Krótki przegląd mijającego tygodnia (20.10)

Kapsuła czasu z przeszłości do przyszłości

Współczesne remonty znów odkrywają przed nami historyczne pamiątki. Tym razem niespodziankę przyniosły prace w siedzibie Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW) w Katowicach, mieszczącego się w dawnej kamienicy przy ul. Wojewódzkiej 19. Pod betonową posadzką ekipa remontowa natrafiła na dobrze zachowane egzemplarze gazety „Der Oberschlesische Wanderer”. Znalezione w murach budynku, najpopularniejsze w regionie, opiniotwórcze pismo wydawane do 1945 r. w Gliwicach, pochodzi z 13 listopada 1915 r. To właśnie w tym czasie Katowice zaczęły odradzać się po wojennej zawierusze, a w mieście pojawiały się okazałe kamienice. Fundamenty kamienicy przy ul. Wojewódzkiej 19 w listopadzie 1915 r. istniały już więc na pewno. Co stanie się z odnalezionymi fragmentami gazety? Trafią do odpowiedniego miejsca. Wraz z “listem do przyszłości” informującym o obecnej sytuacji w kraju i na świecie, pendrive’ami pełnymi bieżących wiadomości oraz numerami Dziennika Zachodniego, zostaną umieszczone w kapsule czasu, która zostanie wmurowana w ściany budynku. Jesteśmy ciekawi jak długo wiadomość z teraźniejszości będzie musiała czekać na swoją przyszłość.

Tadeusz Kościuszko bohaterem aukcji dzieł sztuki

Wczoraj, 19.10 br., miała miejsce wyjątkowa aukcja pamiątek związanych z naczelnikiem Tadeuszem Kościuszko. Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Dom Aukcyjny DESA Unicum w Warszawie kolekcjonerzy mogli nabyć m.in. zbroję członka legendarnej polskiej husarii, perski hełm z czasów odsieczy wiedeńskiej (1683 r.) czy broń z insurekcji kościuszkowskiej (1794 r.). Prawdziwą perełką czwartkowej aukcji był jednak cykl 12 obrazów „Życie i dzieło Tadeusza Kościuszki 1746-1817” autorstwa Zygmunta Ajdukiewicza z 1890 r. To właśnie za tą realizację Ajdukiewicz w 1891 r. otrzymał medal Arcyksięcia Karola Ludwika na wystawie w Wiedniu. Prace były później przez długie lata wielokrotnie reprodukowane i służyły wydawcom do popularyzacji legendy Tadeusza Kościuszki, a jednocześnie fragmentu polskiej historii. Cena wywoławcza rozpoczęła się od kwoty 500 000 zł.
Więcej informacji o aukcji „Polonica, Militaria i Batalistyka” oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępnych jest na stronie internetowej DESA Unicum.

Czesko-angielskie odkrycia na egipskich ziemiach

Donosimy, że w rejonie egipskiej Gizy, niedaleko, grupa składająca się z czeskich i egipskich naukowców dokonała kolejnego, starożytnego odkrycia! Tym razem archeolodzy trafili na fundamenty budowli, która pierwotnie mogła pełnić rolę świątyni. Zdaniem badaczy odkryte fundamenty liczą około 3,2 tysiąca lat i stanowią relikt świątyni poświęconej faraonowi Ramzesowi II Wielkiemu, uchodzącemu za jednego z najlepszych egipskich władców. Świadczyć mają o tym fragmenty płaskorzeźby, na której znajduje się wizerunek egipskiego faraona z XIX. dynastii. Budowla, której fundamenty odnaleziono miała wymiary 50×32 metry. Oprócz fundamentów odkryto również ślady kolumn, a także pozostałości po rampie lub schodach, które prowadzić miały do mniejszych pomieszczeń świątyni, w tym do kamiennej komnaty.

Nowoczesne skanowanie w Narodowym Muzeum Morskim

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku stało się ostatnio szczęśliwym posiadaczem dwóch nowiuśkich skanerów umożliwiających trójwymiarową dokumentację obiektów muzealnych. Zaawansowane technologicznie skanery (ręczny oraz stacjonarny) pozwolą na precyzyjną digitalizację oraz odtwarzanie powierzchni i stanu zachowania zabytków. Na pierwszy rzut trafią obiekty wydobyte w ostatnich latach z wraków odnalezionych na dnie mórz. „Do tych obiektów muzealnych należy m.in. wyposażenie statków oraz rzeczy osobiste. W zbiorach mamy tego ok. kilku tysięcy sztuk, choć do digitalizacji 3D za pomocą skanerów będziemy wybierać te najbardziej atrakcyjne” – powiedział dr Tomasz Bednarz, kierownik Działu Digitalizacji NMM. Pracownicy muzeum szacują, że rocznie nowe skanery pozwolą przeskanować około 100 eksponatów. Pierwsze wyniki digitalizacji można będzie zobaczyć na portalu Sketchfab.com już pod koniec bieżącego roku. Zakup urządzeń został w większości sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

500 lat Reformacji na jednej wystawie

Już dziś wieczorem (20.10 br.) w Muzeum Śląskim w Katowicach zostanie otwarta nowa wystawa czasowa – „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”. Na ekspozycji poświęconej 500-leciu Reformacji można będzie zobaczyć blisko 700 artefaktów, m.in. XVI-wieczną Biblię w tłumaczeniu Marcina Lutra, naczynia liturgiczne, stroje ślubne, fisharmonię (instrument muzyczny wyglądem przypominający małe organy) z początku XX wieku, pamiątki rodzinne, zeszyty szkolne, podręcznik do kaligrafii, nuty czy śpiewniki. Eksponaty zostaną podzielone na kategorie i tematyczne moduły, przygotowane przez osobnych kuratorów: „Duchowość”, „Edukacja”, „Tradycja”, „Społeczeństwo i polityka” oraz „Kultura”. „Naszym założeniem jest, by wystawa służyła refleksji nad tą 500-letnią, aktywną bardzo obecnością ewangelików na Śląsku; przybliżała ich tożsamość wyznaniową (…). Poszczególne moduły tematyczne mają swoją ścieżkę, swoją narrację, ale jednocześnie nie jest to tylko definiowanie tego jednego tematu w jednym obszarze, one się wzajemnie zazębiają i tworzą taką spójną – mamy nadzieję – historię i świadectwo ewangelików na Górnym Śląsku” – powiedziała koordynatorka prac Henryka Olszewska-Jarema. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca kwietnia przyszłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *