Krótki przegląd mijającego tygodnia (19.01)

W poszukiwaniu zaginionej księżniczki


We wtorek, 16 stycznia br., oficjalnie ogłoszono, że rozpoczęły się prace wykopaliskowe w rejonie słynnej Doliny Królów Biban al-Muluk (Teby Zachodnie, Egipt), które mają przyczynić się do odnalezienia żony Tutanchamona, faraona z XVIII dynastii. Ponieważ królowa Anchesenamon po śmierci pierwszego męża (który był jednocześnie jej bratem!) została żoną jego następcy Aya (uwaga! swojego dziadka!) – właśnie w pobliżu jego grobowca archeolodzy postanowili rozpocząć poszukiwania. Ostatnie wykopaliska w tym rejonie pozwoliły zidentyfikować aż cztery warstwy fundamentów, które mogą wskazywać miejsce spoczynku królowej. Jesteśmy pewni, że jest tam grobowiec, ale nie wiemy na pewno, do kogo należy – mówi archeolog Zahi Hawass. Zespół badaczy uważa i ma nadzieję, że każdy nieodkryty grobowiec może należeć właśnie do niej. Nie wiadomo, kiedy i jak Anchesenamon zmarła, a miejsce jej spoczynku do dziś pozostaje tajemnicą. Ani w grobowcu Tutanchamona ani Aya nie ma śladu po pięknej małżonce. Wraz z jej śmiercią ostatecznie zamknięty został tzw. okres amarneński w dziejach Egiptu. Wykopaliska, które są finansowane przez kanał Discovery, właśnie się rozpoczęły.

Niemiecki niszczyciel czołgów wkracza do Poznania


Powstające właśnie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu już wzbogaciło się o unikatowy eksponat! Do placówki zajechał bowiem… niemiecki niszczyciel czołgów Jagdpanzer 38(t) (tzw. Hetzer) z 1945 r. Jest to prawdopodobnie jedyny w Polsce egzemplarz znajdujący się wciąż w tak dobrym stanie technicznym. Pojazd można będzie zobaczyć pod koniec br. w nowej siedzibie muzeum, która otwarta zostanie dokładnie w rocznicę 100-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego (grudzień 1918 r.) i będzie działała jako oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Czołg, a przy okazji też amerykański pojazd kołowo-gąsienicowy Half Track M4A1, zostały odkupione na potrzeby tworzącej się ekspozycji od prywatnego kolekcjonera Sławomira Handke z Gostynia. Nowa siedziba muzeum będzie dysponowała powierzchnią ekspozycyjną o przynajmniej 3 tys. m2. Kolekcja nie przestanie rosnąć!

Zapomniane dziedzictwo Śląska

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, pierwsza na świecie inicjatywa mająca na celu rozwój stosunków polsko-niemieckich i proces integracji Polski z Unią Europejską we współpracy z mniejszością niemiecką, utworzyła właśnie wyjątkową stronę internetową „Zapomniane dziedzictwo”. Na portalu można znaleźć bogaty zbiór fotografii zabytków śląskiej architektury wzbogaconej szczegółowymi opisami zawierającymi informacje takie jak historia obiektu, jego dawne i współczesne funkcje użytkowe, stosunki własnościowe czy stan zachowania. Na stronie możemy zapoznać się więc z dziejami takich zabytków jak garbarnia w Brzegu, pałac w Turawie, cmentarz przy ul. Wrocławskiej w Opolu, czy zespół szpitalny w Branicach. Teksty przygotowali wybitni historycy i pasjonaci regionu. Archiwum uzupełniono artykułami prasowymi, ciekawostkami, nagraniami audiowizualnymi prezentującymi wypowiedzi mieszkańców Śląska. Portal dostępny jest pod adresem: http://www.zapomnianedziedzictwo.pl/

Dawny blask w nowej galerii, czyli gdańskie srebra na wystawie

Od dziś, 19 stycznia br., w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska (woj. pomorskie) można oglądać wystawę „Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu”. Ekspozycja prezentuje dziesiątki luksusowych i pięknych przedmiotów użytkowych, w szczególności gdańskich sreber, które dziś należą do zbiorów wawelskich. Zwiedzający przy okazji będa mogli zapoznać się z historiami ludzi, którzy je tworzyli, dla których były tworzone oraz tych, przez których znalazły się poza granicami Gdańska. Co ważne wystawa zostanie zaprezentowana w przestrzeni Galerii Palowej, która po pracach adaptacyjnych będzie miała swoją ekspozycyjną premierę. Okrzyknięta „Sercem Gdańskiego Dziedzictwa”, będzie służyła MHMG organizowaniu wystaw czasowych nawiązujących do dziedzictwa miasta. Szereg prac konserwatorsko-modernizacyjnych Galeria Palowa przeszła dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 i już od dziś cieszyć będzie gości złotem, srebrem i blaskiem dawnej świetności miasta. Wystawa czasowa dostępna będzie do 01 kwietnia br.

Nieznane wzgórza Vincenta van Gogha

Dwa niezidentyfikowane dotąd szkice eksperci z Muzeum van Gogha w Amsterdamie okrzyknęli dziełami samego Vincenta van Gogha. „Wzgórze Montmartre z kamieniołomem” oraz „Wzgórze Montmartre” z 1886 r. dzięki możliwości ich porównania (dotąd pierwszy z nich był amsterdamskim muzalnikom nieznany) po latach zyskały należytą etykietę i przestały być “anonimowe”. Specjaliści, z historykiem sztuki Teio Meedendorpem na czele, dzięki analizie tematu, rozmiaru, stylu, techniki i materiału obu rysunków nie mają wątpliwości – dzieła należą do postimpresjonisty od słynnych “Słoneczników”. Jak twierdzi Meedendorp, papier, na którym zostały wykonane rysunki jest tym samym, jakiego artysta używał przebywając w Paryżu. Posiada on też taki sam znak wodny. Kolekcja dzieł van Gogha nieco się więc powiększyła. Oba rysunki zaprezentowane zostaną na wystawie pt. „Impresjonizm i nie tylko. Cudowna podróż”, która wystartuje 23 stycznia w Singer Laren Museum w Laren w Holandii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *