Krótki przegląd mijającego tygodnia (27.10)

Napoleon Bonaparte w New Jersey

W amerykańskim Madison, na przedmieściach stanu New Jersey, zidentyfikowano uznawane za zaginione popiersie Napoleona I Bonaparte, autorstwa Auguste’a Rodina – francuskiego rzeźbiarza żyjącego w latach 1840-1917. Rzeźba datowana jest na ok. 1908 r. Została utracona pod koniec lat 20. XX wieku, a od blisko 80 lat znajdowała się… w kącie sali posiedzeń rady miejskiej tamtejszego ratusza! Nikt nie podejrzewał, że wykonane z białego marmuru popiersie wodza wyszło spod dłuta ojca nowoczesnego rzeźbiarstwa. Albo nikt nie chciał wierzyć. A wystarczyło przyjrzeć mu się nieco bliżej, bowiem odpowiedź kryła się w wyrytym na korpusie podpisie. Odkrycia dokonała amerykańska studentka historii sztuki – Mallory Mortillaro. Przesuwając palcem wzdłuż podstawy dzieła dziewczyna natrafiła na wyryty dłutem znak, który okazał się sygnaturą: „A. Rodin”. Autentyczność potwierdził Jerome Le Blay, badacz twórczości francuskiego rzeźbiarza, były pracownik Museé Rodin w Paryżu, założyciel Comité Rodin. Dziś przypuszcza się, że odnalezione popiersie Napoleona I, oficjalnie zatytułowane „Napoleon enveloppé dans ses réves”, może być warte od 4 do 12 mln dolarów. Rzeźba do końca października br. będzie eksponowana w Philadelphia Museum of Art.

Muzealny świat dziecięcej fantazji

W środę, 25.10 br., w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie otwarto nową wystawę czasową, która przeniesie nas do dziecięcego świata. Dawne zabawki, szkolne przybory, wiklinowe wózki, łóżeczka i chodziki, sprzęt sportowy, dziecięce ubrania i literatura dla najmłodszych z okresu od końca XIX w. do lat 50. XX stulecia, trafiły właśnie w jedno miejsce, na ekspozycję pt. “Dawny Świat Dziecka”. Aranżacja wystawy, prezentująca kolejne etapy rozwoju najmłodszych, wzbogacona została kolekcją fotografii wykonanych m.in. w słynnym zakładzie fotograficznym Edwarda Janusza. “Na zdjęciach przedstawiających dzieci w różnych sytuacjach można zobaczyć ówczesne zabawki, stroje wówczas noszone i modne. Ale co najważniejsze – na tych fotografiach uchwycone zostały uczucia: miłość rodziców, ich oddanie, ale też radość samych dzieci. To wszystko razem tworzy niepowtarzalny klimat tamtych lat” – powiedziała Marzena Lorens z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Kto ma ochotę zobaczyć drewnianego konia na biegunach, lalki z ceramicznymi główkami, domek dla lalek z XIX w., dawne samochodziki i pluszowe misie? To wszystko i jeszcze więcej tylko w rzeszowskim muzeum! Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 25 lutego 2018 r.

Plenerowe muzeum radzieckich czołgów?

Przy ulicy Królewieckiej w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie) przed byłym kasynem garnizonowym właśnie ustawiono odnowiony czołg T-34. “Czołg jest po renowacji, wcześniej stał w jednostce przy ul. Łęczyckiej” – wyjaśnia ppłk Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Pancernej. Pojazd stanął obok innego, który przez lata mieszkańcy Elbląga mogli oglądać przy miasteczku handlowym koło ul. Armii Krajowej. Instytut Pamięci Narodowej zgłaszał już swoje obiekcje wobec tego pierwszego, powołując się na ustawę dekomunizacyjną, ale pomnik jako eksponat odarty ze wszelkich oznaczeń nawiązujących do radzieckiej Rosji, przejęło Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Według IPN miało nie być żadnego czołgu – teraz są dwa. I dwie armaty, i na tym nie koniec. W planach jest bowiem postawienie kolejnych podobnych pojazdów wojskowych, aby miejsce przy ul. Królewieckiej uczynić otwartym polowym muzeum pojazdów i sprzętu wojskowego. Problem w tym, że głównie produkcji radzieckiej. Jesteśmy ciekawi jak sprawy się potoczą. A Wy?

Zagadka glinianych dokumentów

W rejonie starożytnego miasta Bassetki (Irak) od lat trwają badania archeologiczne pozostałości starożytnej osady z epoki brązu. Ostatnio na jej terenie zespół archeologów z Uniwersytetu w Tybindze, pod kierownictwem profesora Petera Pfälznera, odkrył skrytkę zawierającą prawie 100 glinianych tabliczek z pismem klinowym Asyryjczyków, datowanych na 1250 rok p.n.e., czyli okres tzw. średniego państwa asyryjskiego. Część z nich nie została wypalona, w związku z czym ślady użytkowania znacząco wpływają dziś na ich stan zachowania. Odczytanie znajdujących się na nich tekstów będzie dla naukowców niemałym wyzwaniem. Z kolei aż 60 innych zapisów zostało złożonych w ceramicznych pojemnikach, przypuszczalnie w celu ich szczególnego zabezpieczenia. Schowek znajdował się w pokoju jednego z budynków wzniesionych za czasów średniego państwa asyryjskiego. Prawdopodobnie budynek ulegając zniszczeniu przysypał schowek grubą warstwą gliny. A według innej hipotezy tabliczki mogły zostać ukryte w schowku już po zniszczeniu budynku. Niemniej, na razie nie wiadomo jakiej tematyki dotyczą pisma wyryte na glinianych tabliczkach. Jak dotychczas naukowcom udało się odczytać jedynie krótki fragment tekstu poświęconego bogini Guli, wskazujący na kontekst religijny. Badacze liczą, że teksty przyniosą wiedzę i szczegóły na temat historii, prawa, społeczeństwa i kultury obszaru północnej Mezopotamii doby drugiego tysiąclecia p.n.e.

Jesień w królewskich rezydencjach

Jesień już po raz szósty zaczyna się niezwykle miło. Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zamek Królewski na Wawelu tradycyjnie zapraszają na “darmowy listopad” otwierając swoje wnętrza i zapewniając moc dodatkowych, muzealnych atrakcji. Przez cały miesiąc w czterech wielkich posiadłościach będzie można skorzystać z bezpłatnych lekcji, warsztatów, gier, zabaw, pokazów i spacerów tematycznych. A chociaż w jesienne i zimowe dni instytucje kultury statystycznie odwiedzane są najrzadziej, listopad jest wśród nich wyjątkowy. Akcja od lat cieszy się dużą popularnością, wpisując się do kanonu ogólnopolskich wydarzeń promujących zabytki i muzealne zbiory. To również edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, zwłaszcza ze strony dzieci, młodzieży i seniorów. Darmowy listopad stał się częścią programu „Kultura dostępna”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczegółowe programy wydarzeń znajdziecie na poszczególnych stronach internetowych królewskich rezydencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *