Krótki przegląd mijającego tygodnia (16.09)

Co kryje Grunwald? Trwają międzynarodowe badania archeologiczne

W sobotę, 10 września br., rozpoczęła się trzecia edycja międzynarodowych badań archeologicznych na polach Grunwaldu. Kilkudziesięciu archeologów, muzealników oraz poszukiwaczy-amatorów (chętnych było tak wielu, że niezbędna okazała się selekcja!) na obszarze ponad 100 ha stara się odnaleźć ślady dawnego obozu krzyżackiego. Niestrudzeni tropiciele skarbów i historii natrafiają na liczne zabytki z czasów wielkiej bitwy nieustannie powiększając zbiory grunwaldzkiego muzeum o nowe eksponaty, które w coraz szerszym zakresie udostępniane są zwiedzającym. Celem całego przedsięwzięcia i poszukiwań na polach Grunwaldu jest jednak przede wszystkim ustalenie dokładnej lokalizacji terenu, na którym rozegrała się bitwa. Wciąż nie jest to do końca jasne. Dotąd polscy naukowcy uważali, że walki toczyły się na południowym wschodzie od Stębarka, podczas gdy niemiecko-szwedzki historyk prof. Sven Ekkdahl od wielu lat utrzymuje, że musiały to być ziemie na wschód i południe od wsi Grunwald. Jak było naprawdę? Jakie tajemnice kryje ziemia, na której stoczyła się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy? Być może przekonamy się o tym już niebawem!

Szlak Dziedzictwa Żydowskiego, czyli z telefonem po Białymstoku.

Możemy już korzystać z aplikacji mobilnej Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku! Interaktywny przewodnik po najważniejszych miejscach związanych z historią i kulturą Żydów białostockich powstał z inicjatywy Muzeum Podlaskiego oraz Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku, które już od 2008 r. zajmują się edukacją i upowszechnianiem wiedzy o żydowskim dziedzictwie na terenie miasta. Aplikacja na urządzenia mobilne wyposażona jest w listę blisko 40 miejsc zilustrowanych licznymi zdjęciami oraz opisami. Podzielona jest przy tym na kategorie (np. synagogi, szkoły, cmentarze itp.), które mają ułatwić sprawne odnalezienie poszukiwanych obiektów. Sprawę dodatkowo uatrakcyjniają wbudowane mapy działające także w wersji offline. Projekt, którego częścią jest aplikacja, ma na celu przedstawienie historii i stosunków polsko-żydowskich w Białymstoku w latach 1658-1939 (1945), udokumentowanie i oznaczenie miejsc z tym związanych, ukazanie narodu żydowskiego jako części społeczeństwa wielonarodowej przedwojennej Polski oraz popularyzacja elementów jego kultury i tradycji. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna do pobrania w języku polskim oraz angielskim.

Na wystawę do wrocławskiej hali autobusów. Wielkie otwarcie Centrum Historii Zajezdnia!

Zakończyły się prace nad projektem Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, którego oficjalna inauguracja miała miejsce 10 kwietnia 2015 r. Już dziś (16 września) o godz. 16:00 obędzie się długo wyczekiwany wernisaż i wielkie otwarcie obiektu dla zwiedzających! Muzeum to przede wszystkim miejsce stworzone dla prezentowania interaktywnych wystaw stałych (“Wrocław 1945-2016”) i czasowych poświęconych powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Zobaczymy tu głównie multimedialne ekspozycje nawiązujące do takich tematów jak przesiedlenia ludności z Kresów, Pomarańczowa Alternatywa, czy wrocławska Solidarność. „Zbudowaliśmy interaktywną, inną niż wszystkie inne dotychczas znane wystawy. Pozostawiamy zwiedzającym duże pole do interpretacji, ale też mamy zamiar ciągle rozwijać tę przestrzeń.” – podkreślają organizatorzy – „ tu nie nosi się kapci, a wielu instalacji można dotknąć lub przyjrzeć im się z bliska”. Centrum Historii Zajezdnia to instytucja wyjątkowa nie tylko ze względu na opowiadaną przez siebie historię, ale również na lokalizację w jakim powstała. Muzeum ulokowano w dawnej hali napraw autobusów zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej. To tu kierowca Tomasz Surowiec, w sierpniu 1980 r. rozpoczął strajk pracowników otwierając rozdział historii wrocławskiej Solidarności. Na pamiątkę tamtych wydarzeń powierzchnia wystawiennicza liczy w sumie 1980 m2 (na dwóch poziomach). Ekspozycje w zamyśle mają być stale rozwijane, rozbudowywane i uzupełniane. Jaka będzie wielka premiera i przyszłość nowej instytucji? Zobaczymy już niebawem!

