OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 38
<
>
Gumowe pałki wprowadzono w MO w roku 1955/1956

W MO były używane 2 rodzaje pałek, z początku na wyposażeniu były jedynie krótkie pałki patrolowe tzw. "banany". Wprowadzone zostały "na piśmie" w 1955 roku, jednak w praktyce milicjanci dostali je do rąk po czerwcu 1956 roku.

Z początku wykonywane były z bardzo elastycznej gumy, tak, ze trzymając pałkę w poziomie, "odginała się" do dołu. Nie wiem jaki kolor miały te pałki "w epoce" jednak obecnie - te egzemplarze z którymi się spotkałem mają kolor szaro-siny, wpadający lekko we fiolet. Ponadto miały te pierwsze pałki bardziej zaokrągloną końcówkę. Jest to "znak czasu" bo te pierwsze egzemplarze, z którymi się spotkałem - miały niemal całkowicie wytartą "siatkę" wyprofilowaną na uchwycie.

W późniejszym czasie - tak myślę, ze z początkiem lat 60-tych równolegle zaczęto wykonywać pałki w obecnym kształcie, w kolorach białym i czarnym. Tak chyba do końca lat 60-tych były używane równolegle, potem te w kolorze białym bardziej się upowszechniły. W połowie lat 90-tych zaczęły je wypierać pałki wielofunkcyjne czyli tonfy. Jednak "bananów" nie wycofał z użytku. Na tonfę trzeba mieć specjalne przeszkolenie i zdawać co roku egzamin - Policjanci, którzy takiego przeszkolenia nie mają, lub nie potrzebują tonfy na co dzień (np. pion logistyczny) - mają na wyposażeniu krótką pałkę patrolową.

Pałki szturmowe to efekt zajść marca 1968 roku. Pałki te wykonywane były w 2 rodzajach elastyczności - jak to finezyjnie określił jeden z moich znajomych "jedne były takie, ze po uderzeniu plecy przyjmowały kształt pałki, a drugie - takie, że pałka przyjmowała kształt
pleców". Pałki szturmowe w kolorze czarnym wykonywane były przede wszystkim dla Wojsk Ochrony Pogranicza, jednak do ZOMO też trafiały - mam zdjęcie z pl. Zamkowego w Warszawie w czasie jednej z "zadym" z przełomu 1989/90 roku, gdzie widać milicjantów z czarnymi pałkami szturmowymi.

Były one w powszechnym użyciu do 1998 roku, kiedy zaczęły sie pojawiać pałki szturmowe dł. 75 cm (stare szturmówki miały dł. 63 cm). W użyciu z poczatklu były 3 wzory - różniące się nieco kształtem, a przede wszystkim materiałem - był plastik, polipropylen czyli taki z jakiego są wytwarzane tonfy - te jednak z niewiadomych przyczyn się nie przyjeły, była spieniona guma wokół pętu z włókna węglowego - jest ich jednak mniej bo szybciej się
niszczą, oraz zwyczajna guma owleczona wokół pręta.

W założeniu nazywa się to pałka szturmowa PSK - tj. Pałka Szturmowa Konna, bo w założeniu miały ich używać pododdziały konne. (http://www.forum.milicja.waw.pl/viewtopic.php?t=463&sid=d6b9ba7203cfb04c147b5563fbe77467)
Data dodania: 23 kwietnia 2012
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1858 razy od 23 kwietnia 2012
Reklama
Dodaj komentarz
30 kwietnia 2012
widacwspomnienia zwiazane z tymi eksponatami nie naleza do milych, stad slaba liczba glosow :)
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
30 kwietnia 2012
ja chętnie zagłosuję na tych co "władzę" w rękach trzymają ...oby tylko to była ta "słuszna" opcja....
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
30 kwietnia 2012
jakoś nikt się nie kwapi aby zagłosować na ciekawy eksponat :):):)
30 kwietnia 2012
Na Allegro bez problemu do zdobycia.

Co do oberwania takimi pałeczkami, ja osobiście nie miałem "przyjemności", ale kiedyś w szkole organizowali apel z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i zomowcy z moimi pałeczkami ścigali robotników, oj trzeba było ich powstrzymywać, bo kolejne pokolenie miało by traumatyczne wspomnienia.
29 kwietnia 2012
hehe jak sie tzw lolą oberwało to sie na całe życie pamięta... dużo praktyczniejsza niż wspólczesne tonfy

czarną krótką chętnie bym przygarnął :P
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
29 kwietnia 2012
ja pierdziu pamiętam do dzisiaj jak mi się zawinęła taka na plecach za komuny :)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.