29 września 2017

Krótki przegląd mijającego tygodnia (29.09)

Kilka słów o kopii, która okazała się być oryginałem

Przez czterysta lat uważany za zaginiony – portret Georga Villiersa, pierwszego księcia Buckingham, słynnego kochanka króla Jakuba I (Jakub VI w Szkocji), pędzla Petera Paula Rubensa – został odnaleziony! Co ciekawe, obraz namalowany ok. 1625 r. nie był chowany w ciemnej piwnicy, nie leżał na zakurzonym strychu, nigdy nie został ukryty… Portret słynnego homoseksualisty autorstwa flamandzkiego mistrza przez lata wisiał w jednej z zabytkowych siedzib (galeria Pollok House) należących do organizacji charytatywnej National Trust for Scotland w Glasgow w Szkocji, cieszył oczy i… uważany był za kopię! Zrzeszenie zajmujące się ochroną i promocją przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa Szkocji nie miało pojęcia, że jest w posiadaniu tak cennego obrazu. Teraz, dzięki dociekliwości dziennikarzy i historyków tropiących zaginione dzieła sztuki, kopia okazała się oryginałem. Obraz został już poddany kompleksowym pracom konserwatorskim.

Kamienne wieści z Pławna

W Pławnie (gmina Czaplinek, woj. zachodniopomorskie) koszalińscy archeolodzy odkryli kręgi kamienne i kurhany, czyli ziemne kopce tworzące rodzaj mogiły, z okresu ok. I – III w. n.e. W tym czasie tereny obecnej Polski zasiedlali Goci – wschodniogermański lud pochodzenia skandynawskiego. Badania potwierdzają – to właśnie ich cmentarne założenie odkryli badacze w Pławnie. Na kręgi o średnicy ponad 20 m składają się duże głazy ustawione od siebie w odległości 2,5-3 m i połączone wieńcem z niewielkich, ciasno przylegających do siebie otoczaków. „Tym, co wyróżnia stanowisko na tle większości nekropolii z tego okresu, jest obecność jednocześnie aż 3 kręgów kamiennych” – wyjaśnił Andrzej Kasprzak z Muzeum w Koszalinie, kierownik wykopalisk. Co ważne, jest to dopiero szóste, szczęśliwie zachowane do naszych czasów, znalezisko tego typu na Pomorzu. Na miejscu przeprowadzono już badania antropologiczne odnalezionych w mogiłach szczątków. Teraz w Pławnie planowane jest zorganizowanie rezerwatu archeologicznego, a naukowcy już myślą o kontynuowaniu wykopalisk w przyszłym roku.

Meksykańska sztuka w poznańskim Zamku

Od czwartku, 28 września br., w poznańskim Centrum Kultury Zamek dostępna jest wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”. To pierwsza w naszym kraju ekspozycja poświęcona meksykańskiej artystce. To pokaźna część dzieł z kolekcji Gelmanów – olejne obrazy i grafiki meksykańskiej mistrzyni oraz jej męża Diego Rivery, fotografie Nickolasa Muraya, czy Bernice Kolko (m.in. kadry z ostatnich lat życia Fridy) oraz grafiki polskiej artystki Fanny Rabel. To również prace współczesnych twórców meksykańskich, dla których twórczość Fridy była artystyczną inspiracją. Na wystawie pojawią się takie dzieła, jak Autoportret z małpami, Portret Diego Rivery i Autoportret MCMXLI, czy kopia obrazu Fridy Zraniony stół – największe z namalowanych prac artystki, dzieło jej życia. Ekspozycji towarzyszyć będą liczne wydarzenia towarzyszące: warsztaty, spotkania, wykłady, a nawet spotkania muzyki meksykańskiej (południowoamerykańskiej). Organizatorzy przygotowali pokazy filmowe i archiwalne dokumenty związane z życiem i twórczością słynnej Meksykanki, jej męża oraz uczniów. Kuratorem wystawy jest dr Helga Prignitz-Poda. Patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Meksyku w Polsce. Ekspozycja potrwa do 21.01.2018 r. Więcej na jej temat można przeczytać na stronie internetowej CK Zamek w Poznaniu.

Tajemnice i szyfry przyszłego muzeum

O tym, że w Poznaniu ma powstać Muzeum Enigmy poświęcone polskim kryptologom, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej z II wojny światowej, słyszy się już od jakiegoś czasu. Dziś wielkie plany i marzenia o nowoczesnej placówce, która będzie wizytówką i atrakcją miasta, stają się rzeczywistością! Na ich realizację zostanie przeznaczonych 15 milionów złotych! 10 mln zł zostanie dofinansowane z unijnych dotacji, na co ostatnio zgodę wyraził Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Pozostałą część kwoty wyłoży miasto Poznań. Muzeum Enigmy, a dokładniej – Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, ma powstać do końca 2019 r. w zmodernizowanej do tego celu auli dawnego Collegium Historicum (Wydziału Historycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu). Przed wojną znajdowała się tu filia Biura Szyfrów, a po niej siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Wykonanie koncepcji przyszłego centrum zostanie zlecone krakowskiej firmie New Amsterdam. Ekspozycja stworzona zostanie w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, nie zabraknie jednak również rozwiązań tradycyjnych, takich jak dioramy, stanowiska warsztatowe czy fizyczne rekwizyty. Powierzchnia Muzeum Enigmy zajmie blisko 1000 m2 i już dziś uważana jest za konkurencyjną placówkę dla warszawskiego Muzeum Kopernika.

Płk Witold Pilecki i 10 złotych

W czwartek, 28 września 2017 r., ukazała się kolejna moneta z serii monet okolicznościowych „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, którą w bieżącym roku zapoczątkował Narodowy Bank Polski. Najnowszy egzemplarz, o nominale 10 zł, został poświęcony płk. Witoldowi Pileckiemu, polskiemu bohaterowi, który walczył m.in. w wojnie obronnej we wrześniu 1939 r., zamordowanemu w katowni UB przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Rewers, autorstwa Urszuli Walerzak, przedstawia portret Witolda Pileckiego, biało-czerwoną flagę z symbolem Polski Walczącej oraz napisem „Zachowali się jak trzeba”. Na awersie, wspólnym dla całej serii i zaprojektowanym przez Dobrochnę Surajewską, przedstawiono rozerwane kraty więzienne, godło RP, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Moneta została wyemitowana w nakładzie do 15 tys. sztuk, dostępna jest w cenie 120 zł w Oddziałach Okręgowych NBP oraz sklepie internetowym. Monetę oficjalnie zaprezentowano wczoraj w Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku”, przygotowana przez rzeszowski oddział IPN. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie NBP oraz w folderze emisyjnym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *