Grenlandzka biało-czerwona.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
18 / 401
<
>
Grenlandia.

1. Blok nr Mi 9. Flaga Grenlandii przyjęta w 1985 roku

2. Zn nr Mi 273.

Zn nr Mi 412.



Flaga Grenlandii została zaprojektowana przez Thue Christiansen. Flaga składa się z dwóch pasów: białego na górze i czerwonego na dole, wraz z dużą tarczą. Górna część tarczy jest czerwona, dolna jest biała. Jej lokalna nazwa w grenlandzkim języku to Erfalasorput, co oznacza "nasza flaga", ale Aappalaartoq (czerwony) jest także używany jako nazwa flagi grenlandzkiej i duńskiej (Dannebrog). Dziś mieszkańcy Grenlandii uznają zarówno Erfalasorput, jak i Dannebrog.



Idea posiadania własnej flagi po raz pierwszy powstała w 1973 roku, kiedy pięciu mieszkańców Grenlandii zaproponowało flagę z trzema pasami w kolorach: zielonym, białym oraz niebieskim. Z biegiem czasu gazeta zabiegała o jedenaście propozycji i badała opinię publiczną, aby wybrać pomysł najbardziej popularny wśród mieszkańców. Dannebrog był lepszy niż każdy inny. W 1978 roku, Dania uczyniła Grenlandię równym członkiem Królestwa Danii. Grenlandzki rząd otrzymał 555 propozycji nazwy i wyglądu flagi, w tym 293 zostało zaproponowane przez mieszkańców Wyspy. Obecna, czerwono-biała flaga została zaprojektowana przez Christiansena, pomysł ten wygrał nad pomysłem zielono-białego nordyckiego krzyża przez głosy 14 do 11. Obecna flaga została uznana oficjalnie w 1985 roku. Ku czci dziesiątej rocznicy zatwierdzenia Erfalasorput, Grenlandzka Poczta wydała specjalne znaczki i ulotki.



Biały pasek reprezentuje lodowce i pokrywy śnieżne, natomiast czerwony, ocean; czerwone półkole fiordy, a białe górę lodową i zbity lód. Projekt jest także przypomnieniem wschodu słońca, częściowo zanurzonego i odbijającego się w morzu.
Data dodania: 11 marca 2011
Datowanie przedmiotu: 1995 - 2004
Miejsce pochodzenia: Grenlandia
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 456 razy od 11 marca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.