Technikum Nukleoniczne

Duże zdjęcie Technikum Nukleoniczne
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
34 / 86
<
>
Technikum Nukleoniczne w Otwocku.

Osobiście miałem przyjemność ukończyć to technikum.



Historia szkoły nierozerwalnie wiąże się z rozwojem Instytutu Badań Jądrowych w Świerku k. Otwocka. Rozbudowa IBJ-u spowodowała ogromne zapotrzebowanie na średnią kadrę techniczną. Potrzebę powołania nowej szkoły zasygnalizowano po raz pierwszy 22 listopada 1962 roku na wspólnym posiedzeniu Państwowej Rady i Komitetu Polskiej Akademii Nauk d.s-Pokojowego Wykorzystania Energii Jądrowej. Podczas tego spotkania zaproponowano również lokalizację szkoły w Otwocku. Projekt spotkał się z poparciem przedstawiciela Ministerstwa Oświaty i wydarzenia potoczyły się już w iście "atomowym" - jak na nasze warunki tempie.



8 lutego 1963 roku, na naradzie w Kuratorium Okręgu Warszawskiego, oficjalnie podjęto decyzję o powołaniu Technikum Nukleonicznego w Otwocku. W marcu owego roku władze kuratorium zwróciły się do Ministerstwa Oświaty z prośbą o przygotowanie programu nauczania dla kierunku: pomiary promieniowania; specjalność-dozymetria.



Choć decyzję o utworzeniu TN podjęto, opracowano dla przyszłych uczniów programy, ciągle nierozwiązana była sprawa, gdzie właściwie będą się kształcić przyszli specjaliści od protonów i neutronów. Kolejna narada (6 kwietnia 1963 roku ) która, odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym w Otwocku z udziałem władz partyjnych i administracyjnych miasta, przedstawicieli IBJ i dyrekcji LO, dała odpowiedź na to pytanie. Technikum zajmie część pomieszczeń po byłym Liceum Pedagogicznym mieszczącym się właśnie w budynku LO przy ul. 22 Lipca, w którym przed wojną znajdowało się kasyno gier hazardowych. Rozbicie banku w kasynie jest równie trudne jak rozbicie jądra atomu, więc decyzja nie była pozbawiona racjonalnych przesłanek. Było tam równie ciasno jak w stosie atomowym. Pierwszym dyrektorem Technikum Nukleonicznego mianowano mgr inż. Jerzego Banacha. W kilka dni po nominacji (8 czerwca 1963 roku) dyrektor J. Banach zorganizował spotkanie z rodzicami kandydatów do TN. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele kierownictwa IBJ-u.

W 1965 roku nowym dyrektorem TN został mgr Czesław Buczek. Szkoła ciągle rozwijała się. Zwiększanie z każdym rokiem liczby klas pogarszało, i tak trudne warunki pracy. Coraz pilniejsza stawała się potrzeba oddania nowego budynku. Dzięki operatywności pana dyrektora inauguracja roku szkolnego 1967/68 odbyła się w nowym gmachu przy ul. Pułaskiego 7. Należy zaznaczyć, że sama młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w pracach porządkowych, by jak najszybciej rozpocząć naukę w normalnych warunkach. 1 września 1967 roku jest kolejną, szczególną datą w historii Technikum Nukleonicznego nie tylko ze względu na uroczyste otwarcie nowego gmachu. Szkole nadano imię wybitnej polskiej uczonej - Marii Skłodowskiej-Curie, której 100-ną rocznicę urodzin wówczas obchodzono. Ponadto, z rąk pełnomocnika rządu ds. wykorzystywania energii jądrowej, Wilhelma Billiga, szkoła otrzymała sztandar.
Data dodania: 13 lutego 2012
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 720 razy od 13 lutego 2012
Reklama
Dodaj komentarz
14 lutego 2012
możek bym i wrzucił ten opis tam gdzie trzeba , ale on nie jest mój, ,stworzyłem go przy pomocy klawiszy Ctrl+C i Ctrl+V
więc sama rozumiesz.... pozdrawiam
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
13 lutego 2012
Aniołku, gdyby prości użytkownicy jak ja mogli wysuwać kandydatów na konkursy MyViMooo to bym Twoje technikum w try miga zaproponowała za taki piękny łopis ;) - ale że tacy prości jak ja nic nie mogą, zrób dobry uczynek i wrzuć to tam gdzie trzeba .....;)
Nie wiem tylko jak tam się "tył" trzyma, ale skoro przód się zgadza to najważniejsze...
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.