15 maja 2017

Toy Collectors Fair, czyli Kiermasz Kolekcjonerów Zabawek w Birmingham

Kolekcjonerstwo to pasja, która nie zna granic. To także pasja łącząca wielu ludzi niezależnie od rasy, narodowości i wyznania. Wszelkie granice zostają dodatkowo zatarte dzięki Internetowi. Aukcje, prezentacje kolekcji, możliwości wymiany eksponatów, informacji o nich i doświadczeń dotyczących pasji, właśnie dzięki Internetowi, ale także dzięki swobodnemu przepływowi obywateli na terenie Unii Europejskiej, stają się prostsze i bardziej dostępne. W związku z tym, aby nie zamykać się tylko w informacjach na temat kolekcjonerskich imprez na terenie Polski, chciałbym napisać o jednej z ciekawszych cyklicznych, odbywających się w Wielkiej Brytanii.

Toy Collectors Fair (Kiermasz Kolekcjonerów Zabawek), mimo iż nazwa może być odrobinę myląca, ma wieloletnią tradycję i jest atrakcyjna nie tylko dla osób lubiących zabawki. Oprócz stałych fanów imprezy, z roku na rok rzesza sprzedających i odwiedzających kiermasz rośnie. Co do samej nazwy, to słowo klucz, czyli zabawki, obejmuje wszystko, co można pod nie podciągnąć, a co niekoniecznie nimi musi być. Większość z wystawianych przedmiotów, nawet jeżeli kiedykolwiek była klasycznymi zabawkami, ze względu na swój „kultowy” charakter, renomę a jednocześnie w związku z tym, że dawno nie są już produkowane, zyskały status przedmiotów kolekcjonerskich, ich wartość znacznie wzrosła, a z pożądanych zabawek stały się przedmiotem pożądania niejednego kolekcjonera.

Tak więc na kiermaszu spotkamy bardzo dużo starych zestawów klocków Lego, słynne modele samochodów firmy Lesney z serii Machbox, modele do sklejania (włącznie z bardzo starymi zestawami firmy Airfix), czy figury Action Man. Jednak, obserwując stoiska sprzedawców, najwięcej można znaleźć typowych przedmiotów kolekcjonerskich, kojarzonych jedynie z działem zabawek. Action Figures, wszelkiego rodzaju figurki kolekcjonerskie zaczynając od tych z Kinder Niespodzianek, a kończąc na serii PoP, przedmioty związane z kultowymi produkcjami popkultury takimi jak Star Wars, Star Trek itp. Są też komiksy, książki – poradniki dla kolekcjonerów, gotowe modele pojazdów wojskowych (tak zwane modele diecast). W dziale modelarskim króluje modelarstwo kolejowe, gdzie można zdobyć w zasadzie wszystko, co z nim związane i w wielu skalach. Poza tym, znajdziemy również wiele nowości na rynku modelarskim jako takim, włącznie z modelarskimi akcesoriami. Dla osób chcących godnie prezentować swoje kolekcje, sprzedawcy oferują gabloty, gotowe podstawki, a nawet współczesne podróbki oryginalnych opakowań różnych zabawek, które z racji ich wiekowości niewątpliwie albo dawno już nie istnieją, albo są w stanie, który nie pozwala na ich prezentację. Oczywiście, nie jestem w stanie wymienić wszystkiego, co można tam kupić, zdobyć, pozyskać… Mogę natomiast napisać, że znając ceny niektórych przedmiotów, czasem naprawdę można tam trafić i na okazje cenowe, i na okazje pod względem poszukiwanych przedmiotów do swojej kolekcji.

Impreza odbywa się cyklicznie, mniej więcej raz na kwartał, jednak kalendarz jest dostosowywany do stałych świąt w UK.

W roku 2017 kolejne imprezy odbędą się w niedzielę 20 sierpnia oraz środę 27 grudnia. Kiermasz dostępny jest dla odwiedzających w godzinach: 10:30 – 15:00. Cena za wstęp na teren kiermaszu wynosi £7 dla dorosłych, £2 dla dzieci (poniżej 5 lat wstęp jest darmowy), zaś przyjemność wstępu od godziny 8 rano wyniesie nas £12. Kod pocztowy, który nam może ułatwić trafienie do National Exhibition Center to B40 1NT.

Serdecznie zapraszam!

Grzegorz „Jurgen” Borecki

Jedna myśl nt. „Toy Collectors Fair, czyli Kiermasz Kolekcjonerów Zabawek w Birmingham

  1. Jurgen

    To ja sobie pozwolę tylko dodać, że NEC znajduje się 10-15 minut spacerkiem od lotniska Birmingham, które to lotnisko ma tanie połączenia z Polska liniami Ryanair, więc, przynajmniej teoretycznie, można wpaść na jeden dzień. Zapomniałem też napisać, że kiermasz jest świetną okazją do spotkań z innymi kolekcjonerami, ale to chyba oczywista oczywistość… ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *