OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
96 / 118
<
>
Fachowym tekstem powstałym na potrzeby wystawy monograficznej poświęconej rzeźbie ludowej Podlasia, pragniemy przybliżyć pochodzenie eksponatów nieco dokładniej.



" (...) Dla wiejskich rzeźbiarzy, w większości twórców samorodnych, ważną inspiracją stała się ich własna wieś, często zapamiętana z dzieciństwa, ludzie w niej mieszkający i tradycyjne zajęcia wykonywane w polu i w zagrodzie. Powstałe w latach 60-tych pierwsze prace ukazujące tradycyjne zajęcia wiejskie charakteryzowały się dużym realizmem wynikającym z dążenia do dokładnego odwzorowania rzeczywistości. Przypominały bardziej miniaturowe modele i zabawki konstrukcyjne, w których obok drewna pojawiały się elementy wykonane z metalu, tkaniny itp. Późniejsze prace przybrały formę rzeźby, syntetycznej w formie, często wyrażającej emocje i nastroje autorów.



Ważne miejsce w twórczości wiejskich rzeźbiarzy zajmują portrety mieszkańców wsi. Utrwalone w drewnianej rzeźbie charakterystyczne postaci wiejskich kobiet, starców, wędrowców, są pełne swoistej ekspresji, powagi, zadumy i smutku. Swymi cechami często przypominają dawne świątki z przydrożnych kapliczek.



Ptaki, to kolejny temat pojawiający się we współczesnej rzeźbie Podlasia, chętnie podejmowany przez wiejskich artystów, na co dzień obcujących z przyrodą. Dla przyszłych twórców figurki, ptaków, były pierwszymi, często dziecięcymi, rzeźbiarskimi wprawkami. Dla wielu ukształtowanych już rzeźbiarzy stały się głównym sposobem na realizowanie się w sztuce, dla innych jeszcze jednym zadaniem artystycznym. Większość z nich stara się w różnym stopniu nadać swoim ptakom ich naturalny kształt. Stosowane uproszczenia zarówno w formowaniu sylwetki i sposoby malowania, wynikające niekiedy ze skromnych umiejętności rzeźbiarskich sprawiły, że odbiorcy trudno jest czasami określić gatunek ptaka. Urzekają one jednak swoją prostotą i dekoracyjnością. Nurt ten, podtrzymywany przez Cepelię reprezentowały prace Jana Wilczewskiego, Antoniego Kozłowskiego, Józefa Wilczewskiego, Stanisława Wieliczki, Witolda Jakucia.



W latach 90-tych pod wpływem działających w regionie 4 parków narodowych pojawia się nowa generacja wiejskich „ptaszników” (Jan Czaban, Krzysztof Groszfeld, Henryk Kulikowski, Marian Łapiński, Henryk Pieńko, Józef Rafałko) starająca w miarę wiernie odtworzyć kształty i barwy swoich ptaków. Talent i temperament rzeźbiarki sprawiają, że prace ich zachowują walory artystyczne.



Oddzielną grupę tworzą ptaki nie znające swoich odpowiedników w przyrodzie, o fantastycznych kształtach i barwach, przez niektórych artystów nazywane „ptakami ludowymi” – Dionizego Purty, Henryka Kulikowskiego, Henryka Pieńko."



Tekst: Pan Wojciech Kowaluk

http://www.ziemiabielska.org/zbstrony/rzezba/rzeba.html
Data dodania: 28 października 2010
Miejsce pochodzenia: Podlasie
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 800 razy od 28 października 2010
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.