Radioaktywna pasta do zębów Doramad

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 7
<
>
Kosmetologia dwudziestolecia międzywojennego czerpała bardzo wiele z ówczesnych odkryć naukowych. Wiele z tych zaczerpnięć było związanych z podążaniem za modą a nie tylko z możliwymi do udowodnienia efektami działania. Fascynacja zjawiskiem promieniotwórczości znalazła więc oczywiście swoje odbicie w obrazie rynku kosmetycznego. Radioaktywna pasta do zębów Doramad (Doramad Radioaktive Zahncreme) była produkowana w Berlinie przez firmę Auergesellschaft od lat dwudziestych poprzez okres II wojny światowej. Była lekko radioaktywna, ponieważ zawierała niewielkie ilości toru. Auergesellschaft używał toru w produkcji m. in. siatek Auera*. Pasta była wytwarzana jako produkt poboczny.



Wytwórca

Firma przemysłowa Auergesellschaft powstała w 1892 roku z siedzibą w Berlinie. Do końca II wojny światowej Auergesellschaft prowadził badania w dziedzinie siatek Auera*, luminescencji, pierwiastków ziem rzadkich, promieniotwórczości i związków uranu i toru. W 1934 r. korporacja została przejęta przez niemiecką firmę Degussa. W 1939 roku Zakład Oranienburg rozpoczął produkcję masową wysokiej czystości tlenku uranu. Pod koniec II wojny światowej specjalne rosyjskie zespoły badawcze, wysłały do Związku Radzieckiego przejęty sprzęt, materiały oraz personel Auergesellschaft do wykorzystania ich w swoim programie atomowym.



* Siatka Auera - żarnik w lampach gazowych, przyczyniła się do rozpowszechnienia oświetlenia gazowego w XIX wieku.



Na odwrocie tuby można przeczytać (zdjęcie nr 2):

„Promieniowanie radioaktywne zwiększa ochronę zębów i dziąseł. Dziąsła zostają zasilane nową życiową energią, destrukcyjne działanie bakterii jest zahamowane. Doskonała w profilaktyce i leczeniu chorób dziąseł. Delikatnie czyści szkliwo i przywraca mu biel i połysk. Zapobiega kamieniowi nazębnemu. Wspaniała piana i nowy, przyjemny, łagodny i orzeźwiający smak. Może być stosowana ekonomicznie.”



Źródło: en.wikipedia.org, starekosmetyki.blogspot.com
Data dodania: 7 kwietnia 2017
Miejsce pochodzenia: III Rzesza
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1382 razy od 7 kwietnia 2017
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.