całkiem sporych rozmiarów obraz (144×175 cm) znajdował się przez ponad 150 lat w rękach francuskiej rodziny, której potomkowie byli tego całkowicie nieświadomi. Na obraz natrafili całkiem przypadkowo w 2014 r. podczas sprawdzania przecieku na strychu. Dzieło zostało wykonane prawdopodobnie między 1600 a 1610 r. i zachowało się w wyjątkowo dobrym stanie.

Dzierżoniów przed wiekami… i to jeszcze w 3D!

Na zlecenie Urzędu Miasta w Dzierżoniowie powstało niezwykłe narzędzie, które w każdej chwili może przenieść nas do dziewiętnastowiecznego Dzierżoniowa. Mowa o projekcie „Dzierżoniów. Przed wiekami 3D – wirtualny spacer”, który jako pierwszy w Polsce tak wiernie i na tak dużą skalę odtwarza wygląd najstarszej części miasta wykorzystując przy tym najnowsze technologie. Na podstawie ponad 1,5 tys. archiwalnych fotografii, rycin, pocztówek i opisów oraz najnowszego silnika Unreal Engine 4 (używanego m.in. do tworzenia gier) w najmniejszym detalu zbudowano XIX-wieczny Dzierżoniów, po którego starówce możemy się swobodnie poruszać w dowolnie wybranym przez nas kierunku. Aplikacja dostępna jest w technologii 2D i 3D, a także jest przystosowana do urządzeń wykorzystujących VR (wirtualną rzeczywistość), jak wirtualne gogle Samsung Gear VR – jedyne powszechnie dostępne w Polsce urządzenie do VR.

Rocznica: 564 rocznica urodzin Leonarda da Vinci

leonardo da vinci
Piękna Mona Lisa widoczna powyżej pochodzi z pocztówki pochodzącej z początku XX w., którą możecie zobaczyć w Museum Tomatorum. Wystarczy kliknąć w zdjęcie!

Kto ukradł puszkę z zupą Campbella?

campbells dani cardona

Z muzeum w Springfield (Missouri) zniknęło siedem cennych dzieł „króla popartu”, Andy’ego Warhola. Wartość skradzionych prac, wśród których znalazły się również słynne sitodruki z serii „Campbell Soup I”, szacowana jest na około 500 tysięcy dolarów. Kradzieży dokonano 7 kwietnia w godzinach porannych, a za informacje o kradzieży i pomoc w ujęciu sprawców Federalne Biuro Śledcze wyznaczyło nagrodę 25 tysięcy dolarów. Wystawę „The Electric Garden of Our Minds: British/American Pop”, na której eksponowane były prace, zamknięto ze względów bezpieczeństwa. Nie jest to pierwsza kradzież dzieł tego artysty. Do podobnego incydentu doszło w zeszłym roku, kiedy dziewięć prac Warhola zostało skradzionych (i podmienionych na podróbki dobrej jakości) w Los Angeles podczas kręcenia filmu. Do dziś odnaleziono jedynie dwie z nich.

„Ptak” Szapocznikow ustanowił nowy rekord aukcyjny

ptak

Przeprowadzona niedawno w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum „Aukcja Rzeźby” zakończyła się wielkim sukcesem. Wystawiona na niej zaginiona od ponad 50 lat rzeźba „Ptak” autorstwa Aliny Szapocznikow (o której pisaliśmy w marcowym przeglądzie) została zakupiona przez anonimowego kolekcjonera za kwotę 1 958 000 zł jednocześnie ustanawiając nowy rekord aukcyjny sprzedaży rzeźby w Polsce. Sprzedana praca jest dziełem wyjątkowym w twórczości artystki, ponieważ wyznaczyła ona początek zainteresowania artystki eksperymentami z formą rzeźbiarską. Na aukcji, obok dzieł Szapocznikow, pojawiły się prace innych wybitnych polskich rzeźbiarzy, wśród których byli m.in. Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, Maria Jarema, Jerzy Bereś, Krzysztof M. Bednarski i Władysław Hasior.

Podziel się tym artykułem!