Krótki przegląd mijającego tygodnia (20.05)

Archeologiczna stacja metra? Czemu nie!

rzym amba aradam-ipponio

Podczas budowy nowej stacji w pobliżu Koloseum, przy już uruchomionej linii C rzymskiego metra, 9 m pod ziemią odkryto pozostałości po rzymskich koszarach z II w. n.e., czyli pochodzących z czasów panowania cesarza Hadriana. Koszary zajmują ogromną powierzchnię 900 m kwadratowych i najprawdopodobniej na ich terenie stacjonowali pretorianie. Oprócz długiego na 100 m korytarza z przylegającymi do niego 39 pomieszczeniami ozdobionymi freskami oraz podłogą pokrytą czarno-białą mozaiką, odnaleziono także zbiorowy pochówek. Chociaż wydawało się, że znalezisko znacznie opóźni lub całkowicie wstrzyma prace budowlane, to ostatecznie w porozumieniu z urzędem nadzoru nad zabytkami Wiecznego Miasta postanowiono stworzyć pierwszą archeologiczną stację metra, mającą być nową atrakcją turystyczną. Imponujące antyczne ruiny koszar zostaną zintegrowane z nowoczesną strukturą stacji Amba Aradam-Ipponio, której otwarcie zaplanowano na 2020 r.

Świadectwo losu deportowanych Żydów ukryte na dnie emaliowanego kubka

Foto: Marcin Inglot/Muzeum Auschwitz.
Foto: Marcin Inglot/Muzeum Auschwitz.

Pracownicy Muzeum Auschwitz, w trakcie prac zabezpieczających naczynia emaliowane znajdujące się na wystawie głównej, natknęli się na niezwykłe znalezisko. Okazało się, że jeden z kubków posiada podwójne dno. Choć było ono bardzo dobrze ukryte, to z biegiem czasu – przez naturalną degradację materiałów, odspoiło się ono od naczynia ujawniając schowane pod nim precjoza. Mowa tu o wykonanym ze złota damskim pierścionku oraz łańcuszku zawiniętym w kawałek płótna. Oba wyroby posiadają cechy probiercze dla złota próby 583, umieszczane na przedmiotach polskiej produkcji z lat 1921-1931. Jak poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum: „Biżuteria znaleziona w kubku, jako świadectwo losu deportowanych Żydów, przechowywana będzie w formie odzwierciedlającej sposób, w jaki została ukryta przez właściciela” . Tego typu proceder, jakim było ukrywanie przez Żydów cennych rzeczy, świadczy z jednej strony, że mieli oni świadomość rabunkowego charakteru deportacji, zaś z drugiej ukazuje, iż deportowani mieli nadzieję na wykorzystanie tych przedmiotów do dalszego życia.

Antyczny port w Cezarei i skarb z zatopionego wraku

U wybrzeży historycznego portu Cezarea w Izraelu odkryto skarb pochodzący z wraku statku handlowego rozbitego ok. 1,6 tys. lat temu. Wśród odnalezionych przedmiotów znajdują się wyroby z brązu, jak np. figura bogini Luny czy lampa z wizerunkiem boga Słońca, kran w kształcie dzika, kotwice oraz inne części wyposażenia, a także tysiące monet, m.in. z wizerunkiem cesarza Konstantyna. Jak podaje Izraelski urząd ds. starożytności (IAA), jest to największe znalezisko tego typu od 30 lat, zaś jego lokalizacja wskazuje, iż ładunek najprawdopodobniej miał zostać przeznaczony do przetopienia. IAA w swoim oświadczeniu podkreśliło również, że „wykonane z metali posągi są rzadkim archeologicznym znaleziskiem, ponieważ w starożytności były one przetapiane i wykorzystywane powtórnie”.

„Rzeczpospolita londyńska” w cyfryzacji

Kolekcja fotogrtafii przekazana przez Kazimierza Doranta w ramach projektu "Pogotowie Archiwalne". Fot. Michał Radwański, zbiory Ośrodka KARTA
Kolekcja fotografii przekazana przez Kazimierza Doranta w ramach projektu „Pogotowie Archiwalne”.
Foto: Michał Radwański, zbiory Ośrodka KARTA.

Warszawska Fundacja Ośrodka Karta już od ok. 30 lat prowadzi działania na rzecz ocalenia od zapomnienia świadectw życia społecznego Polski i Polaków za granicą w XX w. W ramach obecnie prowadzonego projektu specjalistki Fundacji badają przeszłość polskiego Londynu. Do realizowanych przez nie zadań należy skanowanie dokumentów z prywatnych zbiorów (m.in. ze zbiorów prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i jego żony Karoliny), a także profesjonalna archiwizacja zbiorów wideo, audio oraz zdjęć Co więcej, powstał również serial historyczny, przygotowany przez Konrada Jagodzińskiego i Agnieszkę Chmurę we współpracy z ambasadą RP w Londynie, opowiadający historię „Rzeczpospolitej londyńskiej”. Zgromadzone fotografie można oglądać na stronie www.foto.karta.org.pl, zaś fragmentów nagrań posłuchać na portalu www.audiohistoria.pl. Z kolei na portalu Ambasady RP w Londynie: www.rzeczpospolitalondynska.pl jest dostępna część materiałów archiwalnych oraz wyżej wspomniany serial historyczny.

Zwiedzaj, odkrywaj, poznawaj – czyli zabytek.pl

zabytkipl

W zeszłą środę ruszyła nowa strona Narodowego Instytutu Dziedzictwa – ZABYTEK.PL, w nowoczesny sposób udostępniająca informacje o polskich zabytkach wraz z ich opisami i zdjęciami, ale również z modelami 3D, chmurami punktów, czy lokalizacją obiektów. Portal obecnie posiada w swojej bazie ponad 24 tysiące zabytkowych obiektów, które dzięki funkcjonalnej wyszukiwarce można pogrupować w kategorie tematyczne( jak np. Pomniki Historii, stanowiska archeologiczne, zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO), według ich funkcji, nazw własnych, czy w zależności od wybranych przedziałów czasowych. Jak zapowiadają autorzy strony, będzie ona systematycznie wzbogacana o kolejne Kolekcje.

Podziel się tym artykułem!