X
Szukaj
Kategorie
Patronat medialny
logo_muzeum.jpg
Partner merytoryczny

 

otwartezabytki.jpg
Polecamy

 

wirtualne muza malopolski

Orzełek Strzelecki

Orzełek strzelecki – graficzny symbol "Strzelca". Protoplasta późniejszego „orzełka legionowego”.
Orzełek strzelecki powstał w roku 1913, kiedy to z polecenia głównego komendanta Związków Strzeleckich opracowano wzór orła na czapkę maciejówkę. Pierwowzorem orzełka strzeleckiego był orzeł wojskowy z okresu Kongresówki. Autorem projektu został Czesław Jarnuszkiewicz, którego rodzina posiadała oryginalną stance z okresu Królestwa Kongresowego. Wysokość orła zmniejszono do 40 mm, a na tarczy amazonek umieszczono literę S wpisaną w mniejszą tarczę herbową typu szwajcarskiego.

Pierwotny orzełek strzelecki nie posiadał korony. Istnieje kilka hipotez co do tego faktu. Według relacji majora Kazimierza Wiśniewskiego (za relacją Jarnuszkiewicza) przyczyna braku korony na głowie orła jest prozaiczna. Projekt był wykonany z wosku (lub miękkiego metalu) i podczas niesienia do zatwierdzenia komendantowi korona ukruszyła się. Inna teoria mówi o nawiązaniu w ten sposób do tradycji demokratycznych.

(Powyższy opis został zaczerpnięty z Wikipedii)

Mój egzemplarz pochodzi z lat 20, 30 XX wieku. Związek strzelecki wznowił swoją działalność po I WŚ. Wczesne wersje od późniejszych można rozpoznać po ich sposobie wykonania. Na początku orzełki strzeleckie były tłoczone w Wiedniu więc skoro były tłoczone to ich rysunek różnił się paroma szczegółami:
-upierzenie, we wczesnych wersjach pióra są dłuższe, a w późniejszych pióra są gęsto obok siebie umieszczone.
-Literka "S" różni się kształtem i wielkością.
-Ilość gwoździ w późniejszych wersjach powinna wynosić 15.
Dla porównania odsyłam do tego linku:
http://www.muzeumwp.pl/emwpaedia/orzel-strzelecki.php

Dowiedz się więcejPomóż uzupełnić opis Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Zaproponuj tag

Eksponat został odwiedzony łącznie 318 razy od 12 listopada 2012
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Partnerzy serwisu MyViMu.com

Ta witryna korzysta z plików cookies. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies. Zamknij komunikat