Boratynka Litewska.

Duże zdjęcie Boratynka Litewska.
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 4
<
>
Druga strona prawie nieczytelna.



Boratynki znajdowały się w nakładzie około miliarda sztuk i stały się jednym z głównych powodów klęski gospodarczej, która nawiedziła państwo Polskie za panowania Jana Kazimierza. Rozwinęła się rozległa działalność fałszerska. Badacz M.Kirmis podejrzewa, że w akcjach fałszerskich brali również udział sąsiedzi Polski. Ilość fałszywych boratynek ocenia się na conajmniej 10% ilości legalnie wybitej.



Projekt wybijania tych monet przedstawił w 1658 roku Tytus Liwiusz Boratini, który był dzierżawcą mennicy krakowskiej, tłumacząć że będzie to cudowny środek na spłacenie zaległego żołdu wojsk Rzeczpospolitej, spłaty długów państwowych i napełnienia pustego skarbca. Sejm przyjął pomysł i pozwolił wybić szelągów na milion złotych dla Polski oraz na milion zlotych dla Litwy. Złoty liczył 30 groszy, a szeląg miał przymusowy kurs 3 sztuk na grosz, więc zezwolenie sejmowe opiewało na wybicie około 180 mln. sztuk.



Boratini wziął się do pracy, miedziane krążki zamówił w Hamburgu i Lubece oraz na Śląsku. Wytwórnie krążków założył w Oliwie pod Gdańskiem a mennicę urządził w Ujazdowie pod Warszawą. Bicie szelągów rozpoczął w 1659 z Orłem na koronnych i Pogonią na Litewskich. Sejm podwyższał wysokość emisji co spowodowało, że do 1666 roku wybito boratynek na sumę 10 mln złotych! co pomnożone przez 3 oraz 30 daje zawrotną sumę 900 mln. szelągów, doliczając do tego falsy wychodzi nam około miliard boratynek.

Narzekania na boratynki były nieustanne. W 1666 roku zaprzestano bicia boratynków ponieważ sytuacja stała się napięta - wtedy ich kurs ustalił się znacznie niżej od przymusowego.



Źródło : "1000 lat monety Polskiej", T.Kałkowski, 1963 rok.
Data dodania: 25 listopada 2011
Datowanie przedmiotu: 1659 - 1668
Miejsce pochodzenia: Litwa
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 436 razy od 25 listopada 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.