W-wa - I Most - Kierbedzia - 1910

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 59
<
>
Ok. 1910 roku.

Warszawa. Widok na miasto od strony Pragi.

Most Kierbedzia (zwany też pierwszym mostem).

Pocztówka z okresu I wojny światowej (po opuszczeniu Warszawy przez Rosjan i zajęciu miasta przez Niemców). Ale zdjęcie przedstawia most sprzed wybuchu wojny, raczej nawet z początku XX wieku.



Most zbudowano w latach 1859-64. Most miał sześć przęseł i długość ok. 500 m.

W pierwszych planach miał być mostem kolejowym łączącym dworzec Petersburski (obecnie Wileński) z dworcem Wiedeńskim (w miejscu dzisiejszej podziemnej stacji ruchu lokalnego Warszawa Śródmieście i wejść do stacji metra Centrum). Zaniechano jednak prowadzenia kolei przez centrum Warszawy i most ten ukończono wyłącznie jako drogowy (z torami dla tramwajów konnych).

W czasie zaborów most nosił oficjalną nazwę mostu Aleksandryjskiego (od cara Aleksandra II). Potocznie nazywany był jednak mostem Kierbedzia (od nazwiska projektanta i budowniczego). Z placu Zamkowego prowadziła doń ulica Nowy Zjazd, schodząca z placu Zamkowego wiaduktem Pancera, a później nasypem ziemnym. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ta druga nazwa (Most Kierbedzia) stała się nazwą oficjalną.

5 sierpnia 1915 około 6 rano wycofujące się z Warszawy wojska rosyjskie wysadziły dwa środkowe przęsła, nie uszkadzając filarów. Most został odbudowany w 1916. Został ponownie zniszczony 13 września 1944 przez wojska niemieckie.

Po wojnie na ocalałych filarach zbudowano nowy most, który został nazwany mostem Śląsko-Dąbrowskim i stał się po rozbiórce wiaduktu Pancera częścią Trasy W-Z.

(WIKI)
Data dodania: 25 marca 2013
Datowanie przedmiotu: 1915 - 1917
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011-2012
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: L.M.W. 29
Rozmiar: 9 x 14 cm
Tytuł oryginalny: Panorama von Warschau
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 510 razy od 25 marca 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.