Krótki przegląd mijającego tygodnia (30.03)

Skradzione płótna w wirtualnej rzeczywistości

 

Firma Cuseum, ku zadowoleniu bostońskiego Isabella Stewart Gardner Museum , zaprezentowała nową mobilną aplikację o nazwie „Hacking the Heist” opracowaną przy użyciu ARKit 1.5 spółki Apple. Inspiracją były wydarzenia z 18 września 1990 r., kiedy to dwóch mężczyzn, przebranych za funkcjonariuszy policji bez problemu weszło do muzeum Isabella Stewart Gardner i wyniosło z placówki aż trzynaście obrazów, których wartość szacowana jest dziś na ok. 500 mln dolarów. Po płótnach zostały tylko puste ramy. Po latach poszukiwań nie udało się trafić na ślad skradzionych dzieł sztuki. Nowoczesna technologia wirtualnej rzeczywistości aplikacji “Hacking the Heist” w trwającym wciąż śledztwie niestety nie pomoże, ale umożliwia zwiedzającym Isabella Stewart Gardner Museum obejrzenie zaginionych obrazów… w ich pierwotnych miejscach na ekspozycyjnych ścianach! Wystarczy skierować ekran smartfona ku jednej z pustych ram, a naszym oczom ukaże się wirtualna replika płótna. Co więcej, aplikacja została wyposażona w przewodnik audio z krótką lekcją historii dotyczącą danego dzieła. „Hacking the Heist” będzie dostępna do pobrania w App Store po wydaniu aktualizacji iOS 11.3.

Irena Sendlerowa wielkości pocztowego znaczka

W piątek, 23 marca br. w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1 został oficjalnie zaprezentowany i wprowadzony do obiegu okolicznościowy znaczek pocztowy z portretem Ireny Sendlerowej. Znaczek o wartości 2,60 zł autorstwa Jacka Konarzewskiego powstał z okazji przypadającej w tym roku dziesiątej rocznicy śmierci polskiej działaczki społecznej i charytatywnej. Grafika przedstawia zdjęcie portretowe Sendlerowej na tle imion uratowanych przez nią dzieci. Znaczek wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie znaczka 43 x 31,25 mm, w nakładzie 100 tys. sztuk. Jeden arkusz zawiera 50 znaczków. Z tej okazji została wydana również koperta FDC. Piątkowa prezentacja odbyła się przy okazji otwarcia wystawy pt. „Akcja +Żegota+ Polski Podziemnej”, która prezentowana będzie również w głównych budynkach Poczty Polskiej w Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i w Białymstoku. W uroczystości udział wzięli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceszef KPRM Paweł Szrot, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, rzeczniczka PiS i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek oraz prezes zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Drewniana chata z obrazu Bernarda Bellotta

Przy Placu Krasińskich w Warszawie (woj. mazowieckie), przy okazji prac ziemnych związanych z przebudową ul. Miodowej i pl. Krasińskich (od ul. Świętojerskiej do ul. Senatorskiej) odkryto fragmenty drewnianego budynku datowanego na XVI-XVII w. Teren natychmiast został objęty badaniami archeologicznymi. Wstępne interpretacje badaczy wskazują, iż odkryto pozostałości chaty i studni sprzed… 400 lat! Chyba najciekawszym elementem jest odnaleziona in situ (w pierwotnym miejscu) drewniana ława, która zachowana w świetnym stanie, przysypana jedynie warstwami ziemi przez wieki czekała na odkrycie. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w obrazie Bernarda Bellotta pt. „Plac Krasińskich” z II poł. XVIII w. dopatruje się drewnianych zabudowań, które mogły stać dokładnie w miejscu, o którym ostatnio zrobiło się głośno. Istnieje przypuszczenie, że jedna z chat przedstawionych na płótnie jest właśnie tą, której relikty odkryto w trakcie prac remontowych. Odkryte drewniane zabytki zostaną przeniesione do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie gdzie przejdą kompleksową konserwację i dokładne badania.

Elizabeth Taylor i Vincent van Gogh w Nowym Jorku

Obraz Vincenta van Gogha pt. „Vue de l’asile et de la Chapelle de Saint-Rémy” (1889 r.) już w maju br. trafi na jedną z aukcji dzieł sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej organizowanej przez Dom Aukcyjny Christie’s w Nowym Jorku. Wartość dzieła szacuje się na 35 mln dolarów. To ponad połowę więcej od kwoty za jaką dzieło wylicytowano na aukcji w Londynie w lutym 2012 r. Wówczas po śmierci Elizabeth Taylor – właścicielki tego i innych obrazów (głównie francuskich impresjonistów), Christie’s wyprzedał majątek słynnej aktorki. A miał co sprzedawać! Gwiazda była posiadaczką jednej z największych na świecie kolekcji biżuterii (m.in. klejnoty La Peregrina Pearl, XVII-wieczny diament Taj Mahal, Cartier-Burton-Taylor diamond, czy współczesne marki typu Cartier). Czy również tym razem nazwisko Taylor podniesie stawkę i wartość obrazu van Gogha poszybuje w górę? Przekonamy się już niebawem.

Zbiór min przeciwpiechotnych z Tarnowa

To się dopiero nazywa kolekcja! Podczas prac ziemnych na Błoniach w Tarnowie (woj. małopolskie) odnaleziono ponad sto min przeciwpiechotnych z okresu II wojny światowej. Pierwsze kilka napotkanych sztuk nie powstrzymało robotników przed kontynuowaniem prac. Na miejsce przybyli policjanci z grupy minersko-pirotechnicznej Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie stwierdzając, że robotnicy mają do czynienia z minami przeciwpiechotnymi. Kolejne odkrycia wymusiły częściowe wstrzymanie robót do czasu rozminowania niewybuchów przez saperów Wojska Polskiego z Rzeszowa. Miny (w sumie 106 sztuk!) zostały odpowiednio przez specjalistów zabezpieczone i bezpiecznie przetransportowane na poligon wojskowy, gdzie zostaną profesjonalnie zniszczone. Policja apeluje, by w przypadku podobnych znalezisk jak najprędzej powiadomić odpowiednie służby, a miejsce znaleziska oznaczyć i zabezpieczyć do czasu przyjazdu patrolu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *