X
Szukaj
Patronat medialny
logo_muzeum.jpg
Partner merytoryczny

 

otwartezabytki.jpg
Polecamy

 

wirtualne muza malopolski

Szeregowiec Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych

Duże zdjęcie Szeregowiec Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych
Szeregowiec (strzelec) Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW z lat 80-tych.

Dowiedz się więcejPomóż uzupełnić opis Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Tagi: mundur njw msw njw msw nadwislanczyk Zaproponuj tag

Kustosz: mundur
Data dodania: 27 lipca 2011
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Licencja:
Wizytówka eksponatu
Eksponat został odwiedzony łącznie 1841 razy od 27 lipca 2011
Dodaj komentarz
27 lipca, 12:10
Tak jest to mundur podobny do Nadwiślańskich jednostek ,naszywka Nike pojawiła się zimą 83 tak jak napisał kolega z tą różnicą że jako pierwsza obszyta była kompania honorowa (mundury komplet do kompani honorowej) 1 batalionu, sam Filipek nadzorował obszycie i pamiętam ze pierwsza parada w nowo obszytych mundurach to było co miesięczne rozprowadzenie ( przegląd batalionów) i wzbudzało zazdrość nawet kadry oficerskiej, z czasem otrzymali je wszyscy ja w kwietniu odeszłam do rezerwy wiec jak było dalej nie wiem. Czapka , otok jest Ok na kołnierzu powinna być naszyta biała wypustka , oryginalnie był to kawałek białego płótna , ale my mieliśmy zgodę na wszycie białej ceratki ze względów ekonomicznych , mundur wyjściowy eksploatowany był nader często :warty,służby, no i pogrzeby , przywitania,odprawy wart, bywało że pomagaliśmy KRWP w tamtych czasach poziom wyszkolenia kompani był bardzo wysoki ze względu na rywalizacje dowódcy z KRWP , Pas był brązowy oficerski ze srebrną chromowaną klamrą , sznur służbowy granatowy (posiadam oryginał) z lewego ramienia i sznur biały oficerski z prawego ramienia dla kompani honorowej, bukaty dwie pary jedna obowiązkowo podkuta gwoździami jak dobrze pamiętam 32 gwoździe i podkówka ( za to odpowiedzialny był szewc) mogło brakować max 2 gwoździe w komplecie służbowym nie pamiętam ale chyba też były podkute ale tam była chyba dowolność. Kabura to tylko dla podoficerów ale bywało że warty z krotka bronią obsługiwane były przez szeregowych i tez pobierali broń krotką (w sezonie świąt) , Cywilne warty tak jak kolega pisze broń krótka ale kabura na szelkach . ubranie koszarowe tak jak inne jednostki moro buty "zające" z opinaczami z tym ze kadra miała brązowe "rumcajsy" Pozdrawiam wszystkich nadwislańczykow zwłaszcza z podchorążych 38 rocznik 82-84 1 batalion 1 kompania 3 pluton 3 drużyna.
20 marca
Ogólnie mundur szeregowca NJW. Pas jest oficerski tylko zniszczony i skrócony. Odcień patek to kwestia światła lub przechowywania (wzór zgadza się). Buty tsą jakieś nieciekawe. Wprawdzie my szeregowi i kaprale nosiliśmy "bukaty" ale bardziej zadbane, wypolerowane w kółeczka. W 1984 wprowadzono naszywki z NIKE (tak naprawdę to były już w zimę 83-84, ale nosiło tylko je kilku adiutantów z dowództwa NJW (Pentagonu). Wiosną 84 wszyscy dostali komplet naszywek i od tego momentu były obowiązkowe. Wyjeżdżałem z kompanią z 4-go bpzmot na festiwal do Kołobrzegu to nawet przy "moro" mieliśmy przyszyte. Pozdrawiam wszystkich nadwiślańczyków Rasowy 83-85, 2 kp 4 bpzmot.
26 marca 2013
Zgodnie z sugestiami dokonałem zmian. Jest jeszcze jeden mankament, brakuje wystającego kołnierzyka, czy plastiku (koloratki) udającego kołnierzyk. Jak to wyglądało w praktyce?
Starszy kustosz
13 marca 2013
Nosiłem taki mundur w okresie październik 1982 do październik 1984 w WJ MSW im" Czwartaków AL". W tym okresie na pewno nie spotkałem takich butów i pasa .Jeśli chodzi o szeregowców to zapomnij o takiej kaburze pistoletu.Szeregowcy z bronią krótką występowali tylko na wartach zewnętrznych jednostki np.w budynku KC PZPR przy ul. Nowy Świat i z pistoletami 7,62 mm PW wz. 33. W stanie wojennym w budynku KC na posterunkach wewnętrznych nosiłem ubranie cywilne i te same pistolety, ale w kaburach specjalnych.Wracając do tego eksponatu , to zmień pas na oficerski brązowy,buty zamień na czarne z cholewami " bukaty" a , kaburę od TT- ki. Patki może są jaśniejsze, ale są prawidłowego wzoru.Jeśli po 1984 wprowadzono istotne zmiany to chętnie łykniemy trochę wiedzy Czekamy na informację.
13 marca 2013
No z lat 80-tych to napewno nie. Bity (zwane bukatami ) powinny być czarne a nie brązowe. Łapki na kołnierzu są podejrzanie jasne. Powinny być w tym samym kolorze co otok, i s ato lapki słuzby zasadniczej, oficerowie mieli troch einny wzór. Czapka powinna byc okragła tak jak w pozostałych wojsak "zielonych" dla słuzby zasadniczej. Ja osobiście miałem do munduru wyjściowego pas skórzany brązowy, nie czarny. Mundury polowe były identycznej jak w całej pozostałej "zielonej"armi (opinacze, morro, rogatywki. Co d utów - bukaty, w odróznieniu od oficerek, bardzo wygodne do chodzenia, miały trochę krótszą cholewkę (ale bryczesy ładnie sie chowały). Oficerki miały tzw. szklanki czyli usztywnioną kostkę i usztywnienie z tyłu łydki (typowe buty do jazdy konnej)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Partnerzy serwisu MyViMu.com

Ta witryna korzysta z plików cookies. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies. Zamknij komunikat