Krótki przegląd mijającego tygodnia (15.12)

Kubuś Puchatek w odwiedzinach u Wiktorii i Alberta

Kto z nas nie zna dziś sympatycznego misia o bardzo małym rozumku? Kultowy Kubuś Puchatek trafił do… muzeum! Niemal stuletniemu bohaterowi książki A.A. Milne’a zilustrowanej przez E.H. Sheparda poświęcono ogromną ekspozycję w Muzeum Wiktorii i Alberta – „Kubuś Puchatek. Odkrywanie klasyki”. Londyńskie muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego prezentuje około 230 pamiątek, w tym rękopisy i oryginały ilustracji, związanych z przygodami przyjaciół ze Stumilowego Lasu. To również podróż do wspomnień i bezpośrednich związków wymyślonych baśniowych postaci z realnym Krzysiem, synem autora. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Wiktorii i Alberta, wytwórni filmowej Walta Disneya, wydawnictwa Egmont, Uniwersytetu w Surrey, trustu Sheparda oraz z Kolegium Św. Trójcy (Trinity College) w Cambridge, gdzie przechowywany jest rękopis Milne’a. Wystawa o słynnym Winnie-the-Pooh (nazwanym Kubusiem Puchatkiem przez polską tłumaczkę Irenę Tuwim) będzie czynna do 8 kwietnia przyszłego roku.

Macierzyństwo na aukcji sztuki dawnej

Wczoraj, 14 grudnia br., w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum miała miejsce fascynująca licytacja “Sztuka Dawna. XIX wiek – modernizm – międzywojnie”. Główną atrakcją spotkania był obraz Stanisława Wyspiańskiego “Macierzyństwo” z 1904 r., którego cena wywoławcza wyniosła 800 tys. zł. Ten obraz przez długie lata uznany był za zaginiony. Pierwszy raz pojawił się na aukcji siedem lat temu. Został kupiony przez kolekcjonera, który obecnie postanowił go spieniężyć. Wówczas było to również duże wydarzenie, ponieważ płótno dokładnie opisane w materiałach, fizycznie było nieznane – mówił przed aukcją Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum. Obraz przez kilka lat znajdował się w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie w 2007 r. pojawił się na wystawie monograficznej artysty. Wczoraj pastel znów zmienił swojego właściciela za cenę, bagatela, 3 700 000 zł! Na aukcji pojawiło się ponad 70 innych dzieł XIX i XX wiecznych artystów, w tym prace m.in. Zaka, Ślewińskiego, Kislinga, Makowskiego, Matejko czy Chełmońskiego. Szczegóły czwartkowej aukcji oraz katalog dzieł dostępny jest na stronie DESA Unicum.

Lwowskie polichromie w nowej odsłonie

 

Dzisiaj, 15 grudnia br., w Cerkwi Garnizonowej (dawnym kościele Jezuitów pw. Świętych Piotra i Pawła) we Lwowie ma miejsce oficjalne odsłonięcie odrestaurowanych polichromii na sklepieniu prezbiterium. Za efekt prac odpowiada polsko-ukraiński zespół pod kierunkiem doktora Pawła Bolińskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Specjaliści prace przy barokowych, iluzjonistycznych malowidłach autorstwa Franciszka Ecksteina (XVIII w., Morawy) prowadzili w latach 2015-2017. Udało im się uratować ponad 360 m2 mocno zasolonych i przemalowanych fresków. W kolejnych latach planowana jest kontynuacja procesu rewaloryzacji malowideł zachowanych na sklepieniu nawy głównej lwowskiej świątyni. Realizacja projektu była możliwa dzięki środkom finansowym z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz greckokatolickiej Cerkwi Garnizonowej. W uroczystości podsumowującej działania wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, władz Lwowa oraz Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej.

Archeolodzy na tropie panteonu bóstw

Archeolodzy z Uniwersytetu w Munster odkryli ponad 1000 starożytnych pieczęci pochodzących z archiwum miasta Dolichne w południowo-wschodniej Turcji. Ten wyjątkowy zbiór artefaktów pozwala nam lepiej poznać lokalny grecko-rzymski panteon, od Zeusa przez Herę po Jowisza Dolichneusa – powiedział dyrektor wykopalisk prof. Engelbert Winter. Szczególnie interesujące są monety z wyobrażeniami bogini Tyche, cesarza Augusta, Kastora i Polluksa czy bogini Romy. Głównym motywem są jednak przedstawienia Jowisza Dolichneusa. W II i III wieku jego kult rozpowszechnił się w wielu miejscach Śródziemnomorza, sięgając aż do Brytanii – powiedział Winter.
Zespół niemieckich naukowców od 17 lat bada świątynię Jowisza Dolichneusa. W tym roku skupił się na obszarze miejskim. Pod mozaiką datowaną na 400 r. n.e. w kompleksie budynków udało nam się odkryć jeszcze starszą mozaikę podłogową o równie wysokiej jakości – wyjaśnia prof. Winter. Archeolodzy podsumowując dotychczasowe odkrycia zgodnie stwierdzają, że musiał w tym miejscu istnieć starożytny kościół, który mógł być pierwszym miejscem związanym z rozwojem chrześcijaństwa w tym regionie.

Bracia Łopieńscy w Muzeum Warszawskiej Pragi

Do końca grudnia br. w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warszawy, można oglądać projekty warsztatowe pochodzące z warszawskiej firmy brązowniczej Braci Łopieńskich. Na wystawie zaprezentowano 21 prac z kolekcji liczącej łącznie 78 projektów. To część tych prac, które już zostały poddane zabiegom konserwatorskim w muzealnej pracowni konserwacji papieru. Kolejne przejdą profesjonalne prace restauratorskie w przyszłym roku. Grafiki stanowią uzupełnienie muzealnej kolekcji brązów (medale, plakiety, rzeźby, przedmioty dekoracyjne, redukcje pomników), sreber i plater Braci Łopieńskich. Dzięki temu zbiór przedmiotów zyskał oryginalny komentarz i obraz ilustrujący pracę twórczą poprzedzającą wykonanie wyrobu.
Zespół projektów warsztatowych Braci Łopieńskich przetrwał dzięki staraniom rodziny, która przez cztery pokolenia prowadziła firmę. Ze względu na zniszczenia wojenne oraz nietrwałość tego typu materiałów projekty stanowią dla Muzeum Warszawy bardzo cenny materiał badawczy i wystawienniczy. Kolekcję zakupiono do zbiorów Muzeum Warszawy w 2017 r. dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *