Pieniny - Pustelnia - lata 40-te

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
23 / 42
<
>
Lata 1946 - 194



Na rewersie pieczątka z pustelni.



Pienińska Pustelnia – dawna pustelnia w ruinach Zamku Pienińskiego w Pieninach. Wybudowana została w 1904 na nadbramiu dawnego zamku przez zawiązany w 1895 społeczny Komitet Budowy Kaplicy św. Kunegundy, który wykonał Grotę świętej Kingi oraz niewielką drewnianą chatkę.

W 1904 r do budującej się jeszcze groty przybył pustelnik Władysław Stachura, który miał m.in. sprawować opiekę nad tym miejscem. Początkowo zamieszkał w grocie, później w drewnianej chatce, którą przerobił na pustelnię. Nosił habit franciszkanów, spał w trumnie. Spędzał czas na modlitwie, czytaniu religijnych książek, zbieraniu ziół. Pomagał także turystom odwiedzającym to miejsce; częstował ich wodą ze źródła św. Kingi, a w zimne dni również herbatą, udzielał informacji. Codziennie także chodził do kościoła w Krościenku, gdzie uczestniczył i pomagał w mszy świętej, a także leczył chorych ziołami.

Po wybuchu I wojny światowej został pod fałszywym zarzutem szpiegostwa aresztowany przez austriackich żandarmów. Było to 15 sierpnia 1914 r. Najprawdopodobniej jednak przyczyną aresztowania mogło być także uchylanie się od służby wojskowej. Od zarzutu szpiegostwa został uwolniony i skierowany na front. Po zakończeniu wojny wrócił do klasztoru.

Pustelnia pozostawiona bez opieki została bardzo zniszczona przez wędrowców i pasterzy. W 1924 zamieszkał ją i odremontował inny pustelnik – Wincenty Władysław Kasprowicz. W czasie I wojny światowej jako przymusowo wcielony do armii pruskiej żołnierz brał udział w straszliwej bitwie pod Verdun, później w Powstaniu Wielkopolskim. Dwukrotnie był odznaczony wysokimi orderami. Dramatyczne przeżycia wojenne skłoniły go do życia klasztornego. Wstąpił do klasztoru w Krakowie, czuł jednak powołanie do życia pustelniczego. Samowolnie opuścił klasztor i zamieszkał w Pustelni Pienińskiej aż do 1949 r. W czasie II wojny światowej odwiedzający go żołnierze niemieccy nie czynili mu przeszkód. Również nowa komunistyczna władza po 1945 nie zabraniała mu przebywania w pustelni, natomiast był przeszkodą dla władz Pienińskiego Parku Narodowego. Gdy od uderzenia pioruna w 1949 pustelnia spaliła się, władze parku nie zgodziły się na jej odbudowę.

(WIKI)
Data dodania: 16 listopada 2012
Datowanie przedmiotu: 1946 - 1949
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: 374 - Wyd. i Foto Jerzy Walla, Gliwice
Rozmiar: 9 x 14 cm
Tytuł oryginalny: Pieniny. Pustelnia
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 791 razy od 16 listopada 2012
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.