Jak być sobą we współczesnym świecie? Trwa Międzynarodowy Festiwal sztuki na bilbordach.

aleksandra-piatek-monika-braksal-fot-materialy-organizatora

W Toruniu trwa kolejna, 9. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Art Moves – sztuki na bilbordach. Wydarzenie zorganizowane dziewięć lat temu przez Joannę Górską i Rafała Góralskiego, artystów z Galerii Rusz, cieszy się niesłabnącą popularnością. Festiwal zamienia przestrzeń miasta w ogromną galerię sztuki, gdzie obok debiutantów można oglądać prace artystów o międzynarodowym uznaniu. Sztuka wychodzi w przestrzeń miasta – prace artystów mówią bezpośrednio do odbiorcy, poruszają aktualne, ważne dla współczesnego świata tematy. W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła: „Pod presją. Jak być sobą we współczesnym opresyjnym świecie?”. Ponieważ festiwal ma formułę konkursową – na tegoroczny wpłynęło 1204 prac, przysłanych przez 643 artystów z 62 krajów świata, jury miało zdecydowanie niełatwe zadanie, ponieważ mogło wybrać zaledwie 10 prac najbardziej interesujących i wpisujących się w tematykę festiwalu. To one pojawiły się na toruńskich ulicach i będą “zaczepiać” odbiorców jeszcze przez kilka najbliższych tygodni. Chociaż sztuka w przestrzeni publicznej jest w ostatnich latach coraz popularniejsza, Art Moves pozostaje jednym z nielicznych festiwali na świecie w takiej skali prezentujących reklamę outdoorową w artystycznej formie.

Dawni Mistrzowie na sprzedaż. Pierwsza taka aukcja na polskim rynku antykwarycznym!

malarz-wenecki-xviii-w-wenus-i-kupidyn-fot-desa-unicum

W przyszłym tygodniu, 22 września br., po raz pierwszy w Polsce odbędzie się aukcja dzieł sztuki powstałych w okresie renesansu i baroku. Ponad pięćdziesiąt prac Dawnych Mistrzów w celu przeprowadzenia licytacji udało się zgromadzić w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Nigdy dotąd na polskich aukcjach nie było tak bogatej i szerokiej oferty arcydzieł o kilkusetletnim rodowodzie! Malarstwo nowożytne wchodzi zwykle w skład muzealnych zbiorów lub prywatnych kolekcji, niecodziennie więc nadarza się okazja do tego rodzaju zakupów! Ktoś jest zainteresowany? Do wyboru m.in. dzieła kręgu szkoły weneckiej, antwerpskiej, francuskiej, czy flamandzkiej. W katalogu pojawiają się takie nazwiska jak Giovanni Battisa Crespi, Jan Both, Hans van Essen, Simone Pignoni i wielu innych. Ceny wywoławcze rozpoczynają się od 5 tys. zł., a kończą na 380 tys. zł (estymacja olejów Joosta Cornelisza Droochsloot to nawet 600 tys zł!). Pełen katalog oferowanych dzieł Dawnych Mistrzów dostępny jest na stronie DESA Unicum. Wystawę obiektów aukcyjnych można oglądać od 9 do 22 września 2016, od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19  oraz w sobotę w godzinach 11-16 w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

Podziel się tym artykułem!