Kapitan Bolesław Kazimierz Jus - pamiatki /2 PSP /

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 9
<
>
Kapitan Bolesław Kazimierz JUS ur. 27 sierpnia 1900 r., w miejscowości Końskie powiat Brzozów województwo Lwowskie. Syn Karola i Magdaleny z domu Długosz. Wyznanie Rzymsko -Katolickie .
Uczęszczał do Gimnazjum Męskiego w Sanoku .
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został przyjęty do Wojska Polskiego. Uczestniczył w wojnie Polsko -bolszewickiej. Po zakończeniu działań wojennych rozpoczął naukę w Wielkopolskiej Szkole Podchorążych Piechoty w Bydgoszczy. Po ukończeniu szkoły został awansowany do stopnia podporucznika piechoty ze starszeństwem z 15 stycznia 1921.
Awansowany do stopnia porucznika piechoty ze starszeństwem z 1 października 1922 r., przydzielony został do 2 Pułku Strzelców Podhalańskich w którym objął stanowisko dowódcy plutonu. Jako oficer nadetatowy tej jednostki służył w Centralnej Szkole Podoficerów Zawodowych Piechoty Nr 2 w Grudziądzu, od 1922 pełniąc funkcję instruktora w II batalionie szkolnym. Jako oficer sanockiego pułku od 1927 był przydzielony do Batalionu Podchorążych Rezerwy Piechoty Nr 10 w Gródku Jagielońskim .
 Od 1931 służył w Batalionie Morskim w Wejherowie. W 1934 ponownie przydzielony do 2 Pułku Strzelców Podhalańskich. Został awansowany do stopnia kapitana piechoty 19 marca 1935 roku ze starszeństwem od 1 stycznia 1935. W 2 PSP służył na stanowiskach dowódcy kompanii i adiutanta pułku od 1938 do 1939.
 W kampanii 1939 roku był na  stanowisku dowódcy kompanii gospodarczej lub administracyjnej. Odbył szlak bojowy pułku. Został wzięty przez Niemców do niewoli. Był osadzony w Oflagu VII A Murnau pod numerem 15113, zmarł w Oflagu 19 marca 1944 i został pochowany na cmentarzu przy tamtejszym kościele św. Mikołaja.
Syn Ryszard urodzony w Wejherowie 6 sierpnia 1933 roku, po wojnie uczył się i mieszkał w Sanoku .
Zdjęcia od 1 do 5, zbiór pamiątek po kapitanie .
Zdjęcie numer 2 (jeden z najciekawszych dokumentów w tym zbiorze, wypisany na dwa miesiące przed śmiercią. Dotyczy poszukiwania starszego brata, tez kapitana Wojska Polskiego wziętego do niewoli przez Sowietów.
Zdjęcie numer 6 (w mundurze polowym w Oflagu Murnau).
Zdjęcie numer 7 (cmentarz przy kościele św. Mikołaja w Murnau) .
Zdjęcie numer 8 (Płyta pamiątkowa na cmentarzu przy kościele św. Mikołaja w Murnau).
 
Data dodania: 30 grudnia 2015
Datowanie przedmiotu: 1900 - 1944
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 892 razy od 30 grudnia 2015
Reklama
Dodaj komentarz
30 grudnia 2015
Super , gratulacje . Komplety maja swoj power .
30 grudnia 2015
No to rzeczywiście człowiek z pięknym życiorysem! Przy niewoli sowieckiej już postawiłem znak równości z listą katyńską, dobrze, że był wsród tych niewielu którym się "udało".
30 grudnia 2015
Za kilka dni wrzuce zestaw po jego bracie , majorze . Ten byl to "Kmicic "...... Virtuti Militarii za wojne z bolszewikami , wyrzucony z WP w 1924 przez sad honorowy / sprawa za spodniczke , w tle maz i kolega meza / .Zeby dzis byly takie zasady . Po 7 latach batali sadowych przywrocny przez Prezydenta RP do sluzby .Kampania wrzesniowa , osadzony w wiezieniu we Lwowie , Charkowie . Trafil na "szczescie" do Lagrow . Caly szlak 2 Korpusu Polskiego ............
Duzy karton papierow musze uporzadkowac . Starczylo by na kilka ekspozycji .
30 grudnia 2015
Kolejny piękny zestawik. Rzeczywiście troche przewrotnie z tymi podhalańczykami ;)
30 grudnia 2015
Rzadki batalion, mam książeczkę wojskową jednego żołnierza
30 grudnia 2015
Becksi ! Myslalem ze bardziej zainteresuje CI fakt sluzby w Batalionie Morskim w Wejherowie ?
Dzieki panowie za dobre slowo . Porzadki zimowe wiec zestawy wychodza z szuflad .
30 grudnia 2015
Super, kolejny fajny komplet ;) ja swoich stryjow ledwo mogę skompletować ;/
30 grudnia 2015
Proszę o większe zdjęcie środkowej fotografii z czasów służby u Podhalańczyków
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.