15 września 2017

Krótki przegląd mijającego tygodnia (15.09)

Walka archeologów na słynnym polu bitwy

Już po raz czwarty na polu bitwy pod Grunwaldem prowadzone są międzynarodowe badania archeologiczne, które mają na celu wskazanie dokładnej lokalizacji oraz szczegółów słynnego starcia z 15 lipca 1410 r. W każdej edycji bierze udział kilkudziesięciu uczestników: naukowców i poszukiwaczy-amatorów z kilku krajów Europy. W tym roku oprócz Polaków pod Grunwald przybyli Duńczycy, Norwegowie oraz Anglicy. „Przeprowadzone dotychczas badania, dzięki swoim wynikom, zostały bardzo pozytywnie ocenione w środowisku naukowym. Liczymy, że tegoroczne przyniosą równie ciekawe rezultaty” – powiedział dr Szymon Dreja, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Poprzednie sezony badawcze doprowadziły do odnalezienia ponad 750 zabytkowych przedmiotów. Okazuje się jednak, że ziemia wciąż kryje wiele tajemnic. Od soboty archeolodzy i detektoryści uzbrojeni w wykrywacze metali odkryli dziesiątki grotów strzał, bełtów do kusz, monet oraz fragmentów strzemion, w tym gwiazdkę, która niewątpliwie pochodzi od strzemion rycerskich. Czy w tym roku uda się ustalić rzeczywiste miejsce głównego starcia wojsk polsko-litewskich z zakonem krzyżackim? A może poszukiwacze trafią na ślad zbiorowych grobów poległych rycerzy?
Badania rozpoczęły się w sobotę, 9 września i potrwają do 16 września br. Tym razem eksplorowane będą przede wszystkim tereny położone na południe i zachód od kaplicy pobitewnej wzniesionej na polecenie mistrza Henryka von Plauena, a konsekrowanej w 1413 r.

Cyfrowe kolekcje flamandzkich mistrzów

W Antwerpii (Belgia) utworzono nową bazę cyfrową dzieł największych mistrzów flamandzkiego (i nie tylko) malarstwa! Antwerpskie muzea postanowiły na szeroką skalę zdigitalizować i udostępnić w sieci obrazy takich artystów jak Peter Paul Rubens, Anton van Dyck, Frans Hals, czy Jan Brueghel. Na specjalnie do tego celu przygotowanej platformie internetowej DAMS Antwerpen znajdziemy cyfrową kolekcję w wysokiej rozdzielczości i wiele szczegółowych danych. Co ważne, wszystkie reprodukcje zostały objęte wolną licencją do dowolnego wykorzystania, oczywiście przy podaniu źródła, z którego pochodzą. Oprócz perełek flamandzkiego malarstwa antwerpskie placówki, dokładnie na tych samych zasadach, udostępniły tysiące dokumentów, pocztówek, fotografii oraz plakatów. Zdigitalizowane zbiory można przeglądać pod tym adresem.

Wulkan twórczy Picassa na wystawie w Lublinie

Już niebawem, 29 września br., w Muzeum Lubelskim w Lublinie zostanie otwarta wystawa „Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny”, na której pojawi się blisko 300 prac hiszpańskiego artysty. Grafika, ceramika, ilustracje książkowe, unikatowe srebrne talerze czy limitowane złote medaliony wypożyczone od prywatnych kolekcjonerów oraz z Musee Picasso w Antibes na Lazurowym Wybrzeżu, to tylko część wyjątkowej twórczości Picassa, która zagości w murach lubelskiej instytucji. Na wystawie zostaną pokazane też dzieła Picassa wypożyczone z instytucji polskich: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi i Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Większość dzieł zostanie zaprezentowana polskiej publiczności po raz pierwszy. Wystawie w Muzeum Lubelskim towarzyszyć będą wykłady poświęcone twórczości Picassa oraz warsztaty ceramiki i technik graficznych dla dzieci oraz dorosłych. „Mam nadzieję, że w naszej wystawie można będzie zobaczyć, że Picasso był naprawdę wielostronnym artystą, takim wulkanem twórczym, który nieustannie próbował nowych technik, nowych rozwiązań artystycznych, rzucał się w obszary dotychczas przez siebie niepenetrowane (…)” – powiedział dr Andrzej Frejlich, jeden z pięciu kuratorów wystawy – jak dotąd największego i najdroższego przedsięwzięcia Muzeum Lubelskiego. Ekspozycja potrwa do 3 grudnia br.

Nowoczesne muzealnictwo w Wilanowie

We wtorek, 12 września br., w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, nastąpiło oficjalne otwarcie tzw. Galerii Magazynowej. Nowa przestrzeń ekspozycyjna zlokalizowana w Markoniówce – budynku przylegającym do południowego skrzydła pałacu, będzie służyć prezentacji zbiorów dotychczas niedostępnych, wymagających szczególnych warunków prezentacji, a także czekających na konserwację lub będących w jej trakcie. Markoniówka ma być rodzajem skarbca, w którym odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z obiektami, dla których dotąd nie było miejsca na muzealnych salach, a które są równie cenne i wyjątkowe. To jednocześnie nowoczesna pracownia konserwatorsko-badawcza, w której prowadzone prace będzie można obserwować przez szklaną ścianę. “Publiczność zyskuje możliwość zajrzenia do muzealnej kuchni i przekonania się, że praca muzealnika to nie tylko gromadzenie i eksponowanie zbiorów, ale przede wszystkim długotrwały i skomplikowany proces, którego dopiero ostatecznym efektem jest wystawa” – powiedział Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki otwarciu Galerii Magazynowej niemal 3260 obiektów rzemiosła artystycznego ujrzy “światło dzienne”, a powierzchnia ekspozycyjna Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zwiększy się o kolejne 224 m2.

Tajemnice Dolnego Śląska nie przestają zaskakiwać

Być może to tylko promocyjny chwyt mający wpłynąć na turystykę miasta, ale miło jest wierzyć, że Dolny Śląsk wciąż skrywa przed nami kolejne tajemnice. Tym razem w Dzierżoniowie (woj. dolnośląskie) odnaleziono… sejfy. Na zagadkowe obiekty natrafiono podczas remontu dworca kolejowego. Okazało się, że wewnątrz budynku znajdowało się niedostępne dotychczas, niewielkie pomieszczenie z potężnymi kasami pancernymi. Jedna wciąż pozostaje zamknięta. Ponad dwumetrowe i pięciokilogramowe sejfy produkcji niemieckiej trafiły do Dzierżoniowa jeszcze przed I wojną światową w 1911 r. Firma je produkująca – Bode Panzer – wciąż istnieje, dlatego też inwestorzy dworcowego remontu, a także władze miasta, o pomoc w otwarciu znaleziska postanowili poprosić specjalistów z Niemiec. W oczekiwaniu na pomoc sejf stanął na dzierżoniowskim Rynku zachęcając przechodniów do próby jego otwarcia. Czy komuś uda się dostać do jego wnętrza? Co może ukrywać się za pancernymi ścianami?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *