Krótki przegląd mijającego tygodnia (23.03)

Zaginiony krążownik, wojna i rodzinna strata

W sobotę, 17 marca br., statek badawczy RV Petrel, należący do ekspedycji Paula Allena, odnalazł amerykański wrak krążownika USS Juneau, który zatonął w 1942 r. podczas bitwy o Guadalcanal (wyspa na Oceanie Spokojnym w grupie wysp Nowej Georgii). Okręt zlokalizowano na dnie Południowego Pacyfiku, na głębokości ok. 4200 m. pod powierzchnią wody. Lekki krążownik przeciwlotniczy typu Atlanta zasłynął tym, że w wyniku jego zatonięcia wśród 687 osób z załogi zginęło pięciu braci Sullivan. Ich tragiczna śmierć poruszyła opinię publiczną i wpłynęła na zmianę przepisów amerykańskiej marynarki wojennej, która odtąd zabraniała członkom rodziny służyć w tych samych jednostkach (tzw. Sole Survivor Policy, pol. zasada jedynego ocalałego). Na cześć braci nazwano dwa amerykańskie niszczyciele USS The Sullivans (DD-537) i USS The Sullivans (DDG-68) – były to jedyne amerykańskie okręty nazwane od grupy osób. Odnaleziony USS Juneau otrzymał status grobowca wojennego.

Aukcja stulecia wkrótce w Nowym Jorku!

Ogromna kolekcja dzieł sztuki należąca do Peggy i Davida Rockefellerów trafi na aukcję organizowaną w maju przez Dom Aukcyjny Christie’s w Nowym Jorku. Aukcja odbędzie się w jego głównej siedzibie – Rockefeller Center, w centralnej części Manhattanu. Zbiory przekazane na aukcję liczą ponad 1600 dzieł sztuki takich jak europejskie meble i srebra, chińska porcelana i brązy, amerykańskie dzieła sztuki dekoracyjnej, czy obrazy impresjonistów, postimpresjonistów i malarzy amerykańskich.. Na aukcji pojawią się więc nazwiska takich artystów jak Edouard Manet, Eugene Delacroix, Pablo Picasso, Georges Seurat, Henri Matisse i inni. Kolekcja uważana jest za największy na świecie wystawiony na aukcję prywatny zbiór dzieł artystycznych. Już teraz mówi się o “aukcji stulecia”. Wartość kolekcji słynnego miliardera i jego żony szacowana jest na ponad… 600 mln dolarów! Uzyskana kwota zostanie przeznaczona na cele dobroczynne, m.in. na Uniwersytet Harvarda, regionalny park w Maine oraz stowarzyszenie obrony farmerów amerykańskich.

Unia Lubelska, o której pamięta świat

W czwartek, 22 marca br., w siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie odbyła się uroczystość związana z wpisaniem aktu Unii Lubelskiej z 1569 r. na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata” (Memory of the Word). Podstawowe cele Programu Pamięć Świata działającego od 1992 r. to prowadzenie i wspieranie działań służących zachowaniu dziedzictwa dokumentacyjnego, zwiększaniu jego dostępności, oraz budowaniu świadomości znaczenia zbiorów dokumentacyjnych. W ramach programu na listę światową bezcennych zabytków piśmiennictwa trafiło ponad 350 obiektów z całego świata, w tym 17 z Polski. Wczoraj, za sprawą wspólnej inicjatywy pięciu państw Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi oraz Łotwy dołączył do nich jeden z najważniejszych aktów prawnych w polskiej i europejskiej historii. Akt Unii Lubelskiej stanowi wyjątkowe świadectwo ustanowienia wspólnoty dwóch państw, w wyniku którego z Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego powstał nowy, trwały organizm państwowy pod nazwą Rzeczpospolita Obojga Narodów – podkreśla wiceminister Piotr Gliński. Oryginał aktu Unii Lubelskiej, przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

Dali Warhol – geniusz wszechstronny

W Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia (woj. dolnośląskie), już dziś, 23 marca, startuje długo wyczekiwana wystawa “Dali Warhol – geniusz wszechstronny”. Na ekspozycji znajdą się prace artystów pochodzące z prywatnych kolekcji i fundacji. Jeżeli ktoś nie dotarł na wystawę, która gościła w kwietniu ubiegłego roku w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, teraz będzie miał okazję nadrobić zaległości. Szczególnie, że część ekspozycji zostanie po raz pierwszy udostępniona szerokiej publiczności. Instalacje, projekty oraz pamiątki ekscentrycznych artystów, którzy jeszcze za życia stali się legendą, zostaną zaprezentowane w szczególnej, specjalnie zaprojektowanej aranżacji. Tu bardziej przedstawieni są artyści i ich fenomen, ich prowokacje, sława i skandale, które wywoływali na całym świecie, ale jednocześnie wielka popularność. Są to dwaj wielcy artyści, którym nie zabrakło tych 15 minut szczęścia, o których mówił Warhol – powiedział Maciej Łagiewski, dyrektor muzeum. Nie zabraknie oczywiście sztandarowych projektów lizaka Chupa Chups i kanapy w kształcie ust Dalego, czy puszek zupy Campbell Warhola. Pokazowi prac obu artystów towarzyszyć będą też słynne instalacje i projekty komercyjne, wraz ze zdjęciami dokumentującymi ich życie oraz proces twórczy. Wystawa „Dali, Warhol – geniusz wszechstronny” będzie czynna do 30 września br.

Kilka słów o błyskawicy z hydraulicznych gwintów

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie poinformowało, że zbiory placówki powiększyły się o unikatowy egzemplarz broni palnej – pistolet maszynowy Błyskawica kal. 9 mm. Broń opracowana przez inż. Wacława Zawrotnego oraz Seweryna Wielaniera, produkowana była w warunkach konspiracyjnych, podczas okupacji niemieckiej. Stała się jednym z symboli Powstania Warszawskiego (1944 r.) Szacuje się, że łącznie powstało ok. 700 szt., z których dziś w zbiorach muzealnych przetrwało zaledwie kilka. Błyskawica, która trafiła do kolekcji Lubuskiego Muzeum Wojskowego nie znajduje się w idealnym stanie zachowania, jest mocno skorodowana i niekompletna. Błyskawice były produkowane z aktualnie dostępnych materiałów, części były łączone za pomocą gwintów hydraulicznych oraz wkrętów. Stąd proces ich niszczenia trwa o wiele szybciej. Mimo tego broń jest cennym nabytkiem, który do zbiorów muzeum trafił z nowosolskiej policji na podstawie decyzji sądu w Zielonej Górze. Błyskawica zostanie niebawem poddana pracom konserwatorskim.

 

One Reply to “Krótki przegląd mijającego tygodnia (23.03)”

  1. @ „były to jedyne amerykańskie okręty nazwane od grupy osób”
    Oprócz „The Sullivans” w historii US Navy był jeszcze inny precedens nazwania okrętów od więcej niż jednej osoby i w dodatku dotyczyło to osób niespokrewnionych ze sobą. W 1965 roku przyjęto do służby atomowy okręt podwodny USS „Lewis and Clark” (SSBN 644, typ „Lafayette”). Okręt służył do 1992, a jego nazwa upamiętniała dziewiętnastowiecznych podróżników i odkrywców M. Lewisa i W. Clarka, którzy w latach 1804-06 kierowali ekspedycją, która jako pierwsza przemierzyła kontynent amerykański z Pittsburgha do wybrzeża Pacyfiku. Od roku 2006 nazwę przejął okręt wsparcia logistyczego USNS „Lewis and Clark”.
    Chociaż ściśle biorąc, dwie osoby, to faktycznie jeszcze nie grupa…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *