PPSz wz. 1941.ППШ-41 - Пистолет - Пулемёт Шпагина обр. 1941 Radziecki pistolet maszynowy kaliber 7,62 × 25 mm. Broń pozbawiona cech użytkowych, sygnowana przez CLK.
Egzemplarz wojenny wyprodukowany w 1944 roku. Numer seryjny 3277. Stempel producenta AЖ. Co ciekawe nad komorą zamka jest widnieje przekreślony numer 3470 ( składak). W okolicy gniazda magazynka kolejny przekreślony numer seryjny 6050. Na kolbie po lewej stronie numer seryjny 3277 a po prawej symbole 4.TRZ oraz słabo widoczne stempel chyba producenta w postaci trójkąta.

Magazynek również radziecki sygnwany numerycznie z obu stron jak i w postaci tarczki z gwiazdą.

Oryginlany radziecki pas do broni z dobrze zachowanymi radzieckimi i polskimi stemplami.

Można oddac suchy strzał, nie mniej sprężyna stawia opór, dosyc ciężko się ją naciąga.
Zwłaszcza na muszce widac niedorubki charakterystyczne dla wojennych egzemplarzy.
Stan zachowania jak i to że magazynek wchodzi bardzo ciężko, pozwala sądzic, że egzemplarz ten raczej wojny nie wdział i dotarł do Polski w ramach "bratniej pomocy".
Data dodania: 19 kwietnia 2014
Datowanie przedmiotu: 1944
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Zdjęcia na licencji:
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 270 razy od 19 kwietnia 2014
Reklama
Dodaj komentarz
17 kwietnia, 19:20
Obecnie nie mam pod reka mojej pepeszy. Jak tylko bede mial to zrobie dokladne fotki sygnatur. O magazynkach dowiedzialem sie od kolegi. Nie mniej dziekuje za pomoc. W identyfikacji broni nie mam jeszcze nawet podstawowej wiedzy.
7 kwietnia, 16:16 , edytowany: 7 kwietnia, 23:19
Tarczka z gwiazdką (na magazynku) to najpewniej znak zakładów "Mołot" (Wiatskije Poliany), jednego z większych producentów "pepesz" (pomogłoby zdjęcie znaku - wtedy można by potwierdzić to na 100%). "AŻ" to raczej nie jest punca producenta, tylko prefiks numeru seryjnego. "Trójkątowi" na broni warto by się przyjrzeć bliżej, może da się zidentyfikować wytwórnię (z opisu znaku wstępnie pasuje Fabryka nr 74 - Iżewsk) lub miejsce remontu, bo skoro broń ma kilka numerów, to znaczy, że była remontowana (więc domniemywałbym, że raczej jednak "widziała wojnę"). Co do ciężko wchodzącego magazynka - bębny do "pepesz" pasowano indywidualnie (po 2 sztuki na peem). Pełnej wymienności magazynków między poszczególnymi egzemplarzami broni nie było (dopiero łukowe były w pełni wymienne), stąd fakt, że bęben ciężko wchodzi, może świadczyć po prostu o tym, że jest nie od tego egzemplarza.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies. Zamknij komunikat