X
Szukaj
Patronat medialny
logo_muzeum.jpg
Partner merytoryczny

 

otwartezabytki.jpg
Polecamy

 

wirtualne muza malopolski

Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi

Duże zdjęcie Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi
Ustanowiony rozkazem nr 35 Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych na Górnym Śląsku z 30 maja 1921 roku, nadawany był powstańcom szczególnie zasłużonym na polu walki. Początkowo była to tylko Śląska Wstęga Waleczności i Zasługi, składająca się z niebieskiej wstążki orderowej z białymi paskami po brzegach z amarantowymi brzeżkami, którą przetykano przez drugą i trzecią dziurkę zapięcia kurtki mundurowej. Z czasem zaczęto tę wstążkę formować na wzór zwyczajnej wstążki orderowej, na której zawieszano srebrny krzyż pułku rybnickiego.
Przyznawany był w dwóch klasach jako nagroda za udział w którymkolwiek z trzech powstań śląskich (1919, 1920, 1921). Klasę Pierwszą przyznawano tym którzy brali bezpośredni udział w walce, Klasę Drugą tym, którzy pomagali wysiłkom powstańców.Nadawany w latach 1921 - 1939 przez Górnośląską Komisję Odznaczeń i można go było oficjalnie nosić za Krzyżem Zasługi Wojsk Litwy Środkowej i innymi orderami polskimi.
Awers
Orzeł wg wzoru orła śląsko-piastowskiego z przepaską łączącą ramiona z krzyżem na piersiach, wkomponowany w tarczkę otoczoną perełkami (tło tarczki stanowią promienie) oraz daty i napis - poziomo: 17.VIII.19/17.VIII.20, pionowo: 3.V.21/ZA POW.(stanie) ŚLĄSKIE. W tarczy z promieniami znajduje się otoczony perłami orzeł Piastów śląskich z przepaską łączącą skrzydła.
Rewers
Miecz gladius z głownią skierowaną w górę otoczoną półwieńcem z liści dębowych i laurowych otwartych u góry.

Dowiedz się więcejPomóż uzupełnić opis Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Zaproponuj tag

Eksponat został odwiedzony łącznie 525 razy od 27 lipca 2011
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Partnerzy serwisu MyViMu.com

Ta witryna korzysta z plików cookies. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies. Zamknij komunikat