70. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
65 / 66
<
>
Moneta bita stemplem zwykłym.



AWERS: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, po bokach orła oznaczenie roku emisji: 20-10, pod orłem napis: ZŁ 2 ZŁ, w otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA, poprzedzony oraz zakończony sześcioma perełkami. Pod lewą łapą orła znak mennicy.



REWERS: W centralnym miejscu wizerunek wojskowej czapki polowej z polskim orłem wojskowym na tle napisu KATYŃ. W otoku w dwóch wierszach napis: 70. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ.

-----------------------------------------------------------------



70 lat temu, 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się akcja eksterminacyjna polskich oficerów, którzy we wrześniu 1939 r. trafili do sowieckiej niewoli.



Umieszczono ich w obozach w Kozielsku koło Smoleńska i w Starobielsku niedaleko Charkowa. Polskich policjantów, strażników więziennych, żandarmów oraz funkcjonariuszy wywiadu i kontrwywiadu osadzono w Ostaszkowie koło Kalinina (obecnie i poprzednio Twer).



Na początku kwietnia 1940 r. z Kozielska zabrano pierwszą grupę jeńców, których funkcjonariusze NKWD rozstrzelali w lesie katyńskim. Tam też pochowano ich w zbiorowych mogiłach – łącznie 4410 polskich żołnierzy (później zbiorowe mogiły powstały też w Miednoje koło Tweru i Piatichatkach na przedmieściach Charkowa).



W gmachu NKWD w Charkowie zginęło 3739 jeńców Starobielska, a 6314 policjantów z Ostaszkowa wymordowano w budynku NKWD w Kalininie. W więzieniach w Kijowie, Charkowie, Chersoniu i w Mińsku rozstrzelano kolejnych 7305 więźniów.



Na mocy decyzji Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego przez NKWD przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR prawie 19 tys. jeńców wojennych – polskich oficerów – w tym pochodzących z rezerwy. Według szacunków historyków stanowiło to połowę korpusu oficerów Wojska Polskiego.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 381 razy od 22 maja 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.