Pińsk - kościół i klasztor jezuitów 1938

Duże zdjęcie Pińsk - kościół i klasztor jezuitów 1938
Pińsk - kościół i klasztor jezuitów, absyda od wschodu.

Na budynku ze sklepikami znajomy napis: STACJA OBSŁUGI SAMOCHODÓW..., nawet taki z silnikiem jednokonnym stoi w pobliżu.

foto St. Dangel 1938 rok

dodatkowe informacje:

Pińsk (biał. Пінск, Pinsk, ros. Пинск, Pinsk) – miasto i port na Białorusi, na Polesiu, nad rzeką Piną, u jej ujścia do Prypeci.

Ogromny, dwuwieżowy kościół Jezuitów został wzniesiony w latach 1647 - 1651 (w stylu barokowym) staraniem starosty pińskiego, Stanisława Albrychta Radziwiłła; w latach 1642 - 1675 powstawał gmach Kolegium. W pińskim zgromadzeniu w latach 1642 - 1646 i 1652 - 1657 przebywał św. Andrzej Bobola, a trumna z ciałem świętego po jego męczeńskiej śmierci spoczywała w podziemiach kościoła aż do roku 1808, kiedy to została przeniesiona do Połocka.

Po II rozbiorze Rzeczpospolitej w 1793 roku Pińsk został przyłączony do Rosji. W wyniku carskich represji po upadku powstań listopadowego i styczniowego skasowano klasztory katolickie, katolikom pozostał tylko parafialny kościół pofranciszkański i filialny pokomunistowski, prawosławni zaś mieli trzy cerkwie – wszystkie urządzone w przejętych kościołach katolickich.

Świadomy proces niszczenia kościoła Jezuitów rozpoczął się w tragicznym roku 1939 i trwał do 1956 roku, kiedy to wspaniała świątynia została wysadzona. Dawne Kolegium Jezuickie nadal wznosi się majestatycznie nad brzegami leniwie płynącej Piny. W gmachu Kolegium mieszczą się obecnie Muzeum Białoruskiego Polesia, galeria malarstwa, szkoła baletowa oraz kilka urzędów.
(http://www.bu.kul.pl/historia-pinska-i-polesia,art_10732.html)
Data dodania: 10 lutego, 12:19
Datowanie przedmiotu: 1921
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Zdjęcia na licencji:
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 66 razy od 10 lutego, 12:19
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies. Zamknij komunikat