Sgraffito Mikołaja Kopernika - gwiazdarza

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 52
<
>
W przejeździe pod budynkiem (wjazd od strony Al. Jerozolimskich), po prawej stronie na ścianie umieszczono sgraffito przedstawiające postać Mikołaja Kopernika, czyli gwiazdarza, jak określił naszego rodaka Jan Radwański w swojej broszurze z 1853 (*). Był to element zdobniczy budynku, który pojawił się dopiero po II Wojnie Światowej.



Obecnie możemy oglądać wspomniane sgraffito po gruntownej renowacji. Przez lata dzieło uległo naturalnemu zniszczeniu, ale dokonano także na nim aktów bezmyślnego wandalizmu. Przedstawione powyżej zdjęcia dokumentują stan sprzed renowacji, dając tym samym wyobrażenie zakresu zniszczeń.



Odnowienia dokonano około 1996 roku a głównym wykonawcą był plastyk z zamiłowania śp. płk mgr Zdzisław Bogaczewicz były szef produkcji Wojskowych Zakładów Kartograficznych.



Pierwsze zdjęcie przedstawia całość przed renowacją. Na drugim zdjęciu zaznaczono obszary, które zostały powiększone na kolejnych zdjęciach, aby można było w łatwy sposób zorientować się w skali i charakterze ubytków i zniszczeń.



Przedostatnie zdjęcie przedstawia stan sgraffito bezpośrednio po renowacji.



Ostatnie zdjęcie przedstawia aktualny stan dzieła (16.02.2010), ten mechanizm, który Kopernik ma nad głową nie ma nic wspólnego z astronomią, jest to po prostu mechanizm od podnoszenia bramy wjazdowej.



(*) - Żywot Mikołaja Kopernika (Gwiazdarza) skreślił Jan Radwański - Kraków 1853 Czcionkami drukarni "Czasu" przy ul. Szczepańskiej pod L. 369
Data dodania: 11 lutego 2010
Datowanie przedmiotu: 1945
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Materiał: gips
Szerokość: 141 cm
Wysokość: 210 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 618 razy od 11 lutego 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny Moderator
9 listopada 2010
Trudno nie oprzeć się wrażeniu że jednak nie jest to dokładna rekonstrukcja a raczej wariacja na temat.
7 listopada 2010
Aż mi przykro że konserwatorzy mogli tak zepsuć to dzieło. Zdecydowanie "zamienił stryjek kosę na kijek".
25 marca 2010
Czyli są to zaznaczone ślady wandalizmów (jak love Iza) i innych ubytków? Rozumiem... przez chwilę myślałem, że to zaznaczone obszary z numerami kolejnych zdjęć, na których je lepiej widać. Swoją drogą, to byłby również ciekawy pomysł na dodatkową funkcjonalność w serwisie.
Starszy kustosz
25 marca 2010
Zamieszczone tu zdjęcia (oprócz ostatniego) pochodzą z dokumentacji z przeprowadzonej konserwacji tego sgraffito.
25 marca 2010
Świetny pomysł z zaznaczeniem powiększeń na drugim zdjęciu!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.