OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 6
<
>
Szeregowiec Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA z lat 90-tych.
Data dodania: 27 lipca 2011
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 4231 razy od 27 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
10 lipca 2015
Rasowy to były czasy :) tak jak mówisz szewc odpowiadał za bukaty honorówki (ilość gwożdzi) stary rocznik przemycał te mundury od honorówki na wyjazdy lepiej sie prezentowały, tak jak piszesz sznury,czapki,pasy oficerskie, ale pamietam młodych jak biegali w tych zestawach awaryjnych kupa śmiechu z nich było, a kompania szkolna testowała chyba jako pierwsza.Taka historia: z kompani szkolnej przyszli na 1 batalion kaprale po naszych starych, byc może z twojej szkolnej ktos trafił do mnie ,taki jeden rudy był potem go zdegradowali może pamietasz?
21 stycznia 2015
To jest mundur nowego wzoru (wz.92), dla wszystkich żołnierzy. Brązowy kolor butów i pasów został zastąpiony czarnym.
21 stycznia 2015
Patki na kołnierzu są typu oficerskiego a nie szeregowca NJW MSWi A.
Pas powinien być koloru brązowego a nie czarny.
27 lipca 2014
Co do DSS to na moim batalionie nie było żadnej w tym okresie przynajmniej , plakietkę przodujący pododdział kazali nam naszyć na mundury od honorowki w 83 na wiosnę razem z dystynkcjami stopni, polityczny stwierdził że w kompani za mało widoczni kaprale i st,szeregowi, szedł i wskazywał : kapral , starszy itd śmiesznie to wyglądało wiadomo że wszyscy stali wg wzrostu były dwa przypadki że kaprale musieli odpruć dystynkcje bo nie było ich na odprawie i za gęsto kaprali się zrobiło.Rasowy korpusowek nie pamiętam w płaszczach ale na swoich zdjęciach ich nie mam, być może pamieć już zawodzi:) odznaki pojawiły się w 1986r nawet kolega mi przysłał jedną. WOSF i Wzorowy nadawane były tak jak w monie i takie same wzory,
22 marca 2014
Ponieważ minęło już 30 lat, mogę czegoś nie pamiętać. Właściwie to co kolega wyszczególnił się zgadza. DSS-kę, szczerze mówiąc kojarzę jedną (zieloną), jednak nie na moim batalionie. W tamtych latach nie mieliśmy żadnej odznaki (na allegro pojawiają się takowe, ale późniejsze). Oficjalnie byliśmy Brygadą Piechoty Zmotoryzowanej toteż w klapach płaszczów nosiliśmy stosowne korpusówki (niestety nie zachowała mi się żadna). Skompletowałem obecnie mundur nadwiślańczyka i po sfotografowaniu umieszczę i opiszę go w muzeum na tej stronie.
22 marca 2014
Chciałem jeszcze dopytać dla pewności. W NJW stopnie dla ZSW były robione z tasiemki z czerwonymi końcówkami (http://myvimu.com/exhibit/54645011-tasma-dystynkcyjna-podoficerow-8mm), sznury DSS jak w wojskach lądowych i odznaki wzorowego żołnierza, czy inne sprawności fizycznej również jak w reszcie wojsk? Czy oprócz charakterystycznego munduru wyjściowego i oznaki wojska te wyróżniały się czymś, miały jakąś charakterystyczną odznakę (np. WOP miał swoją wzorkę)?
21 marca 2014
Skoro się aktywnie wpiąłem w forum, to już "pojadę po bandzie". Od momentu przyjścia na Podchorążych do momentu wyjścia przez moje plecy przeszło 5 kpl. mundurów wyjściowych (od niedopasowanego dla elewa poprzez następny wartowniczy, później kolejne w honorówce i śpiewającej, które zmieniano w zależności od kaprysów i decyzji czynników wyższych). Mało tego przerobiłem 3 kpl mundurów polowych. Za rekruta (zima 83-84 ubrano nas dziwacznie: góra to bluza od wyjściówki (tyle, że bez patek), dół to galoty typu "moro". Ideą tego typu ubioru było donoszenie niezniszczonych sortów. Za "młodego" było to straszne biorąc pod uwagę ilości potu który taka bluza musiała wchłonąć. Człowiek "capił" zdrowo. Dzisiaj nie do uwierzenia, kiedyś to rzeczywistość. Jako kapral dostałem nowy kpl "moro", i jako reprezentujący formację NJW na zewnątrz, ładnie dopasowany kpl. "moro" z naszywką, który został do końca służby.
