Muzeum II Wojny Światowej prezentuje pierwsze dary

W ramach akcji zbierania pamiątek ogłoszonej pod hasłem: „Wspomnienia więcej niż guzik warte” Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wzbogaciło się o ciekawe i wartościowe pozycje. Prezentujemy za muzeum eksponaty, które ostatnio pojawiły się w jego zasobach. Apelując w ten sposób o zgłoszenia pamiątek, jakie Państwo możecie posiadać, zapraszamy do zapoznania się z przykładami darów.

 Na zdjęciu powyżej nakaz zatrzymania wydany przez władze w Berlinie z dnia 14.10.1940 r. Pochodzi z  grupy  przedmiotów należących do Antoniego Kasztelana, szefa kontrwywiadu Obrony Wybrzeża. Pamiątki przekazane przez córkę Marię i syna Zygmunta.

Antoni Kasztelan: (1896-1942) kapitan piechoty i Marynarki Wojennej RP. Podczas I wojny światowej brał udział w bitwie pod Verdun. W kampanii wrześniowej 1939 pełnił obowiązki szefa kontrwywiadu w Dowództwie Obrony Wybrzeża. Nie skorzystał z możliwości ewakuacji w głąb kraju i brał udział w obronie Półwyspu Helskiego. Po kapitulacji 2.X. dostał się do niewoli. W 1940 został wbrew konwencji genewskiej oddany w ręce Gestapo. W śledztwie był bity i torturowany. Następnie jako więzień polityczny znajdował się w obozie niemieckim w Stutthofie, gdzie włączył się do działalności konspiracyjnej. Od końca 1941 był więziony w Gdańsku. 12 stycznia 1942 sąd w Gdańsku wydał wyrok skazujący go na czterokrotną karę śmierci za działanie na szkodę państwa niemieckiego. W połowie 1942 został przewieziony do więzienia Neubau w Królewcu i umieszczony w celi śmierci, a 14 grudnia 1942 nastąpiło wykonanie kary przez zgilotynowanie. Na początku 1943 r. jego rzeczy zostały przekazane żonie.

Zapalniczka Antoniego Kasztelana z jego inicjałami AK.

Maszyna do pisania Olympia. Według przekazu darczyńcy maszyna została zakupiona przez jego ojca w 1948 r. w Gdyni i pochodzi z jednej z niemieckich łodzi podwodnych, które stacjonowały tam w czasie wojny. Maszyna jest zachowana w bardzo dobrym stanie.

Plecak żołnierza, który został powołany do wojska w 1939r. i brał udział w obronie min. Lwowa, a następnie walczył w armii Kleeberga. Na obu rzeczach pieczątki poświadczające produkcję w Warszawie. Jest to przykład wyposażenia, jakie otrzymywał polski żołnierz w 1939r.

Wojskowa kieszonkowa gra planszowa, do gry w szachy, warcaby i chińczyka. Przekazana została przez wnuka żołnierza, który walczył podczas kampanii wrześniowej w 1939r. Gra urozmaicała chwile odpoczynku żołnierzom podczas stacjonowania na frontach.

Przedstawione eksponaty, fotografie i opisy pochodzą z zasobów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Mamy nadzieję, iż niebawem będziemy mogli tu zaprezentować także dary Kustoszy serwisu MyViMu i innych darczyńców.

Oferty przekazania darów można zgłaszać w następujących miejscach:

Biuro Koordynacji Zbiórki, Muzeum II Wojny Światowej Oddział w Warszawie, Aleje Niepodległości 213 (gmach Biblioteki Narodowej, p. 1138), 00-950 Warszawa, tel. +48 22 608-27-23.

Biuro Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ul. Długa 81-83, 80-831 Gdańsk, tel. +48 58 323-75-20.

Punkt Kontaktowy Muzeum II Wojny Światowej w Krakowie, ul. Mikołajska 10/6, 31-027 Kraków,

tel. + 48 795-239-769.

Przyjmowane będą ponadto oferty zgłaszane na adres mailowy: zbiorka@muzeum1939.pl

Opr. Damian Czerniewicz

 

 

Podziel się tym artykułem!