Zakończył się V Festiwal “Ludzi Pozytywnie Zakręconych”

W ubiegłą niedzielę w Wieliczce, odbyła się kolejna wystawa kolekcjonerów „Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych”. Festiwal od pierwszej edycji cieszy się dużym zainteresowaniem, jednakże tegoroczna edycja na dziedziniec zamku żupnego przyciągnęła kilka tysięcy odwiedzających. Relacja z festiwalu, którym serwis MyViMu opiekuje się medialnie, to wielka przyjemność dla naszego zespołu.

Wiele zbiorów prezentowano po raz pierwszy. Piękna pogoda, która towarzyszyła nam przez cały czas trwania wystawy, pozwoliła na zaprezentowanie większości kolekcji na dziedzińcu zamkowym. Jak zawsze kolekcjonerzy przybyli z różnych stron Polski. Wieliczanie prezentowali m.in.: motocykle lat 50-tych i 60-tych, z kolekcji Piotra Serka, liczącej w całości 200 sztuk. Przygotowana na ten dzień specjalna wiata, stylizowana na warsztat, nadała wszystkiemu wyjątkowego charakteru.

Duża różnorodność kolekcji, pokazy sztuk walk Wielickiego Klubu Karate Kyokushin, i Judo klubu „Maximus”, a także koncert zespołu „Razem”, pozwoliły stworzyć niepowtarzalny klimat wydarzenia. Tuż obok pokazywał swoją pasję Piotr Piątek, eksponując fotografię wizerunkową. Owadami egzotycznymi jak zawsze przyciągał odwiedzających Wojciech Duda. Ogromną atrakcją dla wszystkich były żywe węże, Bartosza Czarnieckiego. Każdy mógł nie tylko zrobić im zdjęcie, ale także trzymać we własnych rękach.

Papugi, gołębie, żółwia i rybki przywiózł ze sobą Gimnazjalista z Węgrzc Wielkich – Dawid Grochal, który posiada więcej żywych zwierząt a pokazał tylko część. Licznie przybyli prezentować swoje pasje i kolekcje uczniowie Szkoły Podstawowej nr2 w Wieliczce oraz kilku krakowskich szkół. Najmłodsi uczestnicy mieli po 4, 5 lat, uczniowie przynieśli ze sobą aniołki, kapsle, samochody, a także swoich podopiecznych, króliki.

Cała wystawa była niezwykle barwna. Odwiedzający mogli zobaczyć piękna biżuterię, obrazy z naturalnych listków i patyczków, dzwoneczki, bilety, 350 autografów sportowych. Jedna z kolekcji, pamiątki kolejowe, przyjechała wraz ze swoim właścicielem aż z Wejherowa.

Kolejny raz zaproszenie do udziału przyjął kolekcjoner niezwykłych minerałów – Andrzej Jaworski z Żor i współtwórca Muzeum Dobranocek w Rzeszowie – Wojciech Jama, który w tym roku zapoznał nas ze światem komiksów naszego dzieciństwa. Jacek Żychowicz, kolekcjoner, którego pasją jest zbieranie muszli, za każdym razem stara się pokazać inną część kolekcji, w tym roku były to ślimaki lądowe.

Cieszymy się z przyjazdu wszystkich pasjonatów, cieszymy się że z roku na rok „pozytywnie zakręconych” jest coraz więcej. Na tegorocznej edycji gościliśmy kolekcjonerów tablic rejestracyjnych z Lublina i Warszawy, a także niezwykle utalentowanego młodego człowieka z Rzeszowa Jakuba Liszcza, laureata wielu konkursów modelarskich, który samodzielnie wykonuje niesamowite modele z papieru i kartonu. Wrażenie robiły wszystkie modele, a w szczególności ogromny Predator, czy też postaci z Gwiezdnych Wojen.

Tegoroczna wystawa było wyjątkowa pod wieloma względami. Jednym z nich był udział i prezentacja sprzętu sportowego, niepełnosprawnego olimpijczyka z Vancouver – Rafała Szumca. Roweru typu hand – bike oraz mono-ski, używa na zawodach sportowych w wyścigach rowerowych oraz w zjeździe na nartach. Naszym stałym gościem już od pierwszego Festiwalu „Ludzi Pozytywnie Zakręconych”, jest podróżnik Władysław Grodecki. Prezentowane przez pana Władysława pamiątki z podróży, pozwalają odwiedzającym na chwilę przenieść się w inne strony Świata.

Ponieważ organizatorem wystawy jest Gimnazjum w Węgrzcach Wielkich, do przygotowania imprezy zawsze angażują się Gimnazjaliści, w większości z klasy 2d. Nad całością i przebiegiem imprezy, zawsze czuwają pomysłodawczynie dwie nauczycielki z Gimnazjum w Wegrzcach Wielkich – Olga Duda z Marią Krzysicą, które przez wiele miesięcy wcześniej przygotowują to niezwykłe wydarzenie. Ogromnie ważne jest zawsze wsparcie dyrektora szkoły – Wiesława Zakręckiego, który akceptuje różne pomysły i zawsze wspiera nasze działania.

Tegoroczna wystawa mogła odbyć się dzięki wsparciu wielu życzliwych nam osób, które bezinteresownie wsparły organizatorów. Serdecznie dziękujemy, firmie ELSTA głównemu sponsorowi wystawy, dzięki której kolekcjonerzy mogli otrzymać upominki, firmie PROSFERA z Krakowa z okazaną pomoc, a także państwu Żak z Wieliczki za pomoc i życzliwość, każdego roku oraz ogólnopolskiemu serwisowi kolekcjonerów MyViMu, za coroczną opiekę medialną.

Wystawa na zamku mogła odbyć się dzięki nawiązanej współpracy Gimnazjum w Węgrzcach Wielkich z Muzeum Żup Krakowskich i przychylności dyrektora – Antoniego Jodłowskiego. Wsparł nas także wielickie CkiT.

Podziel się tym artykułem!