OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 5
<
>
AK/AKS. Produkcja polska. Z lewej strony sygnatura 11 czyli zakłady Łucznik w Radomiu oraz rok produkcji 1961.
Za wyjątkiem magazynka stan magazynowy.
Broń pozbawiona cech użytkowych, sygnowana przez CLK.
Data dodania: 7 stycznia 2014
Datowanie przedmiotu: 1961
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1489 razy od 7 stycznia 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
8 kwietnia 2017
Zgadzam się - nomenklaturowo poprawnie, uwzględniając rok produkcji, powinien to być: 7,62 mm pistolet maszynowy Kałasznikowa z metalową kolba składaną. Zresztą nawet już w "Podręczniku szeregowca" z 1960, opisuje się "pistolet maszynowy Kałasznikowa z drewnianą kolbą" wyraźnie podkreślając i rozróżniając rodzaj tego elementu broni.
Ewentualnie "kbk AK z metalową... " itd

Trochę rzeczywiście "poszedłem na skróty", jako, że Rosjanie stosowali oznaczenia AKS dla tego modelu już od 1949 i takie oznaczenie się rozpowszechniło. Niemniej, jako że mówimy o broni polskiej produkcji (i niewątpliwie używanej w LWP), sporu co do poprawnej nazwy nie ma :-).
Kustosz
7 kwietnia 2017
AKS to sprawa dyskusyjna ponieważ według nomenklatury wojskowej to jest (a przynajmniej był) 7,62 mm kbk AK z metalową kolbą składaną, dopiero w przypadku AKM pojawiła się literka S. Z drugiej strony, zważywszy na rok produkcji, można by go nazwać 7,62 mm pmK.
Kustosz
7 kwietnia 2017
To nie jest AKMS, tylko AKS.
AK/AKS ma komorę zamkową frezowaną ze stalowej odkuwki (AKM/AKMS ma komorę zamkową wytłaczaną z blachy). Na zdjęciach widac wyraźnie prostokątne podfrezowanie ulgowe w prawej dolnej części komory zamkowej nad magazynkiem, sięgające prawie do łoża. AKM/AKMS ma w tym miejscu przetłoczenie, dużo mniejsze, o innym kształcie, wynikającym z innej technologii produkcji. Parę innych "drobiazgów" także identyfikuje AKS (np położenie kołków mocujących, brak osłabiacza podrzutu). No i rok produkcji - AKM/AKMS rozpoczęto produkować w Radomiu dopiero w 1965, a to broń z 1961...
A karabinek, swoją drogą, w ładnym stanie. Gratuluję fanta i pozdrawiam
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.