Szeregowiec Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych

Duże zdjęcie Szeregowiec Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych
Eksponaty w kolekcji
2 / 6
Podziel się Zobacz zbiory w tym muzeum Zobacz zbiory
Szeregowiec (strzelec) Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW z lat 80-tych.
Data dodania: 27 lipca 2011
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Zdjęcia na licencji:
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 2043 razy od 27 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
27 lipca
Tak jest to mundur podobny do Nadwiślańskich jednostek ,naszywka Nike pojawiła się zimą 83 tak jak napisał kolega z tą różnicą że jako pierwsza obszyta była kompania honorowa (mundury komplet do kompani honorowej) 1 batalionu, sam Filipek nadzorował obszycie i pamiętam ze pierwsza parada w nowo obszytych mundurach to było co miesięczne rozprowadzenie ( przegląd batalionów) i wzbudzało zazdrość nawet kadry oficerskiej, z czasem otrzymali je wszyscy ja w kwietniu odeszłam do rezerwy wiec jak było dalej nie wiem. Czapka , otok jest Ok na kołnierzu powinna być naszyta biała wypustka , oryginalnie był to kawałek białego płótna , ale my mieliśmy zgodę na wszycie białej ceratki ze względów ekonomicznych , mundur wyjściowy eksploatowany był nader często :warty,służby, no i pogrzeby , przywitania,odprawy wart, bywało że pomagaliśmy KRWP w tamtych czasach poziom wyszkolenia kompani był bardzo wysoki ze względu na rywalizacje dowódcy z KRWP , Pas był brązowy oficerski ze srebrną chromowaną klamrą , sznur służbowy granatowy (posiadam oryginał) z lewego ramienia i sznur biały oficerski z prawego ramienia dla kompani honorowej, bukaty dwie pary jedna obowiązkowo podkuta gwoździami jak dobrze pamiętam 32 gwoździe i podkówka ( za to odpowiedzialny był szewc) mogło brakować max 2 gwoździe w komplecie służbowym nie pamiętam ale chyba też były podkute ale tam była chyba dowolność. Kabura to tylko dla podoficerów ale bywało że warty z krotka bronią obsługiwane były przez szeregowych i tez pobierali broń krotką (w sezonie świąt) , Cywilne warty tak jak kolega pisze broń krótka ale kabura na szelkach . ubranie koszarowe tak jak inne jednostki moro buty "zające" z opinaczami z tym ze kadra miała brązowe "rumcajsy" Pozdrawiam wszystkich nadwislańczykow zwłaszcza z podchorążych 38 rocznik 82-84 1 batalion 1 kompania 3 pluton 3 drużyna.
20 marca 2014
Ogólnie mundur szeregowca NJW. Pas jest oficerski tylko zniszczony i skrócony. Odcień patek to kwestia światła lub przechowywania (wzór zgadza się). Buty tsą jakieś nieciekawe. Wprawdzie my szeregowi i kaprale nosiliśmy "bukaty" ale bardziej zadbane, wypolerowane w kółeczka. W 1984 wprowadzono naszywki z NIKE (tak naprawdę to były już w zimę 83-84, ale nosiło tylko je kilku adiutantów z dowództwa NJW (Pentagonu). Wiosną 84 wszyscy dostali komplet naszywek i od tego momentu były obowiązkowe. Wyjeżdżałem z kompanią z 4-go bpzmot na festiwal do Kołobrzegu to nawet przy "moro" mieliśmy przyszyte. Pozdrawiam wszystkich nadwiślańczyków Rasowy 83-85, 2 kp 4 bpzmot.
26 marca 2013
Zgodnie z sugestiami dokonałem zmian. Jest jeszcze jeden mankament, brakuje wystającego kołnierzyka, czy plastiku (koloratki) udającego kołnierzyk. Jak to wyglądało w praktyce?
Starszy kustosz
13 marca 2013
Nosiłem taki mundur w okresie październik 1982 do październik 1984 w WJ MSW im" Czwartaków AL". W tym okresie na pewno nie spotkałem takich butów i pasa .Jeśli chodzi o szeregowców to zapomnij o takiej kaburze pistoletu.Szeregowcy z bronią krótką występowali tylko na wartach zewnętrznych jednostki np.w budynku KC PZPR przy ul. Nowy Świat i z pistoletami 7,62 mm PW wz. 33. W stanie wojennym w budynku KC na posterunkach wewnętrznych nosiłem ubranie cywilne i te same pistolety, ale w kaburach specjalnych.Wracając do tego eksponatu , to zmień pas na oficerski brązowy,buty zamień na czarne z cholewami " bukaty" a , kaburę od TT- ki. Patki może są jaśniejsze, ale są prawidłowego wzoru.Jeśli po 1984 wprowadzono istotne zmiany to chętnie łykniemy trochę wiedzy Czekamy na informację.
13 marca 2013
No z lat 80-tych to napewno nie. Bity (zwane bukatami ) powinny być czarne a nie brązowe. Łapki na kołnierzu są podejrzanie jasne. Powinny być w tym samym kolorze co otok, i s ato lapki słuzby zasadniczej, oficerowie mieli troch einny wzór. Czapka powinna byc okragła tak jak w pozostałych wojsak "zielonych" dla słuzby zasadniczej. Ja osobiście miałem do munduru wyjściowego pas skórzany brązowy, nie czarny. Mundury polowe były identycznej jak w całej pozostałej "zielonej"armi (opinacze, morro, rogatywki. Co d utów - bukaty, w odróznieniu od oficerek, bardzo wygodne do chodzenia, miały trochę krótszą cholewkę (ale bryczesy ładnie sie chowały). Oficerki miały tzw. szklanki czyli usztywnioną kostkę i usztywnienie z tyłu łydki (typowe buty do jazdy konnej)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies. Zamknij komunikat