LAMPA KARBIDOWA MOSIĘŻNA, TYP 850 - KATOWICE

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
17 / 101
<
>
Lampa fabryki Friemann&Wolf sp. z.o.por filia fabryki w Katowicach wyprodukowana w latach 30-tych. Lampa z pałąkiem łamanym, mosiężna używana przez dozór górniczy lub służby miernicze. Ciekawostką jest wysokość lampy, dużo mniejsza niż inne karbidki, rozmiar III co wskazuje że jest to lampa o czasie świecenia 6-ciu godzin używana przez dozór wyższy, służby miernicze. Zachowany oryginalny odblask (blenda) średnicy 8,8mm. Rarytas kolekcjonerski w tym stanie, lampa jest kompletna i sprawna jak większość moich lamp. Zdjęcie ostatnie to zdjęcie poglądowe pokazujące wysokość i szerokość lampy w porównaniu ze standardowym rozmiarem karbidek tego typu.



Po II wojnie światowej zakłady w Katowicach, Bohatice i Morawskiej Ostrawie zostały utracone. W Katowicach, ( fabryka została później przeniesiona do Tarnowskich Gór ) firma FLG / FSR / FASER kontynuowała produkcję lamp na podstawie modeli z Zwickau. Zakłady w Ostrawie i Bohatice zostały powiązane z państwową fabryką MEVA. Następnie były przejęte przez założony w roku 1950r, państwowym zakładem Elektrosvit w Nove Zamky.



.......................1945..............................



Zakłady w Bohatice (WEHEDITZ) i Ostrava są całkowicie oddzielone od Zwickau. Początkowo w Bohaticach produkowano lampy karbidowe a później lampy elektryczne, podczas gdy w Ostrawie budowano lampy akumulatorowe i lampy sprężonego powietrza. Polski zakład w Katowicach nadal prowadzi produkcję lamp elektrycznych i ponownie produkuje, popularną na Górnym Śląsku, lampę karbidową z kolankowym pałąkiem.



...................... ok. 1952...........................



Zakład w Katowicach udostępnia teren na budowę kopalni węgla kamiennego. Produkcja została przeniesiona do Tarnowskich Gór. Nazywa się Fabryka Lamp Górniczych (FLG) i produkuje lampy akumulatorowe i karbidowe na podstawie formy „jednostkowej“ lampy Typu 850z.



........................ 1961 ...............................



Po rozszerzeniu różnorodności produkcji o sprzęt ratowniczy zmieniono nazwę zakładu tarnowskiego na Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FSR. Teraz również produkowano lampy akumulatorowe nahełmne.



ZASADA DZIAŁANIA LAMPY KARBIDOWEJ.

W górnym pojemniku znajdowała się woda, w dolnym karbid -węglik wapnia CaC2 - związek nieorganiczny należący do grupy węglików jonowych. Po odkręceniu pokrętła znajdującego się na górze lampy woda stopniowo kapała na karbid z którego wydzielał się gaz - acetylen. Im mocniej odkręcamy pokrętło iglicowe tym jaśniej będzie świeciła lampa. Acetylen wypychany był pod ciśnieniem przez kominek lampy na którego końcu był palnik (brener) przez którego dysze wydobywał się gaz. Po zapaleniu świecił jasnym płomieniem do wysokości 3cm.
Data dodania: 15 stycznia 2012
Datowanie przedmiotu: 1930
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 853 razy od 15 stycznia 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.