OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
34 / 41
<
>
Mal.M.Adamczyk

Kartka pocztowa

Nakład 100 000 szt.

Cena 2,80 zł. + 0,20 zł. na NFOZ



Marian Adamczyk (sygn. M.Adam)

Ur. 8 grudnia 1938 r. w Karczmiskach, nie opodal Kazimierza Dolnego. W latach 1953-1958 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, które ukończył z nagrodą. Od roku 1958 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył z wyróżnieniem w 1964 roku. Był uczniem wybitnych malarzy i profesorów tj. Jana Cybisa i Stanisława Szczepańskiego, Często wyróżniany na dorocznych pokazach, już na początku studiów wygrywa konkurs na rysunek organizowany dla wszystkich lat Akademii. Realizuje własny program zdobywania wiedzy i umiejętności, będąc świadom, że uczelnia zbyt mało wymaga od swoich studentów. Odbywa liczne artystyczne podróże po Europie. Pasjonuje go twórczość genialnych malarzy takich jak Tycjan, Velazquez, Goya, Cezanne i Renoir. Uważa, że tylko pełna wiedza i znajomość twórzości artystów genialnych może być właściwym fundamentem własnej twórczości i dobrego smaku. Zdobywa uznanie wytrawnych kolekcjonerów w kraju i za granicą W czasie 2-miesięcznego pobytu w Palermo wystawę jego prac organizuje bardzo wpływowa tam żona barona Maiorana, Halina, nota-bene córka księcia rosyjskiego Wasylczenki.

W 1988 r. inicjuje powstanie grupy artystów malarzy "Rosomak". W skład grupy wchodą głównie uczniowie słynnych polskich kolorystów, absolwentów warszawskiej ASP. Prace Mariana Adamczyka znajdują się w zbiorach pięciu polskich muzeów, takich jak Muz. Narodowe w Warszawie, Muz. Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie, czy Muz. Mazowieckie w Płocku. Jego dzieła znajdują się również w wielu znaczących kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Artysta dystansuje się stanowczo od wszelkich pseudoawangardowych nurtów, których działania nie mają nic wspólnego ze sztuką.

Z upodobaniem artysta maluje portrety, akty kobiece i konie. Interesuje go w tych tematach psychologia, prawda i oryginalność obiektu. Dużo rysuje. Dla doskonalenia warsztatu i samej przyjemności malowania, kopiuje arcydzieła wielkich malarzy, a jego kopie impresjonistów wg oceny wyrażonej w Muz. d'Orsay w Paryżu przez wytrawnego malarza i subtelnego znawcę Tadeusza Lużyńskiego, często przewyższają klasą oryginały.
Data dodania: 19 lutego 2011
Datowanie przedmiotu: 1977
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 424 razy od 19 lutego 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.