21 marca 2014
Mam kilka takich sznurów, niektóre z metką http://myvimu.com/exhibit/54640395-sznur-dss-wojsk-ladowych-1-chwast
21 marca 2014
A propos DSS (Drużyn Służby Socjalistycznej), jeżeli chodzi o kolory sznurów i ilości "kutasików" znalazłem coś takiego. Było to po prostu współzawodnictwo pomiędzy pododdziałami i oddziałami WP, oznaczane były:
- drużyna służby socjalistycznej - sznur koloru bordowego z jednym kutasikiem,
- przodujący pododdział (kompania) - sznur koloru bordowego z dwoma kutasikami,
- przodujący oddział - sznur koloru bordowego z trzema kutasikami.
Przynajmniej takie oznaczenia były używane pod koniec lat '80 w Wojskach Lądowych. Muszę jakoś wierzyć w to, co tu jest napisane, ponieważ nie posiadam osobistej wiedzy w tym temacie.
20 marca 2014
Dzięki za obszerne komentarze. Przeważnie mundury które prezentuje otrzymuje bez dodatków takich jak pasy i buty. Na podstawie zdjęć staram się odtworzyć postać, czasem okazuje się, że nie wszystko się zgadza, dlatego bardzo jestem wdzięczny za uwagi, szczególnie cenne, gdy wypowiada się ktoś, kto w takim mundurze służył. Dzięki!
20 marca 2014
No to jeszcze coś o koalicyjce (pasek przez ramię). Generalnie służył on najbardziej wówczas, gdy do pasa podpięte były tzw. rapcie czyli skórzany elment w który wsuwało się pochwę do szabli lub z szablą. Szabla z kolei była na wyposażeniu oficerów NJW (a na pewno oficerów kompanii honorowych). Sumując koalicyjka podtrzymywała pas na pewnej wysokości.
20 marca 2014
Dodam jeszcze, że mieliśmy sznury galowe oficerskie białe (również tylko na parady), standardowe były sznury granatowe-wartownicze (tylko na warty). Pododdziały DSS (Drużyna Służby Socjalistycznej) mogły nosić sznury zielone pod warunkiem, że "nadziobały punktów" na takie miano. Ale w owym czasie było takich niewiele. Rękawice skórzane brązowe z cienkiej skórki aby SKS nie wyślizgiwał się z rąk, na zimę takie same tylko ocieplane, ładownice 2x2, pas oficerski (nosili wszyscy) . Kompania reprezentacyjna miała wszystko dopasowane indywidualnie do sylwetki, a te wartownicze to różnie wyglądały, szczególnie żołnierze młodego rocznika.
20 marca 2014
Ja służyłem w NJW na Podchorążych w latach 83-85 i normalnie mieliśmy mundury z sukna bardziej "włochatego" z 5-ma guzikami. Jako kompania reprezentacyjna na wyposażeniu mieliśmy mundury 7-guzikowe, gabardynowe,
takie jak na foto z tą różnicą, że patki były takie jak dla ZSW. Nie wolno było ich wkładać na urlopy itp. Tylko do użytku reprezentacyjnego. Dodam, że czapki mieliśmy również oficerskie z orzełkiem wyszywanym (jeszcze nie rogatywki te pojawiły się później).
20 marca 2014
Czy tego wzoru były szyte mundury z 5 guzikami dla ZSW?
20 marca 2014
Tylko buty jakieś nędzne (z pewnością nie "szklanki").
20 marca 2014
Jak najbardziej mundur żołnierza zawodowego. Patki są oficerskie, mundur szyty z gabardyny (bardziej gładkie sukno niż dla "szwejków". Koalicyjka na ramieniu przysługiwała tylko zawodowym.
12 sierpnia 2013
Miałem kiedyś mundur starszego kaprala NJW zasadniczej służby wojskowej starego (wcześniejszego) wzoru zapinany na 7 guzików. Ten mundur jest już nowego wzoru (wz.92) i zdaje się, że na 7 guzików były dla wszystkich stopni.
12 sierpnia 2013
A nie jest to czasem mundur oficerski? Pierwsze widzę, żeby szeregowiec JNW miał mundur na siedem guzików, ale to nie mój temat, więc mogę się mylić.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.