Silvestre - Nessus i Dejanira

Duże zdjęcie Silvestre - Nessus i Dejanira
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
18 / 32
<
>
autor: Louis de Silvestre (1675 - 1760)tytuł: Nessus i DejaniraJak widać, nie zawsze porwania kończyły się sukcesem.

Dejanire była żoną Heraklesa. Gdy małżonkowie przeprawiali się przez rzekę, Dejanirę porwał centaur Nessos. Herakles zabił go. Umierając Nessos powiedział Dejanirze, że jego krew zapewnia wierność małżeńską. Zazdrosna o podboje miłosne Heraklesa, Dejanira skorzystała z rady Nessosa i umaczała w jego krwi koszulę, w której Herakles miał składać ofiarę Zeusowi ("koszula Dejaniry"). Po założeniu koszuli, zatruta krew Nessosa zaczęła palić i zżerać ciało Heraklesa. Próbował on zerwać koszulę, lecz odrywał ją z kawałkami ciała. W celu ukrócenia cierpień, Herakles spalił się na stosie, dostając się następnie na Olimp jako nieśmiertelny bóg. Dejanira natomiast popełniła samobójstwo.
Data dodania: 28 sierpnia 2012
Datowanie przedmiotu: 1950
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Numer/sygnatura producenta: M.K. Poznań
Data i sposób nabycia: 2012 - 08
Data korespondencji: bez obiegu
Tytuł oryginalny: Nessus i Dejanira
Rozmiar: 9 x 14 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 247 razy od 28 sierpnia 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.

Rejestracja i logowanie w serwisie oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.