Pińsk - kościół i klasztor jezuitów 1938

Duże zdjęcie Pińsk - kościół i klasztor jezuitów 1938
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
149 / 176
<
>
Pińsk - kościół i klasztor jezuitów, absyda od wschodu.Na budynku ze sklepikami znajomy napis: STACJA OBSŁUGI SAMOCHODÓW..., nawet taki z silnikiem jednokonnym stoi w pobliżu.foto St. Dangel 1938 rokdodatkowe informacje:Pińsk (biał. Пінск, Pinsk, ros. Пинск, Pinsk) – miasto i port na Białorusi, na Polesiu, nad rzeką Piną, u jej ujścia do Prypeci.Ogromny, dwuwieżowy kościół Jezuitów został wzniesiony w latach 1647 - 1651 (w stylu barokowym) staraniem starosty pińskiego, Stanisława Albrychta Radziwiłła; w latach 1642 - 1675 powstawał gmach Kolegium. W pińskim zgromadzeniu w latach 1642 - 1646 i 1652 - 1657 przebywał św. Andrzej Bobola, a trumna z ciałem świętego po jego męczeńskiej śmierci spoczywała w podziemiach kościoła aż do roku 1808, kiedy to została przeniesiona do Połocka.Po II rozbiorze Rzeczpospolitej w 1793 roku Pińsk został przyłączony do Rosji. W wyniku carskich represji po upadku powstań listopadowego i styczniowego skasowano klasztory katolickie, katolikom pozostał tylko parafialny kościół pofranciszkański i filialny pokomunistowski, prawosławni zaś mieli trzy cerkwie – wszystkie urządzone w przejętych kościołach katolickich.Świadomy proces niszczenia kościoła Jezuitów rozpoczął się w tragicznym roku 1939 i trwał do 1956 roku, kiedy to wspaniała świątynia została wysadzona. Dawne Kolegium Jezuickie nadal wznosi się majestatycznie nad brzegami leniwie płynącej Piny. W gmachu Kolegium mieszczą się obecnie Muzeum Białoruskiego Polesia, galeria malarstwa, szkoła baletowa oraz kilka urzędów.

(http://www.bu.kul.pl/historia-pinska-i-polesia,art_10732.html)
Data dodania: 10 lutego 2017
Datowanie przedmiotu: 1921
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 230 razy od 10 lutego 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.

Rejestracja i logowanie w serwisie oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.