OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 5
<
>
PPSz wz. 1941.ППШ-41 - Пистолет - Пулемёт Шпагина обр. 1941 Radziecki pistolet maszynowy kaliber 7,62 × 25 mm. Broń pozbawiona cech użytkowych, sygnowana przez CLK.

Egzemplarz wojenny wyprodukowany w 1944 roku. Numer seryjny 3277. Stempel producenta AЖ. Co ciekawe nad komorą zamka jest widnieje przekreślony numer 3470 ( składak). W okolicy gniazda magazynka kolejny przekreślony numer seryjny 6050. Na kolbie po lewej stronie numer seryjny 3277 a po prawej symbole 4.TRZ oraz słabo widoczne stempel chyba producenta w postaci trójkąta.Magazynek również radziecki sygnwany numerycznie z obu stron jak i w postaci tarczki z gwiazdą.Oryginlany radziecki pas do broni z dobrze zachowanymi radzieckimi i polskimi stemplami.Można oddac suchy strzał, nie mniej sprężyna stawia opór, dosyc ciężko się ją naciąga.

Zwłaszcza na muszce widac niedorubki charakterystyczne dla wojennych egzemplarzy.

Stan zachowania jak i to że magazynek wchodzi bardzo ciężko, pozwala sądzic, że egzemplarz ten raczej wojny nie wdział i dotarł do Polski w ramach "bratniej pomocy".
Data dodania: 19 kwietnia 2014
Datowanie przedmiotu: 1944
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 387 razy od 19 kwietnia 2014
Reklama
Dodaj komentarz
17 kwietnia 2017
Obecnie nie mam pod reka mojej pepeszy. Jak tylko bede mial to zrobie dokladne fotki sygnatur. O magazynkach dowiedzialem sie od kolegi. Nie mniej dziekuje za pomoc. W identyfikacji broni nie mam jeszcze nawet podstawowej wiedzy.
7 kwietnia 2017
Tarczka z gwiazdką (na magazynku) to najpewniej znak zakładów "Mołot" (Wiatskije Poliany), jednego z większych producentów "pepesz" (pomogłoby zdjęcie znaku - wtedy można by potwierdzić to na 100%).
"AŻ" to raczej nie jest punca producenta, tylko prefiks numeru seryjnego. "Trójkątowi" na broni warto by się przyjrzeć bliżej, może da się zidentyfikować wytwórnię (z opisu znaku wstępnie pasuje Fabryka nr 74 - Iżewsk) lub miejsce remontu, bo skoro broń ma kilka numerów, to znaczy, że była remontowana (więc domniemywałbym, że raczej jednak "widziała wojnę").

Co do ciężko wchodzącego magazynka - bębny do "pepesz" pasowano indywidualnie (po 2 sztuki na peem). Pełnej wymienności magazynków między poszczególnymi egzemplarzami broni nie było (dopiero łukowe były w pełni wymienne), stąd fakt, że bęben ciężko wchodzi, może świadczyć po prostu o tym, że jest nie od tego egzemplarza.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies. Zamknij komunikat