Perska Szabla Kawaleryjska M1909

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 24
<
>
Perska szabla kawaleryjska M1909. Szabla wyprodukowana w Rosji bazująca na carskiej dragonce M1881. Perski odpowiednik od oryginału różnił się miedzy innymi metalowa pochwa, która w pierwowzorze była skórzana z mosiężnymi okuciami.

Głownia prosta, ostrzona, pióro delikatnie przytępione. Wydaje się, ze głownia byla oksydowana. Na prawym progu głowni, prawej stronie jelca oraz gałce rękojeści stemple w języku perskim. Rękojeść w stanie dobrym choć posiada nieznaczne luzy.

Pochwa generalnie prosta z jednym wgnieceniem, pierwotnie malowana na kolor zloty. Wydaje się, ze na lewej stronie mankietu pochwy jest słabo widoczna sygnatura.

Generalnie ciekawy fant. Z racji tego ze rosyjskie "szaszki" są w cenie a podróbek masa, muszę się zadowolić na chwile obecna perskim kontraktem.

Długość głowni: 788 mm
Długość wraz z rękojeścią: 923 mm
Długość w pochwie: 986 mm
Data dodania: 22 października 2013
Datowanie przedmiotu: 1909
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1268 razy od 22 października 2013
Reklama
Dodaj komentarz
13 maja 2018
W mojej ocenie nazewnictwo w temacie białej broni historycznej w języku polskim dopiero się rozwija i ewoluuje. Szczególnie jeżeli chodzi o broń orientalną i egzotyczną. Nawet opisy muzealne (nie mówiąc już o popularnych publikacjach) zawierają babole. Ty świetnie zidentyfikowałeś i opisałeś swoją broń, więc nie ma się co tłumaczyć:))) Ja taką szablę widziałem np. tylko na fotkach książki Jarosławskiego. Pozdrawiam i gratuluję kolekcji!
13 maja 2018
Dzieki za pomoc w opisie. Wprowadze zmiany. Co do znawców to w zasadzie nie mam nic przeciwko, kazdy moze wyrazic swoja opinie byle by byla konstruktywna. W koncu po to jest ta platforma abysmy mogli w jako taki sposób zaistniec razem.
Doprowadznie mojej kolekcji do stanu jaki jest na MyVimu zajelo mi jakies 2 lata (tzn fotki i opisy). Co do opisów mojej kolekcji to zdaje sobie sprawe, ze nie wszystkie sa w porzadku ale tez muzealnikiem nie jestem tylko pasjonatem, który ma tez inne obowiazki i czasu na studiowanie tematu generlanie obecnie brak.
11 maja 2018
Widzę, że pojawił się aktywny, anonimowy (na razie bez zbiorów) nowy znawca broni białej - i dobrze:) Czekam z niecierpliwością na pokaz zbiorów:)
Jeżeli chodzi o ten egzemplarz, pozwolę sobie wtrącić swoje 3 grosze. "Dragonka", jat umowną nazwą potoczną. Jest odmianą szaszki i zasadniczo nazywana jest "szaszką dragońską".  W tym przypadku - w ślad za znanym polskim kolekcjonerem broni białej Januszem Jarosławskim - przyjąłbym nazwę "Szabla Perska  Kawaleryjska"
Pozdrawiam!
11 maja 2018
to jest dragonka 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.