22 grudnia 2017

Krótki przegląd mijającego tygodnia (22.12)

Zabytkowe żurawie będą chronione

Stocznia Gdańska doczekała się ochrony! Historyczny zespół budowlany został wpisany do rejestru zabytków prowadzonego przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W obszar ochrony włączono założenie przestrzenne wraz z obiektami i zabytkami techniki, powstałymi od okresu funkcjonowania Stoczni Cesarskiej aż do 1989 r. Wpis do rejestru zabytków pozwoli, po latach zaniedbań, na zapewnienie skutecznej ochrony dziedzictwa Stoczni Gdańskiej. Ochrona konserwatorska tego miejsca służyć powinna nie tylko zachowaniu cennych świadectw historii NSZZ Solidarność, ale i zrównoważonemu kształtowaniu tego wyjątkowego miejsca o szczególnej wartości dla tożsamości wszystkich Polaków – powiedziała prof. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków. Decyzja przemawiająca za uznaniem Gdańskiem Stoczni za ważny element dziedzictwa kultury nie była trudna. Miejsce narodzin Solidarności, dziesięciomilionowego związku zawodowego i ruchu społecznego, który odegrał kluczową rolę w obaleniu systemu komunistycznego w XX w. w Europie, bez wątpienia zasługuje na należytą ochronę.

Izraelski dron i bycza głowa

Dron pomógł archeologom w zlokalizowaniu historycznego obiektu na terenie poligonu wojskowego w Horvat’Amuda w regionie Lachish w Izraelu. Zagadkowa zabudowa może być pozostałością starożytnej świątyni bądź pałacu z czasów panowania kultury edomickiej (Idumean) w okresie hellenistycznym. Zespół ekspertów z Israel Antiquities Authority i Hebrew University of Jerusalem odkrył na tym terenie również ołtarz ozdobiony głową byka, który mógł zostać rozebrany podczas podboju tego obszaru przez dynastię Machabeuszy (Hasmonei) w II wieku p.n.e. Jeśli to rzeczywiście był edomicki pałac lub świątynia, to jest to rzadkie i eskscytujące odkrycie – podobne struktury w tym kraju można policzyć na palcach jednej ręki – wyjaśnili dyrektorzy wykopalisk dr Oren Gutfeld, Pablo Betzer i Michał Haber. Odnaleziono również naczynia garncarskie, malowane miski, pojemniki do przechowywania cieczy oraz lampy oliwne. Dodatkowo odnaleziono szereg podziemnych pomieszczeń wykorzystywanych jako kamieniołomy, łaźnie rytualne, olejarnie i gołębniki.

Polska armata w polskim Kołobrzegu

W poniedziałek 18 grudnia br. Muzeum Oręża Polskiego wraz z partnerami, realizując program “Wraki Kołobrzegu 2017” wydobyło z dna morza unikatowe działo z czasów II wojny światowej. Armata Schneider, bo o niej mowa, służyła jako francuska armata polowa typu Canon de 75 mle 1897. Schneiderem nazywana była dzięki zakładom Schneider & Cie w Le Creusot (Burgundia, Francja), gdzie była produkowana. W okresie międzywojennym armata weszła w skład uzbrojenia Wojska Polskiego (pod oznaczeniem 75 mm armata wz. 1897) i szybko stała się podstawowym działem polowym polskiej armii w okresie międzywojennym i podczas kampanii wrześniowej. Była montowana m.in. na okrętach: szkolnej jednostce ORP ,,Mazur”, kanonierkach ORP ,,Komendant Piłsudski”, czy ORP ,,Generał Haller”. Wszystko wskazuje na to, że odnaleziona armata jest właśnie pochodzenia polskiego. Akcja wydobycia 75 mm armaty Schneider wz.97 na podstawie morskiej odbywała się pod patronatem: Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.

Miękkie zegary online

Jest już dostępny cyfrowy katalog malarskich dzieł słynnego mistrza surrealizmu – Salvadora Dali. Internetowy katalog był niemal od 17 lat nieustannie opracowywany przez członków Fundacji Gala-Salvador Dali. Dzięki intensywnej pracy oraz zaangażowaniu światło dzienne ujrzało ponad tysiąc obrazów artysty. Zobaczymy tam takie sztandarowe pozycje jak “Trwałość pamięci”, “Płonąca żyrafa”, “Sen spowodowany lotem pszczoły wokół owocu granatu, na sekundę przed przebudzeniem”, czy “Twarz Mae West, która może posłużyć jako mieszkanie”. Catalogue raisonné Dalego jest niezwykle bogaty i dostępny bezpłatnie w języku francuskim, katalońskim, hiszpańskim oraz angielskim na stronie internetowej Fundacji Gala-Salvador Dali. Katalog obejmuje obecnie wyłącznie malarstwo, prace nad ukazaniem online grafik czy rzeźb Dalego wciąż trwają. Pierwsza część publikacji poświęcona rzeźbom artysty ma ukazać się pod koniec przyszłego roku.

Święta Bożego Narodzenia w Muzeum

W Muzeum Narodowym w Krakowie zrobiło się już całkiem świątecznie. W muzealnych galeriach pojawił się szereg dzieł sztuki związanych z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia, m.in. XVI-wieczna ikona eksponowana w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka oraz prezentowany w Sukiennicach obraz Jacka Malczewskiego „Wigilia na Syberii”. Oprócz setek wybranych obrazów w gmachu głównym placówki okazale prezentuje się XVIII-wieczna szopka pochodząca z klasztoru ss. Karmelitanek na Wesołej. W wigilię oraz pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie będą zamknięte, ale w drugim dniu Bożego Narodzenia Gmach Główny, Sukiennice oraz Pałac Biskupa Erazma Ciołka można zwiedzać od 10 do 16.00. 6 stycznia, w święto Trzech Króli, wszystkie oddziały MNK będą otwarte w godzinach 10.00 – 16.00.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *