OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
132 / 405
<
>
Litwa.1934. Zn.nr. Mi.386 z 6 znaczkowej serii poświęconej transatlantyckiemu przelotowi litewskiego samolotu "Lituanica".





15 lipca 1933, z nowojorskiego lotniska Floyd Bennet wystartował samolot Bellanca CH-300 Peacemaker, noszący nazwę własną Lituanica. Pilotująy go litewscy piloci (obywatele amerykańscy), Stephen (Steponas) Darius i Stanley (Stasys) Girenas, zamierzali przelecieć – bez lądowania – z Nowego Jorku do Kowna. Całe przedsięwzięcie miato wyraźny wydźwięk propagandowy. Niepodległa Litwa, podobnie jak diaspora litewska w USA, potrzebowały bohaterów, ludzi, z których mógłby być dumny tzw. szary obywatel. Nie mniej ważny byl wydźwięk międzynarodowy – przypomnienie Ameryce i Europie o małym państwie, leżącym gdzieś na wschodzie. Nieprzypadkowy był więc wybór daty startu. 15 lipca – to dla Polaków rocznica bitwy po Grunwaldem. Litwini również ją obchodzą, przy czym dla nich batalia stoczona pod Żargilisem, była największym triumfem narodowego oręża w dziejach, a Witolda (Vytautasa, brata Jagiełły) Wielkiego przedstawiano jako ojca litewskiej państwowości. Poza tym, 16 lipca, w Chicago miała być otwarta wystawa Stulecie Postępu, więc obaj piloci chcieli, by jej uczestnicy mieli pretekst do rozmów o Litwie.





Po ponad 37 godzinach lotu i po przebyciu 6411 km samolot rozbił się. .

w lesie w pobliżu miejscowości Pszczelnik (koło Myśliborza), grzebiąc w swoich szczątkach dwóch lotników. Smutnego komunikatu o śmierci Dariusa i Girenasa na lotnisku w Kownie wysłuchało około 25 tys. osób oczekujących na lądowanie bohaterów. Za przyczynę katastrofy przyjmuje się złe warunki pogodowe lub niedoskonałość techniczną samolotu.
Data dodania: 11 października 2011
Datowanie przedmiotu: 1934
Miejsce pochodzenia: Litwa
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 488 razy od 11 października 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.