Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi

Duże zdjęcie Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi
Ustanowiony rozkazem nr 35 Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych na Górnym Śląsku z 30 maja 1921 roku, nadawany był powstańcom szczególnie zasłużonym na polu walki. Początkowo była to tylko Śląska Wstęga Waleczności i Zasługi, składająca się z niebieskiej wstążki orderowej z białymi paskami po brzegach z amarantowymi brzeżkami, którą przetykano przez drugą i trzecią dziurkę zapięcia kurtki mundurowej. Z czasem zaczęto tę wstążkę formować na wzór zwyczajnej wstążki orderowej, na której zawieszano srebrny krzyż pułku rybnickiego.
Przyznawany był w dwóch klasach jako nagroda za udział w którymkolwiek z trzech powstań śląskich (1919, 1920, 1921). Klasę Pierwszą przyznawano tym którzy brali bezpośredni udział w walce, Klasę Drugą tym, którzy pomagali wysiłkom powstańców.Nadawany w latach 1921 - 1939 przez Górnośląską Komisję Odznaczeń i można go było oficjalnie nosić za Krzyżem Zasługi Wojsk Litwy Środkowej i innymi orderami polskimi.
Awers
Orzeł wg wzoru orła śląsko-piastowskiego z przepaską łączącą ramiona z krzyżem na piersiach, wkomponowany w tarczkę otoczoną perełkami (tło tarczki stanowią promienie) oraz daty i napis - poziomo: 17.VIII.19/17.VIII.20, pionowo: 3.V.21/ZA POW.(stanie) ŚLĄSKIE. W tarczy z promieniami znajduje się otoczony perłami orzeł Piastów śląskich z przepaską łączącą skrzydła.
Rewers
Miecz gladius z głownią skierowaną w górę otoczoną półwieńcem z liści dębowych i laurowych otwartych u góry.
Data dodania: 27 lipca 2011
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Nie określono
Zdjęcia na licencji:
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 179 razy od 27 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
27 marca 2015
Krzyż się zgadza ale wstęga nie bardzo... Wstęga chyba od Odznaki W Służbie Narodu.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies. Zamknij komunikat